UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Oświadczenie o dostępności Drukuj Email
19.06.2007.
To oświadczenie dotyczy trzech głównych płaszczyzn dostępności Joomla!: witryn zbudowanych na Joomla! (wygląd zewnętrzny i administracja), oraz witryny Joomla.org
Witryny zbudowane na silniku Joomla!
Wygląd zewnętrzny (front-end, website)

Zapewnimy rozwiązanie zdolne dostarczać uzytkownikom witryny zgodne ze standardem WCAG 1.0 Priorytet 2 (Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych) oraz wymagań Section 508 (wymagania dotyczące dostępu do serwisów internetowych przez osoby niepełnosprawne) od edycji 1.2 Joomla! wzwyż. Ekipa Core Development Team skupia się na dostępności odbioru witryn sieciowych dla edycji Joomla! 1.x.

Warto zauważyć, że podczas gdy Joomla! pozwala tworzyć witryny zgodne ze standardem WCAG, wiele zależy od twórców szat graficznych i administratorów stron. W efekcie strony oparte na Joomla! mogą nie spełniać wymagań WCAG z przyczyn niezależnych od Core Development Team. Innymi słowy: "Dajemy wam dobre narzędzia, reszta zależy od Was!".

Zaplecze strony (back-end, admin)

Będziemy się starali zaimplementować jak najwięcej funkcji ułatwiających dostęp od strony administracyjnej, ale zmiany techniczne, niezbędne do osiągnięcia standardu WCAG, wymagają poważnych przeróbek w kodzie. Przerabianie kodu byłoby teraz stratą czasu, ponieważ poważne zmiany kodu są planowane dla wersji 2.x.

Zaplecze administracyjne strony na Joomla! CMS nie jest obszarem publicznym. Dopóki wasi administratorzy witryn nie zgłaszają kłopotów z dostępnością, niepełna kompatybilność panelu administracyjnego ze standardami dostępności nie powinna mieć wpływu na wizerunek zewnętrzny, czy poprawność standardów witryny.

Witryna Joomla.org
Sytuacja obecna

Pomimo naszego zaangażowania w poprawę dostepności, jesteśmy świadomi i żałujemy, że nasza witryna nie spełnia wielu wymagań WCAG/508, jak również walidacji XHTML 1.0 Transitional. Witryna joomla.org będzie na tyle zgodna ze standardami na ile sam Joomla!.

Plany na przyszłość

Jesteśmy ukierunkowani na osiąganie bieżących standardów internetowych (XHTML, CSS, WCAG/508) i trzymanie sie reguł dobrego rzemiosła. Nasze cele osiągniemy w momencie, gdy silnik Joomla! spełni wymienione już wymagania. Istniejąca zawartość, stworzona przed implementacją Joomla! 1.5 może nie być poprawnie oznaczona. W miarę wolnego czasu zawartość będzie przeglądana i poprawiana.

Nowo dodawane treści będą już poprawnie oznaczane.

Aplikacje zewnętrzne

W wielu sytuacjach Joomla! wymaga do poprawnego funkcjownowania witryny wykorzystania aplikacji zewnętrznych. Udogodnienia takie jak: forum, czy warsztat (mowa tu o serwisach forum.joomla.org i developer.joomla.org) nie zostały stworzone przez Joomla! Development Team. Będziemy starali się poprawić dostepność tych serwisów, jednak zgodność ze standardami w tym wypadku nie leży w naszych rękach.

Uwagi i sugestie?

Jeżeli macie jakieś sugestie, zażalenia lub pomysły nie krępujcie się podzielić nimi z naszym działem Użyteczności i Dostępności na Joomla! Forum

Zmieniony ( 21.06.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »