UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
R. 1. WPROWADZENIE Drukuj Email
Chcesz stworzyć i umieścić stronę w Internecie? Portal komunikacyjny w firmowym intranecie? Platformę wymiany informacji i dokumentów w ekstranecie współpracujących ze sobą firm? Skorzystaj z Joomla!. Joomla! jest łatwy w instalacji, prosty w obsłudze, szybki w działaniu i godny zaufania. I nic nie kosztuje…

Czym jest Joomla!

Joomla! to uniwersalny wielokrotnie nagradzany system zarządzania treścią [CMS] do tworzenia witryn internetowych i innych zastosowań sieciowych. Należy do najszybciej dziś rozwijanych projektów z wielkiej rodziny rozwiązań Open Source - programów z jawnym, dostępnym dla każdego kodem źródłowym.

CMS umożliwia osobom bez wykształcenia informatycznego tworzenie rozmaitych aplikacji, obsługiwanych tylko za pomocą przeglądarki internetowej, działających w sieciach lokalnych i rozległych, a także komputerach niepodłączonych do sieci. Na całym świecie ludzie i firmy tworzą w Joomla! atrakcyjne strony prywatne, niewielkie wizytówki i serwisy firmowe, sklepy internetowe i potężne portale korporacyjne

CMS może posłużyć do:

  • tworzenia, gromadzenia i udostępniania wszelkich materiałów elektronicznych,
  • zarządzania osobistymi lub firmowymi zbiorami dokumentów,
  • komunikacji, kształcenia, handlu i usług w Internecie, działalności marketingowej i reklamowej.

Oferta systemów typu CMS jest bogata.

Joomlę! wyróżnia wśród nich bogactwo możliwości, a równocześnie prostota i łatwość obsługi. Na całym świecie Joomla! jest używany  do tworzenia portali korporacyjnych i efektownych stron internetowych.

Z Joomla! może korzystać każdy - jest dostępny na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej.

Potęga w prostocie

Jeśli tylko potrafisz się posługiwać edytorem tekstu, takim jak Word czy Writer, poradzisz sobie na pewno.

Teksty, obrazy, zdjęcia wprowadzisz i zredagujesz metodą: wpisz - kliknij - opublikuj!

Prosto… szybko… i łatwo!

O Podręczniku administratora

Podręcznik zawiera objaśnienia wszystkich podstawowych funkcji i cech Joomla!.

Adresaci

Ten podręcznik jest przeznaczony dla administratorów – użytkowników, którzy zarządzają Joomla!, są uprawnieni do wstępu na zaplecze.

Dla twórców treści, uprawnionych do czynności redakcyjnych i innych, realizowanych za pomocą interfejsu strony frontowej, przeznaczony jest Podręcznik użytkownika.

W podręczniku zakładamy, że dysponujesz już zainstalowanym Joomla!. Jeśli nie, zapoznaj się z podręcznikiem Joomla! Instalacja i aktualizacje!.

Układ treści

Treści podręcznika zostały podporządkowane strukturze menu administracyjnego.

Kolejne rozdziały objaśniają rolę głównych opcji menu w zarządzaniu oraz przedstawiają sposób wykonywania zadań administracyjnych dostępnych w każdej omówionej pozycji menu. Rozwinięciem treści podręcznika jest zestaw artykułów - tzw. ekranów pomocy, omawiających szczegółowo rolę, możliwe działania, dostępne narzędzia i znaczenie wszystkich opcji menedżera lub edytora uruchamianych za pomocą odnośników w menu bądź przycisków w paskach narzędzi.

01 Start:
cechy i zastosowania Joomla!, licencja i prawa własności, wymagania instalacyjne, logowanie administratorów, uprawnienia administratorów, słownik terminów, centra pomocy i obsługi administratorów, zasługi.

02Witryna:
konfiguracja globalna, język, biblioteka mediów, statystyki, śmietnik, szablony witryny i zaplecza, użytkownicy.

03Menu:
struktura witryny, tworzenie menu, rodzaje łączy w menu, tworzenie, edycja, kopiowanie, przenoszenie i usuwanie łączy w menu, ustawienia strony startowej, typowe formy prezentacji treści.

04Materiały:
Materiały statyczne a dynamiczne. Tworzenie materiałów. Sekcje. Kategorie, archiwum. Strona startowa.

05Komponenty:
edycja właściwości modułów, tworzenie własnego modułu, szczegółowe omówienia wszystkich modułów panelu administracyjnego.

06Moduły:
edycja właściwości modułów, konfiguracja, umieszczanie na stronach, tworzenie własnego modułu, szczegółowe omówienia wszystkich modułów strony frontowej.

07Moduły zaplecza :
edycja właściwości modułów, konfiguracja, tworzenie własnego modułu, szczegółowe omówienia wszystkich modułów zaplecza administracyjnego.

08Boty:
edycja właściwości botów, konfiguracja i publikacja botów, szczegółowe omówienia wszystkich botów w oficjalnej dystrybucji Joomla!.

09Instalatory:

10Poczta :

11System:


Uwagi, źródła

Jeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki

Dziękujemy!

Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ

Na podstawie: help.joomla.org - Chapter 1: Introduction

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »