UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Instalacje arrow Instalacja XAMPP
Instalacja XAMPP Drukuj Email
Redaktor: Stefan Wajda   
08.08.2008.

Choć Joomla! instalujemy na serwerze internetowym, to dla testów można go również zainstalować na komputerze domowym. Musimy jednak zapewnić wówczas odpowiednie warunki działania - oprogramowanie, które w domowym komputerze stworzy środowisko serwera stron internetowych.

Niezbędne oprogramowanie

Do działania Joomla! - bez względu na to, czy instalujemy go na serwerze produkcyjnym, czy w komputerze domowym, niezbędne są:

 • sieciowy system operacyjny – najlepiej Apache Web w wersji co najmniej 1.13, optymalnie 2.0 lub nowszy,
 • język PHP przynajmniej w wersji 4.3, a najlepiej 5.x z włączoną obsługą MySQL, XML, Zlib i GD.
 • baza danych – aktualnie tylko MySQL w wersji co najmniej 3.23, a lepiej w wersjach powyżej 4.x.

Najprostszą drogą, by uruchomić serwer internetowy na własnym domowym komputerze jest skorzystanie z programu XAMPP. Poradzimy, jak to zrobić.

Czym jest XAMPP?

XAMPP to darmowy, wydany na licencji GNU GPL pakiet instalujący oprogramowania serwera internetowego.

Nazwa XAMPP to akronim. Litera X sygnalizuje wersje dla różnych systemów operacyjnych (cross-platform - wieloplatformowy), a litery AMPP wskazują na główne aplikacje wchodzące w skład pakietu:

 • Apache - serwer WWW,
 • MySQL - baza danych,
 • PHP - język programowania i interpreter skryptów,
 • Perl - język programowania i interpreter skryptów.

XAMPP jest projektem uniwersalnym. Witryna projektu oferuje wersje dla czterech platform systemowych: Microsoft Windows, Linux, Sun Solaris oraz Mac OS X. Do wyboru mamy dwa wydania: XAMPP - z kompletem aplikacji oraz XAMPPlite - znacznie mniejszy z niezbędnymi, a wystarczającymi do działania Joomla!.

XAMPP jest łatwy w obsłudze, a instalacja sprowadza się do uruchomienia pliku setup.exe i udzielenia kilku niezbędnych informacji.

Poza pakietem LAMPP, przeznaczonym dla środowiska Linux, XAMPP nie powinien być wykorzystywany do budowy środowiska produkcyjnego. Intencją twórców jest dostarczenie projektantom aplikacji sieciowych wygodnego pakietu instalującego środowisko testowe . Jedynie pakiety LAMPP mogą być wykorzystane w celach produkcyjnych.

Instalujemy

Poniżej omawiamy instalację w systemie Windows. Instalacja w innych systemach operacyjnych, choć przebiega podobnie, różni się szczegółami, stąd koniecznie trzeba przejrzeć z instrukcję odpowiednią do Twojego systemu operacyjnego.

1. Przejdź na stronę www.apachefriends.org i pobierz pakiet instalacyjny XAMPP odpowiedni dla Twojego systemu, naciskając kolejno: nazwę posiadanego systemu operacyjnego, odnośnik do sekcji Download, nazwę wybranego pakietu instalacyjnego. Dla Windows wybierz Installer najnowszej stabilnej wersji. Zapisz pakiet np. na pulpicie.

Instalacja serwera XAMPP: Pobierz pakiet

2. Pobrany instalator jest plikiem wykonywalnym (np. xampp-win32-1.6.7-installer.exe). Kliknij jego nazwę lub ikonę, aby rozpocząć instalację. Na pierwszym ekranie zignoruj ostrzeżenie o nieznanym wydawcy i naciśnij polecenie Uruchom.

Instalacja serwera XAMPP: Uruchom

3. Wybierz język instalatora (zapewne angielski), a na ekranie powitalnym naciśnij Next, aby przejść dalej.

Instalacja serwera XAMPP: Wybierz język instalacji

Instalacja serwera XAMPP: Rozpocznij

4. Na kolejnym ekranie decydujemy, jakie usługi chcemy zainstalować. Potrzebna jest instalacja serwerów Apache oraz MySQL. Zaznacz więc koniecznie w oknie wyboru opcji dwie z nich: Install Apache as Service oraz Install MySQL as Service. Następnie naciśnij Install.

Instalacja serwera XAMPP: Zaznacz usługi

5. Na kolejnym wskaż miejsce, w którym chcesz zainstalować oprogramowanie. Instalator domyślnie zaproponuje umieszczenie plików pakietu XAMPP w katalogu c:\xampp. Nie zaleca się zmiany lokalizacji, proponowanej przez kreatora, ale można ją skorygować. Ustal zatem ścieżkę i naciśnij Next.

Instalacja serwera XAMPP: Podaj lokalizację

6. Program rozpocznie rozpakowanie plików i konfigurację. Gdy pojawią się okna w dosowym trybie wiersza poleceń z uruchomionym plikiem php.exe, nie próbuj ich wyłączać ani cokolwiek wpisywać, aby nie przerwać przypadkowo instalacji. Po prostu cierpliwie czekaj…

Instalacja serwera XAMPP: Rozpakowanie plików

Instalacja serwera XAMPP: Konfigurowanie PHP

7. Na ekranie podsumowującym naciśnij polecenie Finish i pozwól instalatorowi spokojnie zakończyć proces.

Instalacja serwera XAMPP: Finalizacja

8. Po tej operacji ponownie instalator uruchomi okno wiersza poleceń. Nie próbuj wykonywać w tym czasie żadnych działań. Instalator rozpocznie uruchamianie usługi Apache, a następnie usługi MySQL.

Instalacja serwera XAMPP: Uruchamianie usług

9. Jeśli zapora systemu Windows zapyta, Czy nadal chcesz blokować ten program? - a uczyni to zapewne dwukrotnie - kliknij Odblokuj.

Instalacja serwera XAMPP: Ustawienie zapory Windows

10. W kolejnych oknach otrzymasz dwa komunikaty: o zakończonym procesie instalacji oraz z pytaniem, czy uruchomić panel kontrolny XAMPP. Odpowiedzi OK, a potem Tak wystartują serwer Apache i serwer MySQL.

Instalacja serwera XAMPP: Komunikat o zakońćzeniu instalacji

Instalacja serwera XAMPP: Pytanie o uruchomienie

11. Sprawdź w panelu kontrolnym, czy rzeczywiście przy obu usługach znajdziesz komunikat Running na zielonym tle. Gdyby było inaczej, naciśnij przycisk Start.

Instalacja serwera XAMPP: Panel kontrolny

12. Uruchom swoją przeglądarkę internetową, wpisz w pasku adresu: localhost i naciśnij Enter. Słowo localhost' to standardowa nazwa komputera lokalnego.

Instalacja serwera XAMPP:

13.Zaznacz język, w jakim chcesz pracować – tym razem możesz wybrać także język polski.

Instalacja serwera XAMPP: Wybór języka

Zobaczysz ekran powitalny.

Instalacja serwera XAMPP: Ekran powitalny

14. Jeśli komputer nie jest podłączony do Internetu, można już spokojnie korzystać z usług serwera, ale jeśli jest podłączony, koniecznie trzeba go jeszcze ochronić przed intruzami. Naciśnij z menu po lewej stronie odnośnik Bezpieczeństwo. Zapoznaj się z informacjami o stanie bezpieczeństwa, wymagającym co najmniej trzech czynności: ochrony hasłem katalogów XAMPP oraz ochrony hasłami serwera MySQL i programu phpMyAdmin (pma), służącym do obsługi MySQL. Naciśnij widoczny poniżej tabeli z informacjami odnośnik: http://localhost/security/xamppsecurity.php.

Instalacja serwera XAMPP: Stan zabezpieczeń

15. Przejdziesz na stronę umożliwiającą podanie odpowiednich haseł. Podaj hasła dla MySQL i naciśnij Password changing. Następnie podaj nazwę użytkownika hasło dostępu do katalogu xampp i naciśnij Make safe the XAMPP Directory.

Instalacja serwera XAMPP: Ustawienie ochrony

16. Jeśli teraz opuścisz i zechcesz znowu wywołać w przeglądarce stronę startową swojego serwera, system poprosi o uwierzytelnienie:

Instalacja serwera XAMPP: Uwierzytelnienie

Gotowe Nasz domowy serwer jest poprawnie zainstalowany i bezpieczny. Możemy instalować Joomla! (i oczywiście inne systemy zarządzania treścią wymagające takiego środowiska również!)

Co by było, gdyby…

Domyślne ustawienia serwera Apache i PHP w środowisku tworzonym przez XAMPP są niemal w pełni zgodne z Joomla!. W zasadzie niczego nie trzeba poprawiać. Może poza uciążliwym ustawieniem PHP short_open_tag = On, które warto w pliku php.ini przełączyć na short_open_tag = Off. Ponadto, jeśli chcemy sprawdzić Joomlową obsługę prostych adresów w pliku konfiguracyjnym Apache ( xampp/apache/conf/httpd.conf) trzeba zarządzić wczytywanie modułu rewrite, usuwając znak # z poczatku linii #LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.so.

Gdyby jednak ktoś chciał przetestować, czego może się spodziewać bo znalezionym w Sieci wspaniałym darmowym serwerze, w którym nie wszystkie ustawienia zgodne są z wymogami Joomla!, może sprawdzić dokonując nastepujących zmian w pliku ( xampp/php/php.ini):

 • zgodne z wymogami Joomla output_buffering = Off na niezgodne output_buffering = ON
 • zgodne z wymogami Joomla safe_mode = Off na niezgodne safe_mode = ON oraz safe_mode_gid = Off nasafe_mode_gid = ON
 • zgodne z wymogami Joomla register_globals = Off na niezgodne register_globals = ON
 • zgodne z wymogami Joomla magic_quotes_gpc = On na niezgodne magic_quotes_gpc = Off
 • zgodne z wymogami Joomla file_uploads = On na niezgodne file_uploads = Off
 • zgodne z wymogami Joomla allow_url_fopen = On na niezgodne allow_url_fopen = Off
 • zgodne z wymogami Joomla display_errors = On na niezgodne display_errors = Off

Ponadto można potestować następujące ustawienia z Joomla (zwróć uwagę na komentujący linię znak średnika na początku:

 • zgodne z wymogami Joomla ;default_charset = "iso-8859-1" na niezgodne, np. default_charset = "iso-8859-2"
 • zgodne z wymogami Joomla extension=php_domxml.dll na niezgodne ;extension=php_domxml.dll
 • zgodne z wymogami Joomla extension=php_gd2.dll na niezgodne ;extension=php_gd2.dll
 • zgodne z wymogami Joomla extension=php_mbstring.dll na niezgodne ;extension=php_mbstring.dll
 • Zobacz także

  Zajęty port 80

  Użytkowników Windows i Skype spotka najprawdopodobniej znana przypadłość: zajęty przez Skype port 80 uniemożliwia uruchomienie Apache. Rozwiązaniem jest drobna zmiana w konfiguracji Skype. Z menu Skype wybieramy kolejno: Narzędzia -> Opcje ->Zaawansowane -> Połączenia i wypuszczamy na wolność ptaszka z zaznaczenia: Użyj portów 80 oraz 443 jako alternatywnych dla połączeń przychodzących. Po zapisaniu zmian możemy wystartować Apache.

Zmieniony ( 26.08.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »