UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Wstęp Drukuj Email
Joomla CMS narodził się jako Mambo i po transformacji przybrał obecną nazwę we wrześniu 2005 roku, rozpoczynając numerację wersji od 1.0. Z tego powodu w wielu opracowaniach można jeszcze spotkać odniesienia do Mambo, jako bezpośredniego przodka Joomla. Ogólnie rzecz biorąc wersje Mambo wcześniejsze niż 4.5 są uznawane za przestarzałe i nie będziemy do nich nawiązywać. Joomla CMS w wersji 1.0 jest bezpośrednią kontynuacją Mambo 4.5.2.3.

Do czasu wydania wersji 4.x Mambo pisanie komponentów, modułów i szablonów było bardzo ciężkie. Pliki porozrzucane po wieli katalogach czyniły skomplikowanym stworzenie pakietów instalacyjnych. Kod nie był zorganizowany na wykorzystywanie API. To była generalnie bardzo ciężka robota. Liczba dodatków do wersji 4.0.x była na to dowodem. Pojawiło się może pół tuzina szablonów i niewiele więcej komponentów i modułów.

Rozwój lini 4.5 zmierzał do zmiany tego stanu. Kod został zmodularyzowany, pliki przeorganizowane, a instalator uproszczony. W połowie 2004 roku mieliśmy setki szablonów oraz tuziny komponentów, modułów i mambotów. Niesamowite, ale większość programistów tych dodatków stworzyla je drogą prób i błędów, kierując się kodem oryginalnego Mambo. Do tego momentu nie było żadnej porządnej dokumentacji dla programistów. Społeczność Mambo musiała wielokrotnie pomagać wielu programistom wołającym "Pomocy! Jak to zrobić?".

Od wydania wersji 4.5.1 zdaliśmy sobie sprawę, że dobra dokumentacja, zarówno dla użytkowników, jak i programistów, jest niesamowicie istotna. Mamy zamiar zająć się tymi tematami.

Ten podręcznik - pomimo że niekompletny - stara się pokazać, jak pracuje Joomla.

Jeśli jesteś nowicjuszem w tematyce Joomla, wiedz, że rozdziały zostały w przybliżeniu ułożone od najłatwiejszych do trudniejszych. Zaczniemy od szablonów Joomla, które są bardzo łatwe do poznania. Następne będą dość łatwe do pisania. Dodatki [ang. Mambots - nazwa pochodzi jeszcze od botów dla Mambo] są trochę wielozadaniowymi "rzeczami" w rodzaju szwajcarskiego scyzoryka dla Joomla (dodatki, boty - to wielofunkcyjne skrypty usprawniające pracą wielu elementów Joomla CMS, przyp. tłumacza). Na koniec przyjrzymy się tworzeniu komponentów.

Jeśli jednak jesteś już bardziej zaawansowanym programistą, sugerujemy, abyś zaczął od załącznika "Co nowego?", abyś mógł się zorientować w tempie zmian wprowadzonych w aktualnej wersji.

Jeśli są jakieś obszary, o których sądzisz że są niepełne, to daj nam znać. Sugestie i pomoc jest bardzo przydatna.. Oczywiście, możesz również podzielić się własnymi opracowaniami.

To jest robocza wersja podręcznika programisty Joomla!


Uwagi, źródła

Jeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki

Dziękujemy!

Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ

Tłum. Łukasz Rylik (rybik). Na podstawie: http://help.joomla.org/content/view/17/125/
GNU/FDL

Zmieniony ( 18.06.2007. )
 
« poprzedni artykuł