UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Wyszukiwanie Drukuj Email
Wygodny i efektywny mechanizm przeszukiwania treści witryny kest jednym z najważniejszych elementów witryny. Coraz częściej wielu użytkowników po krótkim przyjrzeniu się treściom strony otwierającej, korzysta w poszukiwaniu potrzbnych informacji właśnie z wyszukiwarki, nie ma czasu na poszukiwania w złożonych czasem strukturach menu.

Komponent, moduł i boty

Joomla! oferuje niezwykle efektywny i prosty zarazem mechanizm wyszukiwania. Współtworzy go kilka składników. Podstawowym jest komponent Szukaj [Search], którego skrypty znajduja sie w katalogu /components/com_search.

Komponent jest uruchamiany każdorazowo, gdy użytkownik zażąda przeszukania witryny, wpisując w polu wyszukiwarki dowolne słowo kluczowe. Komponent działa w tle, uruchamiany jest przez plik startowy - index.php. Nie wymaga żadnych czynności administracyjnych ani konfiguracyjnych. Jego działania - bez ingerencji w kod Joomla! nie można nigdzie wyłączyć.

Boty

Z komponentem współdziała 6 standardowych botów przeszukujących treści i zwracających rezultaty wyszukiwania:

  • Szukaj w Artykułach [Search Content]
  • Szukaj w Kategoriach [Search Categories]
  • Szukaj w Sekcjach [Search Sections]
  • Szukaj w Kontaktach [Search Contacts]
  • Szukaj w Katalogu linków [Search Weblinks]
  • Szukaj w Spinaczu RSS [Search Newsfeeds]

Obok tych 6 standarodwych dodatków można instalować inne, niestety, nie zawsze dołączane do komponentów. Instalując jakikolwiek dodatkowy komponent, należy sprawdzić, czy projektant albo inni programiści oferują również współdziałającego z nim i standardową wyszukiwarką bota.

Moduł

Moduł Szukaj umożliwia publikację wzyszukiwarki na wszystkich stronach witryny.

Udostępnienie wyszukiwarki

Funkcję wyszukiwania można udostenić w dwojaki sposób:

  • publikując moduł Szukaj,
  • umieszczając w menu łącze do komponentu Szukaj.

Standardowym sposobem udostępnienia funkcji wyszukiwania jest publikacja modułu Szukaj na wszystkich stronach witryny, w łatwo dostępnym miejscu. Parametry modułu umożliwiają m.in. określenie wyglądu, tekstu wyświetlanego w polu wyszukiwarki, uaktywnienie domyślnie wyłączonego przycisku, ustalenie jego położenia i etykiety.

Jeśli jakieś szczególne względy nie pozwalają opublikować modułu Szukaj, pozostaje druga możliwość - umieszczenie w menu łącza do komponentu.

Wszystkie boty przeszukujące są standardowo opublikowane. Parametry botów umożliwiją określenie maksymalne ilości zwracanych (domyślnie: 50).

Tematy pokrewne

Zapoznaj się z następującymi artykułami:


Uwagi, źródła

Jeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki

Dziękujemy!

Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ

Zmieniony ( 23.02.2007. )
 
« poprzedni artykuł