UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Szablony arrow Szablon arrow Standardy i przeglądarki
Standardy i przeglądarki Drukuj Email
Przeglądarki nie zawsze konsekwentnie obsługują CSS. Jest coraz lepiej, ale nie idealnie. T trzeba się pogodzić z myślą, że idealnie nie będzie nigdy. Bo producenci przeglądarek zawsze będą eksperymentować z nowymi rozwiązaniami, które może z czasem staną się standardem.

Trzy generacje przeglądarek

Doskonałym wprowadzeniem do zgłębienia wiedzy o przeglądarkach jest opracowanie w Wikipedi. Tutaj zwrócimy uwagę na kwestie najważniejsze.

W historii przeglądarek internetowych możemy wyróżnić trzy pokolenia:

  • przeglądarki pierwszej generacji: nie wspierające CSS,
  • przeglądarki drugiej generacji: częściowo wspierające CSS,
  • przeglądarki trzeciej generacji: w zasadzie wsparające CSS.

W pierwszej grupie mieszczą się m.in. przeglądarki tekstowe oraz dawne, ale wciąż używane wersje Inernet Explorera do 4.0 czy Netscape do 4. Są wciąż używane, bo nie zawsze można - np. na starym sprzęcie - zainstalować nowsze oprogramowanie.

W grupie drugiej mamy przeglądarki, które wspierają wprawdzie obsługę CSS, ale często wedle własnego widzimisię, niekonsekwentnie, niezgodnie ze standardami. Należą do nich m.in Netscape 6 czy Internet Explorer 5/5.5.

Po wojnie przeglądarek nie nastał wprawdzie idealny pokój, walka o internetowy rynek konsumenta trwa nadal, ale najnowsza generacja przeglądarek wspiera CSS w dużej mierze zgodnie ze standardami. Są w tej grupie: Internet Explorer 6 i najnowsza Internet Explorer 7, Opera 7, Firefox, Netscape 8 i inne.

Nie znaczy to jednak, że nie będziesz zaskakiwany nieoczekiwanymi efektami. Jak możesz się domyślać, o dodatkowe rozrywki zadbali głównie programiści Microsoftu, wyposażając IE w dwa tryby pracy - tryb zgodności i… dziwactwa, tzw. quirks - tryb wstecznej zgodności.

Tryb zgodności i tryb dziwactw

Tryb quirks został wprowadzony przez Microsoft dla kompatybilności z wcześniejszymi wersjami przeglądarek. W efekcie IE6 może interpretować stronę tak, jak IE4. Z trybu quirks korzysta jednak nie tylko Internet Explorer, ale również inne przeglądarki jak np. Mozilla czy Opera.

W tryb dziwactwa przeglądarki przechodzą w kilku sytacjach:

  • w dokumentach wykorzystujących stare deklaracje DOCTYPE, z niepełnym aresem specyfikacji DOCTYPE lub w ogóle bez określenia rodzaju dokumentu,
  • w dokumentach, w których przed informacją o DTD umieszczona zostanie choćby pusta linia czy prolog XML.

Problem można rozwiązać w dwojaki sposób:

  • korzystać ze ścisłej (strict) wersji języka HTML lub z XHTML,
  • unikać umieszczania czegokolwiek przed DOCTYPE.

Aby dowiedzieć się więcej o szczegółach trybu quirks, skorzystaj z poniższych adresów:

Odstępstwa zrozumiałe

Pewien poziom niezgodności przeglądarek ze standardami jest zrozumiały i usprawiedliwiony. Producenci przeglądarek zawsze będą stać wobec dylematu: zastosować nowe nieuwzględniane przez standardy rozwiązanie technologiczne czy też trzymać się ściśle standardów kosztem… mniejszej wydajności, atrakcyjności, itp. Eksperymentowanie z nowymi rozwiązaniami prowadzi do rozwoju przeglądarek, wzbogacania ich możliwości.


Uwagi, źródła

Jeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki

Dziękujemy!

Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »