UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Administracja arrow Komponenty arrow Sondy - badanie poglądów i opinii
Sondy - badanie poglądów i opinii Drukuj Email
Ankiety i sondy są ciekawymi i zwykle przyjaźnie przyjmowanymi elementami stron internetowych. Czasem służą tylko zabawie, ale często poważniejszym celom - badaniu poglądów w różnych kwestiach, zebraniu opinii służących poprawie jakości usług świadczonych przez firmę czy chociażby uatrakcyjnienia witryny.

Komponent i moduł Sondy

Prowadzenie sondaży opartych na głosowaniu użytkowników umożliwiają w Joomla! komponent Sondy [Polls] oraz zintegrowany z nim i niezbędny moduł o takiej samej nazwie.

Komponent pozwala zaprojektować sondę oraz gromadzić wyniki głosowania i generować atrakcyjne podsumowanie w postaci wykresu i opisowego zestawienia wyników. Moduł wyświetla sondy na wybranych stronach witryny, umożliwia głosowanie oraz podgląd wyników.

Administracja

Menedżer i edytor sond są dostępne w menu Komponenty ⇒ Sondy [Polls].

Przygotowanie i modyfikacja sond

Aby przygotować sondę lub zmodyfikować istniejącą:

  1. Wybierz w menu administratora pozycję Komponenty ⇒ Sondy.
  2. W menedżerze sond kliknij przycisk Nowy; jeśli chcesz zmodyfikować pytania prowadzonej już sondy, kliknij jej nazwę w wykazie lub zaznacz pole wyboru przy nazwie i kliknij w pasku narzędzi przycisk Edytuj
  3. Ustal treść pytania - problemu i opcje głosowania; można sprecyzować 12 możliwości odpowiedzi.

Publikacja sond i wyników

Aby wyświetlać sondy na witrynie:

  1. Opracowaną w edytorze sondę udostępnij do publikacji, określając m.in. strony, na których chcesz ją umieścić - wszystkie albo wybrane, jeśli chcesz opublikować więcej sond.
  2. Opublikuj moduł Sondy. We właściwościach modułu określ, na których stronach go wyświetlać.

Odnośnik do strony z wynikami sondy umieszczony jest w module. Niezależnie od tego w menu witryny można umieści łącze wywołującą stronę główną komponentu. Na stronie tej znajduje się lista rozwijana zamieszczonych na witrynie sond i publikowane są ich wyniki. Użytkownik może wybrać z listy dowolną ankietę, przejrzeć jej rezultaty, a także wywołać formularz głosowania i udzielić odpowiedzi.

Tematy pokrewne

Szczegółowe informacje na temat tworzenia i publikacji sond znajdują się w następujących artykułach:


Uwagi, źródła

Jeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki

Dziękujemy!

Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ

Na podstawie: help.joomla.org: Polls - What are they?

Zmieniony ( 23.02.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »