UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Administracja arrow System arrow Informacje o systemie
Informacje o systemie Drukuj Email
Wiedza o środowisku działania Joomla! jest administratorom niezbędna. Bogaty zestaw danych udostępnia opcja Informacje o systemie w menu System. Zgromadzono tutaj na trzech kartach komplet informacji

System

Na karcie System znajdują sie skrócone informacje o oprogramowanu serwera.

Informacje o systemie

W zestawie informacji znajdują się szczegóły wersji systemu operacyjnego serwera, na którym działa PHP, numer wersji PHP, numer wersji MySQL, wersja Joomla!, informacje o używanej przeglądarce, istotne dla poprawnego działania Joomla! ustawienia serwera PHP.

Image

Tutaj także można przejrzeć zawartość głównego pliku konfiguracyjnego - configuration.php. Plik ten jest tworzony przez Instalatora Joomla!, a jego zawartość zmienia się po każdej modyfikacji globalnych ustawień konfiguracyjnych.

Image

Pliku nie można edytować. Został tu zamieszczony, aby w przypadku problemów z działaniem Joomla! skopiowac go i załączyć w liście elektronicznym do administratora serwera czy do postu na polskim forum użytkowników bądź forum oficjalnym.

PHP

Karta PHP dostarcza kompletu informacji o ustawieniach interpretera języka, w jakim napisany jest Joomla!, o zainstalowanych modułach, włączonych bądź wyłączonych funkcjach.

Informacje o PHP

Dzięki temu możesz się dobrze orientować, czy instalacja PHP na serwerze spełnia Twoje potrzeby. Możesz współpracować ze swoim dostawcą usług internetowych albo administratorem serwera, gdy zajdzie potrzeba wzbogacenia funkcjonalności PHP albo zmiany ustawień. Istotne, że nie musisz polegać na ustnych zapewnieniach, iż wszystko jest w najlepszym porządku. Możesz sam sprawdzić każde ustawienie i dostosować swój serwer np. odpowiednimi wpisami w pliku .htaccess albo prosić w razie potrzeby o zmiany administratora serwera.

Prawa do katalogów

Na trzeciej karcie - Uprawnienia - umieszczone są informacje o uprawnieniach do katalogów, w których Joomla! zapisuje różnego typu informacje.

Image

We wszystkich przypadkach - dla poprawnego działania Joomla!, szczególnie dla operacji wykonywanych przez administratorów, w każdym z wyszczególnionych tutaj katalogów powinno być możliwe zapisywanie. Jeśli jest inaczej, dokonaj odpowiednich zmian lub poproś o ich dokonanie administratora serwer. Aby ustawić odpowiednie uprawnienia, należy posłużyć się komendą CHMOD -755 nazwa_katalogu.


Uwagi, źródła

Jeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki

Dziękujemy!

Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ

Na podstawie: help.joomla.org: System Information

 
następny artykuł »