UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Zaczynamy arrow Kilka ważnych pojęć
Kilka ważnych pojęć Drukuj Email
Joomla! jest systemem rozbudowanym, ale prostym w obsłudze. Na całym świecie osoby prywatne, firmy iintytucje stosują Joomla! do budowy witryn internetowych i przeróżnych aplikacji sieciowych.

Poznanie i korzystanie z Joomla! wymaga zrozumienia kilku prostych kwestii i pojęć:

1. W Joomla! nie tworzymy stron, ale zarządzamy treścią. Strony generuje Joomla!. Umieszcza na nich treść główną i treści towarzyszące. Generowaniem treści głównej sterujemy przy pomocy pozycji menu, a i treści towarzyszących przy pomocy pozycji modułów

2. Pozycjami treści w Joomla! są materiały dwojakiego typu: materiały statyczne - samodzielne, niepowiązane z innymi oraz materiały dynamiczne - z artykułów w kategoriach i w sekcjach, komponentów oraz modułów. Możliwości zarządzania treścią w Joomla! można rozszerzać.

3. Komponentami nazywamy rozszerzenia generujące treść główną. Kilka włączonych do Joomla! odpowiada za typowe, często spotykane usługi: prowadzenie księgi adresowej, katalogu WWW, publikację kanałów informacyjnych RSS. Oferta komponentów liczy już około 200 pozycji.

4. Modułami nazywamy rozszerzenia generujące treści towarzyszące: Nowości, Popularne pozycje, Statystyki, Migawki, formularz logowania. Moduły wyświetlają również menu, Programiści udostępnili już kilkaset modułów.

5. Botami nazywamy rozszerzenia do zadań specjalnych. Jedne odszukują zakodowane fragmenty i podstawiają w ich miejsce właściwą treść, np. bot Wstaw obrazek). Edytory ułatwiają formatowanie tekstów. Wyszukiwarki analizują treść i dostarczają zleceniodawcy.

6. Szablonami nazywamy rozszerzenia pozwalające zmieniać szatę graficzną i układ treści. Szablon jak ubranie - można zmienić w dowolnym momencie. Jeden szablon można wykorzystać na wielu witrynach. Na jednej witrynie można stosować wiele szablonów.

7. Adresy URL w Joomla! mają skomplikowaną postać. Ich format może być zmieniony na proste za pomocą włączonej funkcji Joomla! lub specjalnych komponentów.

8. Każda pozycja w Joomla! może być opublikowana lub nieopublikowana. Pozycje nieopublikowane nie są widoczne na witrynie. Można je w każdym momencie opublikować. Publikację pozycji można w każdym momencie zakończyć.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »