UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Zaczynamy arrow Menusy - pozycje witryny
Menusy - pozycje witryny Drukuj Email
W kolejnym kroku stworzymy w menu witryny łącza do stron z prezentacją naszych produktów. Mogliśmy to uczynić już wcześniej - zaraz po utworzeniu sekcji Kapelusze. Umyślnie jednak odłożyliśmy zakładanie nowej pozycji w menu do tego momentu.

Sekcje i kategorie artykułów w menu

Zajrzyjmy najpierw do jednej z utworzonych przed chwilą kategorii. Kliknij nazwę kategorii, by przejść do edytora jej właściwości. Z prawej strony pojawiła się możliwość dodania w menu łącza do kategorii. Rozwiń listę wyboru: Typ pozycji menu. Ciekawe? W przypadku kategorii można utworzyć 3 różne typy pozycji menu:

Pozycje menu dla sekcji

 • tabelę - artykuły z kategorii
 • blog - artykuły z kategorii
 • blog - archiwum artykułów z kategorii.

Zobaczmy, jakie łącza w menu możemy założyć w przypadku sekcji artykułów.

Z menedżera kategorii łatwo przejść drogą na skróty do edytora sekcji artykułów - kliknij nazwę Kapelusze w kolumnie Sekcja. Na liście wyboru mamy tym razem:

Pozycje menu dla kategorii

 • listę - zawartość sekcji
 • blog - artykuły z sekcji
 • blog - archiwum artykułów z sekcji.

Podobno od przybytku głowa nie boli. Mamy jedną sekcję, ale trzy sposoby jej prezentacji w witrynie. Podobnie kategorie możemy zaprezentować na trzy sposoby.

Ale to jeszcze nie wszystko, co nas powinno zaskoczyć.

Mimo że nie stworzyliśmy jeszcze ani jednego artykułu, możemy w menu witryny umieścić łącza i do sekcji artykułów i do kategorii artykułów. Bo sekcje i kategorie są również pozycjami treści.

Domyślasz się zapewne, że po utworzeniu w menu łączy do sekcji lub kategorii i dodaniu jakiegokolwiek artykułu, będzie on udostępniony na witrynie w sekcji i w kategorii.

Oto, co znaczy, że w Joomla nie tworzysz stron, a jedynie dodajesz treści.

Zauważ przy tym - precyzyjnie rzecz biorąc to nie sekcje i kategorie będą elementami struktury witryny. Elementami witryny będą pozycje których właściwości określają menusy!

Menusy - pozycje struktury witryny

Przed nami poważna decyzja projektanta witryny. Mamy dodać w menu łącze udostępniające strony z oferowanymi przez naszą firmę produktami. I mamy kilka możliwości do wyboru. Blogi archiwów artykułów tymczasem nas jeszcze nie interesują, może w przyszłości. Mamy więc do wyboru:

 • lista - zawartość sekcji
 • blog - artykuły sekcji
 • blog - artykuły z kategorii
 • tabela - artykuły z kategorii

Zapamiętaj, to co będzie widoczne na witrynie, nie zależy wprost od tego, jakie pozycje treści zgromadzimy w naszych zbiorach na zapleczu. Na zapleczu możemy mieć mnóstwo materiałów. Dopóki jednak nie umieścimy do nich łącza w menu, to nie będą one widoczne na witrynie.

Inaczej mówiąc - dopiero pozycje w menu, albo krócej - menusy (mnie się to słowo zbytnio nie podoba) decydują o tym, co i w jakiej postaci ukaże się na witrynie.

Lista - zawartość sekcji

Menus typu Lista - zawartość sekcji generuje w strukturze witryny element trzypoziomowy, złożony:

 • ze strony otwierającej z łączami do stron kategorii umieszczonych w sekcji,
 • ze stron przejściowych z łączami do artykułów w kategoriach,
 • ze stron z pełnymi tekstami artykułów.

Na stronie otwierającej może być umieszczony opis sekcji, ilustracja opisu, opisy kategorii.

Strony przejściowe z łączami do artykułów w kategorii również mogą zawierać opis kategorii i jego ilustrację, dodatkowe informacje przy odnośnikach do artykułów: datę utworzenia, nazwę autora i ilość odsłon. Pod wykazem artykułów można umieścić łącza do pozostałych kategorii i ich opisy.

Stworzenie w naszej witrynie łącza typu Lista - zawartość sekcji do sekcji Kapelusze będzie niewątpliwie dobrym rozwiązaniem. Ale czy najlepszym?

Tabela - artykuły kategorii

Menus typu Tabela artykułów z kategorii generuje w strukturze witryny element dwupoziomowy, złożony:

 • ze strony otwierającej z łączami do artykułów w kategorii
 • ze stron z pełnymi tekstami artykułów (drugi poziom).

Strona otwierająca może także zawierać łącza do innych kategorii w sekcji i ich opisy.

Warto rozważyć, czy zamiast jednej pozycji w menu typu Lista - zawartość sekcji, nie umieścić trzech pozycji typu Tabela - artykuły z kategorii. Zaletą takiego rozwiązania będzie skrócenie drogi użytkownika od wyboru pozycji w menu do strony a opisem konkretnego kapelusza. O jedno kliknięcie.

Wadą - w menu może pojawić się za dużo pozycji. Bo co będzie, gdy zechcemy podzielić oferowane kapelusze na 5 albo 10 kategorii?

Blogi artykułów

Menus typu Blog artykułów… generuje w strukturze witryny element dwupoziomowy, złożony:

 • ze strony otwierającej z sygnałami informacji - skrótami, wstępami, zapowiedziami, odnośnikami
 • ze stron potomnych z tekstami artykułów sygnalizowanych na stronie otwierającej

Nazwa blog pochodzi od angielskiego skrótu weblog - dziennik internetowy, pamiętnik. Joomla! może posłużyć do prowadzenia modnych blogów internetowych, ale tutaj mówimy o specyficznym dla Joomla! znaczeniu słowa blog. To forma, sposób prezentacji artykułów z sekcji i kategorii. Parametry prezentacji bloga umożliwiają nadanie mu charakterystycznego układu materiałów na stronie otwierającej. Układ ten może naśladować wygląd gazety czy magazynu ilustrowanego - zwykle wprowadzony jest podział na dwie lub więcej szpalt, przy czym jedna lub więcej informacji rozkłada się na całą szerokość kolumny, w której publikowana jest główna treść strony.

Kolejność sygnałów informacji na stronie otwierającej można konfigurować. Domyślnie umieszczane są one w kolejności chronologicznej - od najnowszych.

Jeśli umieścimy w menu naszej witryny pozycję typu Blog artykułów z sekcji, to na stronie otwierającej możemy wyświetlić zwięzłe informacje o kilku-kilkunastu kapeluszach, każdy z ilustracją i zestaw odnośników do dowolnej ilości pozostałych artykułów.

Możemy też umieścić trzy blogi - z artykułów w kategoriach.

Jeden i drugi wybór będzie równie dobrym, a może nawet lepszym rozwiązaniem, jak zamieszczenie w menu pozycji typu Lista - zawartość sekcji.

Walory bloga są ogromne. Gdy internauta wejdzie na stronę bloga, zobaczy naszą najnowszą ofertę. Gdy odwiedzi stronę następnego czy po kilku dniach, zobaczy nowe propozycje.

Decyzja należy do projektanta, do naszego działu marketingu.

Ale wstrzymajmy się z nią przynajmniej na chwilę, bo nie poznaliśmy jeszcze wszystkich możliwości Joomla!.

Treści z różnych pozycji

Spójrz jeszcze raz na opisy poszczególnych typów pozycji i zwróć uwagę, że treści stron otwierających oraz treści stron przejściowych będą pochodzić z wielu różnych pozycji!

Taki efekt w tradycyjnych stronach internetowych jest nieosiągalny. Za każdym razem, gdy zostanie dodana jakaś pozycja, trzeba by poprawiać dokumenty zawierające wykazy pozycji w sekcjach i kategoriach. I trzeba by je w ogóle stworzyć.

A Joomla! tworzy je sam, generuje dynamicznie, na podstawie informacji pobranych z bazy danych. I co ważne, nigdzie, w żadnym miejscu takie strony nie są zapisane. Bo one po prostu nie istnieją!

Zmieniony ( 24.06.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »