UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Programowanie arrow CSS w Joomla arrow Nawigacja: Ścieżka powrotu
Nawigacja: Ścieżka powrotu Drukuj Email
Wśród narzędzi nawigacyjnych Joomla! oferuje użytkownikom Ścieżkę powrotu [Pathway] oraz paski nawigacyjne w blogach i w wykazach pozycji. Udostępnienie ścieżki powrotu zależy od projektanta szablonu. Udostępnienie pasków nawigacyjnych - od administratoró witryny.

Ścieżka powrotu

W ścieżce powrotu mogą się znaleźć trzy różne elementy:

 • tekst wprowadzający (typu Oglądasz teraz lub inny),
 • ciąg odnośników do pośrednich materiałów,
 • tytuł bieżącej strony.

Poszczególne elementy ścieżki powrotu rozdzielane są strzałką - obrazkiem (arrow.png), którego Joomla! szuka najpierw w katalogu joomla/templates/nazwa_szablonu/images, następnie w katalogu joomla/images, a jeśli ich tam nie znajdzie - znakiem >.

Image

Definiowanie stylów dla ścieżki powrotu nie jest konieczne! Jeśli arkusz nie będzie zawierać deklaracji dla klasy .pathway, Joomla zastosuje domyślne formatowanie jak dla tekstów objętych elementem div oraz dla elementu a.

Jeśli chcemy nadać ścieżce powrotu specyficzny wygląd, możemy zdefiniować w arkuszu stylów odpowiednie reguły.

Formatowanie bloku ścieżki powrotu

Aby zdefiniować wygląd obszaru zajmowanego przez ścieżkę powrotu, powinniśmy w głównym pliku szablonu (index.php objąć instrukcję publikującą ścieżkę elementem div z atrybutem identyfikatora lub klasy, np.:

<div id="pathway"><?php mosPathWay(); ?></div>

albo:

<div class="pathway"><?php mosPathWay(); ?></div>

Następnie umieścić w arkuszu stylów regułę określającą np. tło, szerokość, wysokość, marginesy, właściwości czcionki, np.:

#pathway {
  padding      : .5em 0 .5em .5em;
  height       : 1.5em;
  margin       : .1em 0;
  font-weight    : bold;
  background-color  : #F3F7FE;
}
Odnośniki w ścieżce powrotu

Aby w ścieżce powrotu uzyskać odmienny od domyślnego wygląd odnośników, należy zdefiniować w arkuszu stylów dwie reguły, np.:

 
#pathway a {
  color: #123456;
}
#pathway a:hover {
  color: #6754321;
}

Nie ma potrzeby określania reguł dla pseudoklas a.pathway:visited oraz a.pathway:active. Wszak w ścieżce wyświetlone są odwiedzone łącza, a nazwa strony bieżącej (aktywnej) jest wyświetlana w ścieżce powrotu zwykłym tekstem.

Strzałki w ścieżce powrotu

Aby wyświetlać w ścieżce powrotu własny obrazek rozdzielajacy elementy ścieżki, wystarczy w katalogu joomla/templates/nazwa_szablonu/images umieścić plik z obrazkiem nazwany arrow.png. Aby ukryć wyświetlanie obrazków, można umieścić w arkuszuu stylów regułę:

 
#pathway img {
 visibility   : hidden;
}

Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. WPrawdzie obrazek zostanie ukryty, ale w ścieżce nie pojawią się również charakterystyczne dla tego elementu nawigacji znaki >. Lepiej więc po prostu usunać obrazek arrow.png zarówno z katalogu grafik szablonu, jak i katalogu joomla/images.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »