UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Instalacje arrow Joomla! 1.5 po polsku
Joomla! 1.5 po polsku Drukuj Email
Redaktor: Stefan Wajda   
26.08.2008.

Oryginalny Joomla! napisany jest w języku angielskim. Nic więc dziwnego, że tuż po zainstalowaniu wszystkie etykiety i komunikaty ekranowe wyświetla w tym języku. Projektanci wersji Joomla 1.5 - inaczej jak w Joomla 1.0 - zapewnili możliwość pełnej obsługi w dowolnym języku zarówno witryny, jak i zaplecza. Trzeba jedynie zainstalować odpowiedni pakiet językowy oraz ustawić preferowany język jako domyślny.

Pakiety językowe

Potrzebnych pakietów językowych najlepiej poszukać w centralnym katalogu rozszerzeń w dziale Tłumaczenia dla Joomla! albo w Centralnej składnicy pakietów.

Pakiety instalacyjne języka polskiego najłatwiej i najszybciej znajdziesz w zasobach wydającego je Polskiego Centrum Joomla.

Metody instalacji

Pakiety językowe są jednym z pięciu rodzajów rozszerzeń i - podobnie jak komponenty, moduły czy dodatki, instalujemy je za pomocą wbudowanego w Joomla! instalatora. Ale ponieważ informacji o zainstalowanych pakietach językowych Joomla! nie rejestruje w bazie danych, wystarczy je umieścić na serwerze w odpowiednich katalogach za pomocą klienta FTP, by można je skonfigurować do obsługi witryny i zaplecza. Pakiety językowe możemy zatem:

 • zainstalować za pomocą instalatora Joomla! albo
 • przesłać za pomocą dowolnego klienta FTP.

Instalacja za pomocą instalatora

Zalecaną, a przy tym prostszą metodą instalacji pakietów językowych jest uruchomienie instalatora Joomla!.

 1. Przejdź na http://www.joomla.pl i pobierz aktualny pakiet języka polskiego.
 2. Zaloguj się do zaplecza administracyjnego.
 3. Z górnego rozwijanego menu wybierz pozycję Extensions -> Install/Uninstall.

  Wybierz z menu pozycję Rozszerzenia - Instalator

 4. W pierwszej z opcji (Upload Package File) naciśnij przycisk Przeglądaj (Browse) 5. Następnie wskaż na dysku swojego komputera pobrany wcześniej pakiet instalacyjny, a po zamknięciu okna dialogowego naciśnij przycisk Upload file & Install


Pakiet zostanie wczytany na serwer i rozpakowany, a następnie instalator założy potrzebne katalogi i umieści w nich pliki z pakietu. O pomyślnym przebiegu operacji poinformuje nas komunikat systemowy:

Przesłanie plików językowych przez FTP

Zdarza się jednak, że sposoby oferowane przez instalatora zawodzą i jedyną możliwością jest przesłanie plików językowych za pomocą klienta FTP.

 1. Przejdź na http://www.joomla.pl i pobierz aktualny pakiet języka polskiego.
 2. Wyodrębnij pliki z pobranego archiwum do nowego pustego katalogu na swoim komputerze. Pliki umieszczone są w dwóch katalogach:
  • /site - pliki językowe obsługujące witrynę
  • /administrator - pliki językowe obsługujące zaplecze.
 3. Połącz się za pomocą klienta FTP ze swoim serwerem
 4. Wejdź do katalogu /language i utwórz w nim nowy katalog /pl-PL
 5. Prześlij do tego katalogu wszystkie pliki z katalogu /site
 6. Wejdź do katalogu administrator/language i podobnie jak poprzednio - utwórz w nim katalog /pl-PL
 7. Prześlij do tego katalogu wszystkie pliki z katalogu /administrator.

Domyślny język witryny i zaplecza

Po zainstalowaniu pakietu językowego musimy jeszcze skonfigurować domyślny język witryny i zaplecza.

Aby ustalić domyślny język witryny:

 1. Naciśnij w menu lokalnym pozycję Languages albo z rozwijanego menu zaplecza wybierz pozycję Extensions -> Language Manager

  Grafika:15_lang_install_05.png

 2. Na stronie Languages -> Site (Języki -> Witryna) zaznacz pole opcji przy nazwie wybranego języka, np. Polish (Poland) 3. Naciśnij ikonę Default ( Domyślny) w przyborniku w prawym górnym rogu ekranu.

Aby ustalić domyślny język zaplecza, powtórz powyższe czynności, wybierając wcześniej z menu lokalnego pozycję Administrator, a więc:

 1. Na stronie Languages -> Administrator (Języki -> Administrator) zaznacz pole opcji przy nazwie wybranego języka, np. Polish (Poland) 2. Naciśnij ikonę Default (Domyślny) w przyborniku w prawym górnym rogu ekranu. Zmiana języka zaplecza będzie widoczna natychmiast.Polonizacja edytora

Zainstalowanie pakietu językowego zapewnia język ojczysty jedynie w rdzennych rozszerzeniach Joomla! Wbrew pozorom takim "rdzennym" rozszerzeniem nie jest dołączony standardowo edytor wizualny TinyMCE. Polonizacja interfejsu tego edytora wymaga specjalnego, ale prostego zabiegu - przesłania plików językowych bezpośrednio na serwer.

 1. Przejdź na http://www.joomla.pl i pobierz pakiet języka polskiego dla edytora TinyMCE
 2. Utwórz na dysku swojego komputera katalog /plugins
 3. Rozpakuj do tego katalogu pobrane archiwum.
 4. Połącz się za pomocą klienta FTP ze swoim serwerem.
 5. Prześlij na serwer do głównego katalogu swojego Joomla! cały katalog /plugins

W pakiecie pl-PL_plugins_editors.zip znajduje się archiwum katalogu editors z plikami językowymi dla TinyMCE 2.0 rozmieszczonymi w odpowiednich podkatalogach. Przesłanie na serwer całego katalogu /plugins spowoduje, że pliki językowe edytora zostaną umieszczone w odpowiednich folderach katalogu /plugins Twojego Joomla!

Po przesłaniu plików na serwer trzeba skonfigurować edytor:

 1. Zaloguj się do zaplecza administracyjnego.
 2. Z górnego rozwijanego menu wybierz pozycję Rozszerzenia -> Dodatki.
 3. Na liście dodatków odszukaj Editor - TinyMCE 2.0 i kliknij jego nazwę. Przejdziesz na stronę edytora właściwości dodatku.
 4. W sekcji Parametry dodatku: podstawowe odszukaj własność Automatyczny wybór języka i zaznacz przy niej opcję Tak. To ustawienie spowoduje, że interfejs edytora TinyMCE będzie wyświetlany w języku wybranym przez administratora lub użytkownika jako domyślny.
Dla Joomla 1.5.0 oraz 1.5.1 Polskie Centrum Joomla! opublikowało również pakiet zapewniający poprawną obsługę PDF. W wydaniu Joomla 1.5.3 umieszczono pełny zestaw czcionek potrzebnych do poprawnego generowania dokumentów PDF w języku polskim - instalowanie tego pakietu jest więc zbędne!
Niekiedy podczas pobierania plików ze składnicy PCJ za pośrednictwem Internet Exploer następuje ich uszkodzenie. Zalecamy korzystanie z alternatywnych przeglądarek, które nie sprawiają takich kłopotów!
Zmieniony ( 12.11.2008. )
 
następny artykuł »