UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Zaczynamy arrow Strona startowa
Strona startowa Drukuj Email
Przejdź teraz na stronę startową witryny, by zobaczyć efekt… Stworzyliśmy na razie jeden artykuł…

W menu witryny

W menu witryny mamy na razie trzy pozycje:

  • Start
  • O firmie
  • Usługi

Pierwsza pozycja została założona przez instalatora. Prowadzi ona do komponentu Strona startowa. Na pewno już widzisz, o co chodzi!

Tekst wprowadzenia do stworzonego przed chwilą artykułu jest wyświetlany na pierwszej, startowej stronie witryny. Kliknij łącze Czytaj całość, aby przejść na stronę z pełnym tekstem. Zauważ - zgodnie z poczynionym ustawieniem wyświetlany jest tylko tekst zasadniczy, bez wprowadzenia.

Poniżej tytułu mamy łącza - nazwy kategorii i sekcji, z których pochodzi artykuł.

To nie wszystko - choć nie podawaliśmy takich informacji, wyświetlana jest nazwa autora i data utworzenia artykułu.

Kliknij nazwę sekcji, aby przejść na nową stronę. W ubogim tymczasem widoku Lista - zawartość sekcji: Kapelusze kliknij nazwę kategorii, w której został umieszczony nowo utworzony artykuł.

Czy to nie wspaniałe? Stworzyliśmy tylko jeden artykuł, a Joomla! zrobił za nas resztę sam!

No, prawie sam. Bo to my stworzyliśmy sekcję i kategorię oraz uściśliliśmy niektóre parametry prezentacji artykułu. Ale efekt w porównaniu z nakładem włożonej w jego uzyskanie pracy może szokować. Czy może być coś prostszego?

Dodaliśmy treść, jedną pozycję, a Joomla! wygenerował nie jedną, ale kilka stron!

Zatrzymajmy się nad stroną szczególnie ważną dla struktury witryny - stroną startową.

Komponent: Strona startowa

Komponenty to niewielkie aplikacje, które służyć mogą do różnych zadań, m.in. wyświetlają treści w głównym obszarze prezentacji na witrynie. W Joomla! - oprócz komponentów obsługujących zaplecze administracyjne i całą witrynę - mamy kilka dodatkowych, m.in. Banery, Kontakty, Katalog WWW.

Komponenty nie zawierają treści - pobierają ją z różnych źródeł, przede wszystkim z naszej bazy danych. Ale mogą ją pobierać skądkolwiek, nawet z innych witryn (Spinacz RSS). Szerzej o komponentach powiemy nieco później, teraz skupimy się na komponencie Strona startowa.

To unikalny w Joomla! komponent o specjalnym przeznaczeniu. Zgodnie z nazwą służy do publikacji strony startowej.

Nie oznacza to wcale, że tylko ten komponent może być wykorzystany do generowania strony startowej. Na stronie startowej możemy umieścić cokolwiek - materiał statyczny, artykuł, blog artykułów z sekcji czy kategorii. Wystarczy, że umieścimy taką pozycję jako pierwszą w głównym menu witryny. Pierwsza pozycja w menu głównym zawsze będzie stroną startową Twojej witryny.

Komponent Strona startowa nadaje się do tego celu szczególnie. Jego walory nie sposób przecenić:

  • sam generuje strony z artykułów oznaczonych do publikacji na stronie startowej,
  • jako jedyny generuje blog artykułów z dowolnych sekcji i kategorii,
  • wyświetla artykuły w porządku chronologicznym, od ostatnio dodanych, co można, oczywiście zmienić w ustawieniach komponentu,
  • współpracuje z Kolporterem RSS - wskazuje mu, które wiadomości umieścić w kanale informacyjnym, jeśli zechcesz taki kanał udostępnić na swojej witrynie.

Z tych właśnie powodów wstrzymaliśmy się z decyzją, jaki typ pozycji menu wybrać dla prezentacji produktów.

Szczegółowe informacje o konfiguracji pozycji menu typu Komponent - Strona startowa znajdziesz w systemie pomocy podręcznej.

Dynamiczna zawartość

Strona startowa, powstająca dzięki komponentowi Strona startowa, jest kolejnym wyśmienitym przykładem strony, która nie istnieje wcześniej, generowanej dynamicznie, dopiero wówczas, gdy ktoś z użytkowników wywoła w przeglądarce adres witryny.

Treść tej strony generowana jest z pozycji umieszczonych w bazie danych, kolejność ustalana na podstawie czy to daty utworzenia czy innego, określonego w parametrach pozycji menu kryterium. W momencie, gdy do bazy danych zostanie dodana nowa pozycja, treść strony startowej również ulegnie zmianie.

To jest zasadnicza różnica między witrynami statycznymi, zbudowanymi ze statycznych dokumentów, a witrynami tworzonymi w takich programach jak Joomla!, w systemach zarządzania treścią [CMS, Content Management System]. Wystarczy tylko dodać nową pozycję treści albo jednym kliknięciem myszki opublikować pozycję stworzoną wcześniej czy też zakończyć publikację, aby zawartość witryny zmieniła się.

Zmieniony ( 20.07.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »