UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Szablony arrow Szablon arrow Szablon dla Joomla! i Mambo
Szablon dla Joomla! i Mambo Drukuj Email
Pierwszym warunkiem atrakcyjności strony internetowej jest niepowtarzalna i przejrzysta szata graficzna. W Joomla! i Mambo treści są oddzielone od warstwy prezentacji. W efekcie projektowanie szaty graficznej jest procesem odrębnym, a twórcy mogą kształtować wygląd wedle najśmielszych koncepcji wizualizacji treści.

Szablon - spoiwo treści i formy

W Joomla! i Mambo spoiwem integrującym treści i wygląd są szablony [ang. template] - jeden z czterech podstawowych składników jądra tych systemów - obok komponentów, modułów i botów.

Zastosowanie szablonów nadaje systemom zarządzania treścią ogromną elastyczność.

Jeden szablon można wykorzystać w wielu witrynach. W jednej witrynie można stosować wiele szablonów. W dowolnym momencie można wymienić szablon na inny. W każdym momencie możliwa jest modyfikacja szaty graficznej - rozmieszczenia treści, kolorystyki, elementów dekoracyjnych, kroju i rozmiaru czcionki, itd.

Szablon jest niezbędny

Bez szablonu Joomla! czy Mambo! nie pokażą żadnego materiału. Szablon jest nieodzowny. Stąd kilka projektów znajduje się w pakiecie instalacyjnym. Można je wykorzystać w okresie przygotowawczym. Ale udostępniając serwis w Internecie, raczej nie. Wszak unikatowy wygląd serwisu to podstwowy warunek atrakcyjności.

Wiele, także ciekawych rozwiązań, znajdziesz w Sieci. Działy templatek należą bodaj do najbogatszych w ilość plików do pobrania. Tylko że rozpowszechniany bezpłatnie szablon może wykorzystać każdy. Nie masz więc żadnej gwarancji, że Twoja witryna będzie niepowtarzalna. A taką gwarancję chcesz mieć na pewno.

Prawdopodobnie na początku skorzystasz z szablonu udostępnionego w Sieci. Ale wcześniej czy później zechcesz nadać swojej witrynie unikatowy, wyróżniający ją spośród innych charakter.

Masz co najmniej cztery możliwości:

 • zmodyfikować bezpłatny szablon,
 • opracować własny projekt,
 • kupić szablon z wyłącznym prawem użytkowania.
 • zlecić opracowanie nowego szablonu profesjonaliście.

Projektowanie szablonu

Opracowanie szablonu jest zadaniem złożonym. Obejmuje - najogólniej rzecz biorąc dwa zadania:

 • przygotowanie projektu graficznego,
 • przekształcenie projektu graficznego w aplikację komputerową.

Pierwsze zadanie, zwłaszcza gdy chcemy stworzyć szablon od podstaw, wymaga pewnego poziomu kompetencji graficznych - talentu, wyobraźni i umiejętności posługiwania się programami graficznymi. Tę część zadania można i warto powierzyć profesjonaliście.

Zadanie drugie wymaga kompetencji informatycznych, znajomości:

 • języka znakowania dokumentów internetowych - HTML,
 • języka projektowania warstwy prezentacyjnej - CSS,
 • standardów projektowania dla Sieci,
 • technik projektowania i rozwiązywania problemów,
 • specyficznych funkcji systemu, dla którego tworzymy szablon,

Przydatna jest też znajomość PHP.

Podstawy HTML i CSS

Podręcznik nie zawiera ani kursu HTML, ani kursu CSS. Zapewne posiadasz pewną wiedzę na temat HTML i kaskadowych arkuszy stylów. Gdyby jednak było inaczej, koniecznie zapoznaj się co najmniej z jednym przewodnikiem. Poniżej jest kilka sugestii:

A jeśli nieobcy Ci obcy język angielski, możesz skorzystać z:

Adaptacja szablonów

Szablony dla Joomla! i Mambo projektuje się podobnie, jak szablony dla innych CMS i stron pisanych w HTML. Takie same są podstawowe elementy, takie same języki opisu struktury treści i wizualizacji. Różnice dotyczą języka, w którym są kodowane, wykorzystywanych funkcji systemu, dla którego są przeznaczone oraz struktury i organizacji plików.

Oznacza to, że każdy projektant WWW może tworzyć szablony dla Joomla! i Mambo. Oznacza również, że każdy szablon, także zaprojektowany dla innych systemów CMS czy serwisu opartego na dokumentach HTML, może być dostosowany do wykorzystania w Joomla! i Mambo.

Cel poradnika

Znajomość zagadnień projektowania szablonów jest nieodzowna dla każdego twórcy serwisów opartych na Joomla! czy Mambo. Niejednokrotnie, zwłaszcza gdy korzystamy z szablonów udostępnianych w Sieci, trzeba dokonać mniejszych bądź większych poprawek, dostosować szablon do swoich potrzeb.

Jeśli korzystasz z szablonów udostępnianych w Sieci czy też chcesz zlecić opracowanie projektu profesjonaliście, również potrzebujesz co najmniej takiej znajomości rzeczy, aby określić wymagania i sprawdzić, czy zostały spełnione. Jeśli zechcesz projektować szablony samodzielnie potrzebujesz kompletnego przewodnika.

Z tego poradnika dowiesz się:

 • jak instalować i konfigurować szablony,
 • jak dostosować szablon do swoich potrzeb,
 • jak samodzielnie projektować szablony,
 • jak tworzyć pakiety instalacyjne.

Nie ma tu jednak ani systematycznego kursu HTML, ani CSS. Znajdziesz je bez trudu w Internecie czy na półkach księgarskich. Ale nawet jeśli nic nie wiesz na ich temat, na pewno zrozumiesz, o co chodzi i potrafisz zastosować zawarte w poradniku wskazówki i sugestie. Skupiać się będziemy bowiem na praktycznych zadaniach. Poznasz przy tym:

 • podstawy projektowania szablonów,
 • podstawy poprawnego znakowania dokumentów za pomocą HTML,
 • podstawy korzystania z kaskadowych arkuszy stylów, czyli języka CSS,
 • przydatne narzędzia projektanta szablonów.

Czy osiągniesz wspaniałe, satysfakcjonujące Cię efekty?

To już kwestia zdolności, poczucia estetyki, kompetencji graficznych.

Nie spodziewaj się więc, że wystarczy zapoznać się z pomieszczonymi w poradniku materiałami i wykonać proponowane zadania, by tworzyć profesjonalne projekty. Nie od razu jednak Kraków zbudowano…

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »