UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Terminologia Drukuj Email
Ta część podręcznika programisty Joomla! omawia aspekty użyteczności i dostępności, odnoszące się do treści zarządzanych przez Joomla! CMS. Opowiemy też o międzynarodowych standardach i dalszych planach rozwojowych na tej płaszczyźnie.

Użyteczność i dostępność

Nasza skrócona definicja użyteczności i dostępności:

Dostępność:
Oznacza, czy witryna i jej treść jest dotępna dla użytkowników niepełnosprawnych (...używających specjalnych narzędzi do obsługi komputera, osób z wadami wzroku oraz użytkowników posługujących się terminalami o ograniczonych możliwościach, jak np. palmtopy, terminale tekstowe - przyp. tłumacza -)
Użyteczność:
Miara tego, jak łatwo jest korzystać z konkretnej witryny, niezależnie od mozliwości terminala czy użytkownika.

Innymi słowy dostepność skupia się na potrzebach użytkowników o ograniczonych możliwościach, użyteczność rozpatruje potrzeby wszystkich uzytkowników.

Nastawiając się zarówno na użyteczność jaki dostępność, mamy na celu tworzenie witryn przyjaznych dla wszystkich, włącznie z uzytkownikami posługującymi się starszymi technologiami (sprzęt, oprogramowanie, łącza), lub o jakichkolwiek innych specyficznych wymaganiach.

Nasze cele osiągniemy dzięki użyciu standardów (X)HTML, CSS, WCAG/508 i postępując zgodnie z dobrą praktyką programowania.

Teoretycznie, treści łatwo dostępne są użyteczne, ale wymogi nie zawsze się pokrywają. Dlatego właśnie ważne jest rozpatrywanie obu tych grup wymagań.

Zmieniony ( 21.06.2007. )
 
następny artykuł »