UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Administracja arrow Menu arrow Pozycje menu: Strona startowa
Pozycje menu: Strona startowa Drukuj Email
Pierwsza pozycja w głównym menu witryny - mainmenu prowadzi zawsze do pierwszej strony witryny, nazywanej stroną startową, stroną główną, stroną otwierającą.

Strona startowa

Strona startowa na witrynie to strona otwierająca, pierwsza strona, na która trafia użytkownik, gdy w pasku adresu wpisze URL Twojej witryny - www.nazwadomeny.com.

Wiele osób ma kłopot w zrozumieniu zastosowanej w Joomla! koncepcji strony startowej. Ich źródłem jest specjalny, przeznaczony do generowania tej strony komponent: Strona startowa i komponent FrontPage.

Strona startowa - pierwsza pozycja w głównym menu

Łączem do strony startowej jest pierwsza pozycja w głównym menu witryny - mainmenu, zdefiniowana w menedżerze pozycji menu. Łącze to może być różnie nazwane. W polskiej dystrybucji nosi nazwę: Start, w oryginalnej angielskiej wersji Joomla! - Home, ale w innych dystrybucjach możesz się spotkać z nazwami typu: Strona startowa, Strona główna.

Tak się dzieje zawsze, nawet wówczas, gdy nie opublikujesz modułu Menu witryny (podobnie jak w przypadku nazwy pozycji menu, tak i nazwa tego modułu może być inna w nieoficjalnych dystrybucjach). Chodzi o ten moduł menu, któremu w parametrze Nazwa menu [Menu Name] ustalono opcję mainmenu.

Menu mainmenu nie można usunąć. Jeśli je usuniesz, Joomla! nie będzie działać! W menu mainmenu musi być przynajmniej jedna pozycja - łącze do dowolnego elementu treści, do dowolnej strony. Standardowo w Joomla! łącze to prowadzi do komponentu Strona startowa [FrontPage]

Komponent Strona startowa

Komponent Strona startowa [FrontPage] to składnik, rozszerzenie Joomla!, zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu do generowania treści i publikacji strony otwierającej witrynę, strony startowej.

Dlatego oficjalna dystrybucja Joomla! jest tak skonfigurowana, że łącze do komponentu Strona startowa jest pierwszą pozycją w mainmenu. Oczywiście, jak w przypadku każdego innego komponentu, tak i komponent Strona startowa można umieścić jako pozycję dowolnego menu.

Komponent generuje w obszarze treści głównej blog artykułów, umieszczanych w różnych sekcjach i kategoriach, ale oznaczonych do publikacji na stronie startowej za pośrednictwem tego właśnie komponentu.

Oznaczenia artykułu do publikacji na stronie startowej dokonuje się poprzez w parametrach tworzonego lub edytowanego artykułu, zaznaczając pole wyboru Strona startowa. Przypisania artykułu do komponentu Strona startowa można dokonać zarówno w panelu administracyjnym, jak i w interfejsie redakcyjnym strony frontowej.

Menedżer Strona startowa

Zarządzanie przypisanymi do komponentu Strona startowa artykułami służy menedżer Strona startowa, wywoływany z menu Artykuły w panelu administracyjnym. Menedżer wyświetla listę wszystkich artykułów przypisanych do strony startowej, umożliwia usunięcie artykułów ze strony startowej, przeniesienie artykułów do archiwum, zakończenie publikacji lub w przypadku nieopublikowanych - udostępnienie.

Komponent Strona startowa a kanał RSS

Komponent Strona startowa jest zintegrowany z Kolporterem RSS [Syndicate]

Gdy udostępniasz innym serwisom możliwość pobrania z Twojej strony wiadomości RSS, to komponent Strona startowa dostarcza danych do kanału informacyjnego. To właśnie z artykułów przypisanych do komponentu Strona startowa pobierane są tytuły artykułów, pierwsze ich słowa i ewentualnie obrazki, wyświetlane czytnikach kanałów RSS.

Tak się dzieje nawet wówczas, gdy komponent FrontPage [FrontPage] nie jest przypisany do Twojej strony startowej lub moduł mainmenu nie jest opublikowany.

Parametry wyświetlania nagłówków RSS są dostępne do edycji w komponencie Syndicate (ustawienia czytnika RSS).

Komponent Strona startowa w menu witryny

Łącze do komponentu Strona startowa [FrontPage] można umieścić w dowolnym menu.

Masz dwie możliwości utworzenia takiej pozycji:

Przejdź do menedżera pozycji menu, w którym chcesz umieścić komponent: Menu ⇒ [menu-które-chcesz-edytować].

  • Utwórz nową pozycję menu. Wybierz z listy typów: komponent, a w licie rozwijanej zaznacz komponent Strona startowa [FrontPage] (Przeczytaj w rozdziale o menu). O edycji szczegółów i parametrów przeczytaj poniżej.
  • Utwórz nową pozycję menu. Wybierz z listy typów: 'Łącze - komponent' i zaznacz w liście rozwijanej komponent Strona startowa [FrontPage]. Parametrów dla tej pozycji w menu edytować nie można! Pozycja typu Łącze - komponent korzysta z ustawień określonych dla komponentu. Została zaprojektowana po to, aby można umieścić komponent w więcej niż jednym menu. Jedyną dodatkową opcją, jest możliwość zdecydowania, w jakim oknie przeglądarki otworzyć komponent.

Tematy pokrewne

Zapoznaj się z artykułami:


Uwagi, źródła

Jeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki

Dziękujemy!

Oprac. Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ

Na podstawie: help.joomla.org - Chapter 12: Managing your Home Page Using the Frontpage Component

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »