UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
R. 18 . System Drukuj Email

Opcja System w menu administratora umożliwia dostęp do kilku pozycji związanych ze środowiskiem działania Joomla! – serwerem, bazą danych oraz instalacją Joomla!.

O menu System

W menu System znajduje się 3-5 pozycji, zależnie od ustawień w konfiguracji globalnej:

 • Sprawdź wersję [Check version]
 • Informacje o systemie [System information]
 • Globalne odblokowanie [Global Check-in]
 • Wyczyść schowek [Clean Cache]
 • Wyczyść wszystkie schowki [Clean all Cache]

Dostęp i uprawnienia

Dostęp do pozycji w menu System ma tylko główny administrator.

Sprawdzenie wersji

Joomla! jest programem stale rozwijanym i doskonalonym. Każda kolejna wersja przynosi ze sobą udoskonalenie kodu. Jeśli zaniedbasz systematycznych aktualizacji, to z czasem będzie ona wymagać coraz większego nakładu pracy albo Twoje oprogramowanie będzie w większym stopniu narażone na zagrożenia.

Stabilna wersja linii 1.0.x nie będzie już rozwijana. Nie oznacza to wszakże, że nie będzie modyfikowana. Możliwe że zostaną wykryte nieznane dotychczas luki w skryptach, powodujące zagrożenie dla bezpieczeństwa witryny. Możliwe również, że wprowadzone zostaną różnego typu poprawki naprawiające zauważone usterki.

Aby umożliwić ich usunięcie, Centrum projektu będzie publikować poprawki zwane łatkami [ang. patch]. Szczególnie ważne jest zainstalowanie łatek naprawiających wykryte luki bezpieczeństwa [security_patch].

Fakt opublikowania łatki poprawiającej bezpieczeństwo nie oznacza, wbrew pozorom, że musi ona być zainstalowana natychmiast. Ale im szybciej zalecenie zostanie zrealizowane, tym lepiej.

Instalacja łatki polega zwykle na nadpisaniu plików na serwerze plikami z pakietu zawierającego poprawki. Operacji można dokonać, korzystając z klienta FTP.

łącze Sprawdź wersję [Check version] przekieruje na oficjalną stronę projektu, gdzie można sprawdzić, czy aktualnie zainstalowana wersja Joomla! jest najnowszą.

Globalne odblokowanie

Elementom edytowanym przez użytkowników bądź administratorów Joomla! nadaje status Zablokowany [Checked Out]. W tym czasie tylko użytkownik, który element edytuje, ma do niego prawo. Inni użytkownicy, poza głównym administratorem, nie mogą otworzyć zablokowanego elementu. W panelu administratora sygnalizuje tę sytuację ikona kłódki - Pozycja zablokowana.

Zdarza się czasem, że w wyniku błędów w transmisji danych lub niepoprawnego opuszczenia edytora, wiele elementów nadal pozostaje niedostępnych, mimo, że nikt ich aktualnie nie edytuje. Łącze Globalne odblokowanie [Global Check-in] umożliwia głównemu administratorowi odblokowanie wszystkich zablokowanych pozycji. Szczegóły znajdziesz w artykule:

 • Globalne odblokowanie
 • Pamięć podręczna

  Dynamiczne generowanie stron w Joomla! powoduje, że ilość zapytań kierowanych do serwera bazy danych jest ogromna. Każdy sposób zmniejszenia tej ilości powoduje wydatne przyspieszenie przesyłania stron do przeglądarek użytkowników i odciąża pamięć serwera. Jednym ze sposobów jest tzw. buforowanie danych - przechowywanie w specjalnym katalogu pamięci podręcznej na serwerze stron lub elementów stron, których zawartość nie zmienia się zbyt często.

  Łącza Wyczyść schowek [Clean Cache] oraz Wyczyść wszystkie schowki [Clean all Cache] służą usuwaniu plików przechowywanych w katalogu pamięci podręcznej na serwerze. Szczegóły znajdziesz w artykule:

  Informacje o systemie

  Mimo poprawnej instalacji Joomla! w odpowiednio dobranym środowisku zdarzają się różne problemy w funkcjonowaniu witryny. Mogą one być spowodowane na przykład zmianami na serwerze. Ich rozpoznanie wymaga więc informacji o aktualnym stanie środowiska działania Joomla!. Do informacji tych prowadzi łącze Informacje o systemie [System information]. Szczegóły znajdziesz w artykule:


  Uwagi, źródła

  Jeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki

  Dziękujemy!

  Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »