Skąd ta kłódka …?
Drukuj 
Widzę kłódkę przy nazwie artykułu. Co z nią zrobić? Niedawno otwierany artykuł nie jest widoczny na stronie.

Jest na ten temat sporo dostępnych publikacji - zarówno w języku angielskim jak i w polskim (np. na http://pomoc.joomla.pl ) - ale pytanie i problem są tak powszechne, że warto je tutaj wyjaśnić.

Jeśli otworzysz w Joomla! artykuł do edycji, to należy go zamknąć poprzez [Zapisz] lub [Anuluj] - zamiast porzucać go np. cofając się do poprzedniego okna przeglądarki lub wybierając inną stronę. Co więcej - najlepiej nie odchodzić na kawę podczas edycji otwartego artykułu… - bo zarówno w jednym jak i w drugim wypadku zakończy się to "zamknięciem go na kłódkę"

Dlaczego?

Joomla! to rasowy CMS (Content Management System - system zarządzania treścią). Z definicji przeznaczony jest do pracy grupowej nad tworzeniem zawartości Twojej strony. Inaczej mówiąc - zakłada, że nie tylko TY, ale również inne, uprawnione osoby w tym samym czasie pracują nad zawartością strony. Na przykład poprawiają istniejące już artykuły.

A co jeśli np. dwie osoby naraz, w tym samym momencie wpadną na pomysł, żeby poprawić ten sam artykuł ?! Wyobraźcie sobie taki scenariusz… Ty poprawiasz, zapisujesz, On poprawia, zapisuje… Albo właśnie przenosi w inne miejsce, do innej sekcji, kategorii… Efektu łatwo się domyślić.

Dlatego Joomla! (jak każdy profesjonalny CMS) zapobiega takiej sytuacji. Robi to właśnie "zakładając kłódkę" na edytowanym artykule, czyli blokując go przed dostępem dla innych osób ma czas edycji.

No właśnie - "na czas edycji"…

A skąd serwer, na którym działa Twoja strona ma wiedzieć, że edycja tego, konkretnego artykułu już została zakończona, - że ten czas upłynął?

A stąd właśnie, że kliknąłeś [Zapisz], albo [Anuluj]… Jeśli tego nie zrobisz, to artykuł jest blokowany nadal, a jeśli upłynął czas ustawiony w konfiguracji strony dla sesji (czas przez jaki serwer domniemywa, że użytkownik dalej korzysta ze strony), bo np. zachciało Ci się kawy, albo pogadać przez telefon, - to "kłódka" zostaje…

OK., to było (w skrócie), "dlaczego".

Teraz "jak się tego pozbyć"?

Najmniejszy problem ma Administrator lub SuperAdministrator. W Panelu Administracji (BackEnd - Administracja) może wybrać System->Odblokuj wszystkie (Check in), a po pooglądaniu listy zablokowanych artykułów - powtórzyć tą samą komendę, żeby odblokować wszystkie zablokowane ("kłodki") artykuły.

A zwyczajny użytkownik (należący do grupy uprawnionych do edycji artykułów)?

Powinien mieć w swoim menu (Menu użytkownika - dostępne po zalogowaniu się "od frontu") link "Odblokuj moje pozycje" (taki przynajmniej link istnieje po zainstalowaniu Joomla! z przykładowymi danymi). Jeśli nie zainstalowano przykładowych danych lub skasowano ten link: utwórz w menu użytkownika (User menu) link prowadzący do: index.php?option=com_user&task=CheckIn

Ot, wsio! Jak mawiają Rosjanie.


Zmieniony 29.11.1999.
Etykiety