UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Zaczynamy arrow Kapelusze w kategoriach i sekcjach: treści dynamiczne
Kapelusze w kategoriach i sekcjach: treści dynamiczne Drukuj Email
Zajmijmy się kolejnym elementem naszej witryny. Chcemy zaprezentować produkty oferowane przez firmę. Jak już powiedzieliśmy, moglibyśmy stworzyć wiele materiałów statycznych, każdy o jednym kapeluszu albo o jednym rodzaju kapeluszy, np. wiosennych, zimowych.

Materiały dynamiczne

Ale Joomla! ma dla nas o wiele lepsze rozwiązanie: materiały dynamiczne. Nazywamy je w polskim tłumaczeniu artykułami, głównie dlatego, aby nie używać niezbyt jasnego określenia ’materiały dynamiczne’. Za chwilę będzie ono jednak dla Ciebie w pełni zrozumiałe.

Sekcje i kategorie artykułów

Zanim stworzysz jakikolwiek artykuł, trzeba stworzyć przynajmniej jedną sekcję, a w niej przynajmniej jedną kategorię. Bo artykuł musi być umieszczony w kategorii, a kategoria w sekcji.

Różnica miedzy materiałami statycznymi i artykułami

Podział na materiały statyczne i dynamiczne artykuły bywa źródłem nieporozumień. Artykuły i materiały statyczne są do siebie bardzo podobne. Przechowywane są w tej samej tabeli bazy danych. Mogą zawierać - jak każdy dokument elektroniczny - tekst i obrazy, animacje, dźwięki, wideo oraz wszelkiego typu odnośniki prowadzące do zasobów wewnętrznych bądź zewnętrznych. Ich struktura jest swobodnie kształtowana przez autorów.

Jedyną, ale bardzo istotną - zasadniczą różnicą, między tymi dwoma typami materiałów jest umiejscowienie w strukturze treści.

 • pokrewne tematycznie artykuły są zgrupowane w kategoriach i w sekcjach,
 • materiały statyczne są pozycjami niezależnymi, nie należą ani do kategorii, ani do sekcji.

Sekcje i kategorie można tworzyć według dowolnego, ale rozsądnego kryterium. Sekcje i kategorie pozwalają utrzymać ład w gromadzeniu treści, ale przede wszystkim usprawniają zarządzanie artykułami, ich prezentację na witrynie.

Sekcja: Kapelusze

Wszystkie artykuły o kapeluszach zgromadzimy w sekcji Kapelusze, w której założymy trzy kategorie: Kapelusze dla pań, Kapelusze dla panów i Kapelusze dla milusińskich.

Tworzenie nowej sekcji

Powtórzę coś, co już dobrze znasz… Tworzenie sekcji w Joomla! jest… Tak! Masz rację! Jest proste:

W panelu administratora wybierz menu Mateiały ⇒ Sekcje artykułów albo kliknij na stronie startowej administratora ikonę skrótu do sekcji artykułów.

 1. Kliknij Nowy w pasku narzędzi w prawym górnym rogu. Przejdziesz do edytora sekcji:
  Tworzenie sekcji artykułów
 2. Wpisz tytuł i nazwę sekcji. Tytuł powinien być krótki, np. Kapelusze. Joomla! używa tytułu sekcji w menu. Nazwa natomiast może być dłuższa, jest wykorzystywana jako tytuł strony z sekcją artykułów. Niech będzie np. Kapelusze na każdą głowę. Powtórz w nazwie słowo z tytułu - to ważne: gdy użytkownik zobaczy nagłówek strony, nie powinien się zastanawiać, czy trafił we właściwe miejsce. To ważne również ze względu na pozycjonowanie strony przez wyszukiwarki internetowe.
 3. Nie mamy jeszcze w Bibliotece mediów żadnego obrazka z kapeluszem, więc nie będziemy niczego wybierać z listy Grafika.
 4. Natomiast w polu Opis możesz wpisać dowolny tekst promujący, np. Kapelusze na każdą głowę! Do wyboru, do koloru! Na wiosnę, lato, jesień i zimę! I dla pań, i dla panów, I dla milusińskich. Możesz, oczywiście, zostawić również to pole puste.
 5. Kliknij Zapisz w pasku narzędzi.

Gotowe.

Tworzenie nowej kategorii

Kategorie tworzymy w podobny sposób. Jedyna różnica - trzeba przypisać kategorię do sekcji.

 1. W panelu administratora wybierz menu Mateiały ⇒ Kategorie artykułów albo kliknij na stronie startowej administratora ikonę skrótu do kategorii artykułów.
 2. Kliknij Nowy w pasku narzędzi w prawym górnym rogu
 3. Wpisz krótki tytuł i dłuższą, pełniejszą nazwę kategorii.
 4. Wypełnij pole Opis lub pozostaw je tymczasem puste.
 5. Kliknij Zapisz w pasku narzędzi.

Załóż wszystkie trzy potrzebne nam kategorie: Kapelusze dla pań, Kapelusze dla panów, Kapelusze dla milusińskich.

Zmieniony ( 24.06.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »