UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Administracja arrow Materiały arrow Materiały: Nowiny - Migawki - FAQ
Materiały: Nowiny - Migawki - FAQ Drukuj Email
Nowiny [News], Migawki [NewsFlash] , [FAQ] - te trzy typy publikacji stanowią swego rodzaju standard internetowy, toteż admnistratorzy Joomla! pytają nieraz, jak je tworzyć.

Nowiny

W Joomla! nie trzeba instalować specjalnych rozszerzeń, aby publikować "aktualności", "nowiny", "gorące tematy" czy inaczej zwaną sekcję najnowszych wiadomości, o czym nietrudno się przekonać, instalując Joomla! z przykładowymi danymi. Aktualności ukazują się zarówno na stronie startowej, jak i po wybraniu z menu łącza Nowiny czy Magazyn Joomla! w polskim wydaniu.

Blog aktualności

Do publikacji aktualności wykorzystywany jest specjalny rodzaj pozycji menu - blog artykułów z kategorii albo blog artykułów z sekcji, albo blog generowany przez komponent Strona startowa.

Nazwa blog pochodzi od angielskiego skrótu weblog - dziennik internetowy, pamiętnik. W Joomla termin blog oznacza nie tylko specjalny komponent, przeznaczony do tworzenia i publikacji modnych pamiętników osobistych, ale także jeden ze standardowych elementów struktury witryny. Użycie nazwy blog w tym drugim znaczeniu jest w pełni uzasadnione - oto jak zdefiniowali blog autorzy przewodnika "Blogging":

Blog to strona WWW zawierająca krótkie, rozłączne porcje informacji, zwane artykułami (postami). Artykuły są ułożone w kolejności chronologicznej - od najnowszego do najstarszego. Każdy artykuł jest jednoznacznie identyfikowany przez znacznik zakotwiczenia, a także oznaczony przez trwałe łącze, za pomocą którego można się do danego artykułu odwoływać z zewnętrznych stron WWW.

Cyt. za: Blogging - przewodnik. C. Doctorow, R. Dornfest, J. Scott i inni. Warszawa 2003; s. 1

Taką konstrukcję ma też w Joomla! element struktury witryny generowany przez wymienione wcześniej typy pozycji menu.

Blog jest elementem dwupoziomowym. Na stronie otwierającej bloga wyświetlane są sygnały informacji - skróty, wstępy, zapowiedzi, wprowadzenia. Na stronach potomnych, drugiego poziomu, pełne teksty artykułów, do których umieszczono na stronie otwierającej zakotwiczenia - przekształcone w łącza tytuły albo odnośnik Czytaj całość czy zestaw odnośników pod skrótami wiadomości. Parametry prezentacji bloga umożliwiają nadanie mu charakterystycznego układu materiałów na stronie otwierającej. Układ ten może naśladować wygląd gazety czy magazynu ilustrowanego - zwykle wprowadzony jest podział na dwie lub więcej szpalt, przy czym jedna lub więcej informacji rozkłada się na całą szerokość kolumny.

Blog aktualności można stworzyć ze wszystkich artykułów, jakie są umieszczane na witrynie, z artykułów jednej sekcji albo jednej lub wielu kategorii. Wszystko zależy od zamysłu projektantów.

Blog Strona startowa

Te możliwości wzbogaca jeszcze komponent Strona startowa [FrontPage], który generuje stronę w postaci bloga artykułów, które zostały oznaczone do publikacji w opcji Pokaż na Startowej [Show to FronPage]. W tym blogu można umieścić dowolne artykuły z dowolnej kategorii i sekcji.

Moduł Nowości

Nie koniec na tym. Prezentację nowin wzbogacić można dodatkowo publikacją modułu Nowości [Latest News] - nazwa może być inna, to kwestia tłumaczenia. Moduł wyświetla łącza do ostatnio dodanych artykułów.

Jak to zrobić?

Jak widać - Joomla! oferuje komplet narzędzi do publikacji nowin, nowości, aktualności, "gorących tematów" (mamy tak bogaty polski słownik, więc niezbyt zrozumiale jest, czemu zaśmiecamy go angielskimi "niusami").

Z oferty Joomla! można skorzystać w różny sposób:

  • założyć sekcję artykułów, np. Nowiny, a w niej jedną lub kilka kategorii (np. Z kraju, Ze świata) i stworzyć do niej łącze w menu typu blog - artykuły z sekcji,
  • założyć kategorię artykułów, np. Nowiny w sekcji, która może się nazywać tak samo i stworzyć do niej łącze w menu typu blog - artykuły z kategorii,
  • dodać w menu łącza typu blog artykułów z kategorii lub blog artykułów z sekcji do wybranych już założonych sekcji czy kategorii artykułów (np. w witrynach typu informacyjnego, w których zależy nam na wskazaniu aktualności w wielu sferach życia)
  • umieścić w menu łącze do komponentu Strona startowa (domyślnie jest to pierwsza pozycja głównego menu) i oznaczać wybrane artykuły w polu Pokaż na Startowej.
  • na wszystkich bądź na wybranych stronach opublikować moduł Nowości [Latest News],
  • stworzyć kopie modułu Nowości [Latest News] i w każdej kopii ustalić w parametrach inną kategorię artykułów, do których będą prowadzić odnośniki w module.

Wszystkie podstawowe informacje i objaśnienia znajdziesz w artykułach podanych w części Tematy pokrewne.

Migawki

Migawki [NewsFlash] to zwięzłe, aktualne, wiadomości publikowane w Joomla! za pomocą modułu, zmieniające się przy każdym odświeżeniu strony.

Migawki [NewsFlash], podobnie jak Nowości nie są jakimś specyficznym rodzajem artykułów. Jak każdy inny, mają typową strukturę (tytuł, tekst wprowadzający, tekst główny). W module Migawki [NewsFlash] można umieszczać skróty (wprowadzenia, wstępy) artykułów z każdej sekcji.

Migawki można również przygotowywać specjalnie z myślą o publikowaniu ich tylko w module Migawki. Wszak nie muszą to być wstępy czy artykułów, ale np. cytaty, myśli dnia, sentencje - cokolwiek chcesz. W takim przypadku warto założyć przeznaczoną na nie sekcję i kategorię. Możliwe, że spotkasz się z takim rozwiązaniem w swojej dystrybucji Joomla!, jeśli zainstalujesz przykładowe dane.

Tworząc teksty, które będziesz publikować w module Migawki, pamiętaj, aby nie rozbudować zbytnio tekstu wstępnego. To właśnie teksty wstępne artykułów z tej sekcji publikowane są w module. W artykułach tych spokojnie możesz zrezygnować z zamieszczania tekstu głównego, choć moduł Migawki umożliwia także umieszczenie wraz ze zwięzłą wiadomością przycisku - odnośnika Czytaj całość. Gdy użytkownik kliknie ten odnośnik, zostanie przeniesiony na stronę z pełnym tekstem wiadomości. Jeśli artykuł będzie zawierać tylko tekst wstępny, odnośnik nie będzie wyświetlany.

Wszystkie podstawowe informacje i objaśnienia znajdziesz w artykułach podanych w części Tematy pokrewne.

Częste pytania

Dział Częste pytania [FAQ, Frequently Asked Questions] powinien się znaleźć w każdej witrynie. Chociażby po to, by zamieścić podstawowy zestaw informacji objaśniających sposób korzystania z witryny.

Jeśli zamierzamy udostępnić użytkownikom obszerny dział pomocy technicznej, na pewno warto skorzystać z dedykowanych rozszerzeń - komponentu typu xFAQ i koniecznie bota wyszukiwarki.

Jeśli jednak nasz dział odpowiedzi na notoryczne zapytania ma liczyć kilka - kilkanaście pytań, nierozsądne byłoby obciążanie aplikacji dodatkowymi składnikami. Rozbudowany system zarządzania sekcjami, kategoriami i artykułami oraz pozycjami menu pozwala stworzyć nawet rozbudowany dział pytań i odpowiedzi.

Jak to zrobić?

Najpierw stworzyć sekcję i przynajmniej jedną kategorię artykułów nazwaną np. Częste pytania (to określenie już się upowszechniło na tyle na polskich witrynach, że posługiwanie się czytelnym wprawdzie, ale angielskim skrótem FAQ jest nieuzasadnione).

Rozważyć, który z typów pozycji menu będzie dla naszych potrzeb najodpowiedniejszy.

Jeśli zakładamy, że dział pytań i odpowiedzi nie będzie nadto rozwinięty, bardzo dobrym wyborem może być pozycja menu typu blog - artykuły z sekcji lub blog - artykuły z kategorii

W parametrach tej pozycji ustawiamy dużą ilość wprowadzeń, np. 999, 0 wstępów i 0 odnośników. Nie dzielimy bloga na szpalty. Koniecznie pozostawiamy aktywną opcję Pokaż odnośnik Czytaj całość.

Natomiast w parametrach publikacji artykułów zaznaczamy opcję Ukryj tytuł artykułu, aby uzyskać charakterystyczny dla działów częstych pytań i odpowiedzi wygląd i układ treści.

Każdy artykuł musi mieć odpowiednią strukturę - w polu Wstęp (wprowadzenie) - wpisujemy teksty pytań, w polu Tekst główny - odpowiedzi. Jeśli jednak nasz dział Częstych pytań będzie złożony z kilku - kilkunastu pozycji, a przy tym odpowiedzi będą zwięzłe, cały tekst można umieścić we wprowadzeniu.

Podobny efekt można uzyskać, wykorzystując do publikacji pytań i odpowiedzi pozycję menu typu tabela - artykuły z kategorii. W parametrach pozycji menu można wyłączyć opcje wyświetlania nagłówków, daty utworzenia, nazwy autora, ilości odsłon. Jeśli gromadzimy pytania i odpowiedzi w kilku kategoriach, uaktywniamy opcje Pokaż inne kategorie.

Wszystkie podstawowe informacje i objaśnienia znajdziesz w artykułach podanych w części Tematy pokrewne.

Tematy pokrewne

Zapoznaj się z artykułami:


Uwagi, źródła

Jeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki

Dziękujemy!

Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ

Zmieniony ( 23.02.2007. )
 
« poprzedni artykuł