UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Zaczynamy arrow Struktura projektowanej witryny
Struktura projektowanej witryny Drukuj Email
Wstępny projekt treści naszej witryny przewiduje publikację materiałów promocyjnych, aktualności, poradników i instruktaży, udostępnienie możliwości zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi tudzież skontaktowania się z redakcją witryny. Skonkretyzujmy ten projekt. Opracujmy spis treści, rozważmy ich rozmieszczenie na witrynie.

Główne działy witryny

Na strukturę witryny składa się wiele elementów. Aby nie zapomnieć o czymś istotnym, przejrzyj na przykład opublikowany w serwisie www.uzytecznosc.pl artykuł Anatomia witryny. Marcin Wichary pisze o sprawach zdawałoby się oczywistych, ale nie zawsze i nie dla wszystkich. Zwraca przy tym uwagę na szereg czyhających przy ustalaniu i wdrażaniu struktury pułapek.

Rozpatrzmy strukturę projektowanej przez nas witryny.

Materiały promocyjne

Mogą to być krótkie informacje, np. opinie osób, które korzystają z Joomla!, opinie ekspertów. Mogą to być dłuższe, pokazujące walory Joomla! i artykuły. Mogą to być wykazy adresów witryn zbudowanych na Joomla!. Mogą to być banery reklamowe z hasłami promującymi.

Sporo możliwości.

Bez artykułów raczej się nie obejdzie. Ich zawartości trudno nadać jednolitą strukturę. Decydujemy się więc, że krótkie informacje, opinie, a także dłuższe opracowania będziemy gromadzić jako artykuły umieszczone w kategoriach i sekcjach. Materiały statyczne do tego celu raczej się nie nadają.

Do zaprezentowania ciekawych stron stworzonych w oparciu o Joomla! użyjemy komponentu Katalog WWW. Do publikacji banerów - komponentu Banery. Może przeprowadzimy też sondę wśród użytkowników, wykorzystując komponent Sondy?

Zauważ! Pierwsza grupa planowanych materiałów i już - jak się zdaje - musimy skorzystać i z artykułów, i z komponentów.

Aktualności

Aktualności to przede wszystkim informacje tekstowe. Stworzymy więc na nie specjalną sekcję artykułów. Będziemy w niej umieszczać informacje o wydarzeniach w świecie i w Polsce, zwłaszcza o tym, jakie nowe opracowania pojawiły się w innych serwisach poświęconych Joomla! . Będziemy tu umieszczać informacje o nowych wydaniach Joomla! , nowych składnikach, aktualizacjach wcześniej opublikowanych składników. Także informacje o tym, co nowego pojawiło się w naszym serwisie.

Zastanówmy się wszakże, czy nie można by skorzystać z jakiegoś komponentu, który zbierałby dla nas informacje z innych serwisów i publikował je? Ależ oczywiście! Komponent Spinacz RSS [News Feeds]: do pobierania i publikowania nagłówków wiadomości z udostępniających je witryn. Dzięki niemu dostarczymy użytkownikom zawsze najaktualniejszych informacji np. z serwisu joomla.org czy joomla.pl i ewentualnie innych.

Poradniki, instrukcje

Jakże różnorodna może być zawartość tego działu! Poradniki dla początkujących i poradniki dla zaawansowanych. Instrukcje instalacji i instrukcje stosowania różnych składników. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jedno zdaje się nie ulegać wątpliwości: poradniki i instrukcje mogą mieć różnorodną zawartość: tekst, grafiki, animacje, może wideo, może dźwięk. Tak zróżnicowane materiały można opracować i publikować jako artykuły. Potrzebny też jest podział na sekcje i kategorie.

A może przydałby się jeszcze jakiś słownik terminów? Napiszemy artykuł? Zobaczmy, dysponujemy może jakimś komponentem? Szybki przegląd w menu administratora pozycji ⇒ Komponenty [Components] przekonuje, że nie. Szkoda. Przydałby się. Ale, ale… Przecież możemy sprawdzić, czy takiego komponentu nie oferują projektanci składników dla Joomla!. Sprawdźmy! Udajmy się do plikowni w serwisie www.joomla.pl - Pobierz. Korzystamy z wyszukiwarki. Wpisujemy w polu "Szukaj": słownik. Okazuje się, że jest: Glosariusz [Glossary]. Komponent do publikacji słowników, glosariusza. Polska wersja - zarówno strona frontowa, jak i panel administratora… Świetnie, sprawdzimy później, czy nam odpowiada.

Pytania - odpowiedzi

Możliwość wysyłania pytań do redakcji serwisu zapewnia komponent Kontakty [Contacts]. Więc sprawa wydaje się być rozwiązana. Spodziewamy się jednak, że wiele pytań będzie się powtarzać. Warto by więc opublikować je w serwisie wraz z odpowiedziami.

Aby nie rozwijać tego wątku, wyjaśnijmy od razu, ze możesz zastosować wiele rozwiązań. Możesz skorzystać ze specjalnych komponentów: np. Joomlaboard - forum dyskusyjne, dzięki któremu użytkownicy będą sobie wzajemnie pomagać, czy xFAQ 1.2 PL - umożliwiający gromadzenie i publikację odpowiedzi na notorycznie zadawane pytania [ang. Frequently Answers & Questions].

Ponieważ chcemy jednak pokazać w poradniku, jak do stworzenia listy pytań i odpowiedzi wykorzystać standardowe możliwości Joomla! , nie skorzystamy tutaj z oferty instalacji dodatkowego składnika.

Kontakt z redakcją serwisu

Wiemy już, że kontakt z redakcją zapewni nam standardowy komponent Kontakty. Musimy się jedynie zdecydować, czy będzie to jeden kontakt we wszystkich sprawach, czy może wiele kontaktów z poszczególnymi działami redakcji albo ze specjalistami od różnych spraw.

Wstępny projekt spisu treści

Nasz projekt zaczyna nabierać rumieńców. Spiszmy dotychczasowe wstępne ustalenia. Oto wstępny projekt spisu treści:

 1. AKTUALNOŚCI
  1. Joomla! w Polsce (kategoria artykułów)
  2. Joomla! w świecie (kategoria artykułów)
  3. Nowości w zasobach (kategoria artykułów)
  4. Nowości w serwisie (kategoria artykułów)
  5. W serwisach Joomla! (komponent RSS)
 2. PORADNIKI I INSTRUKCJE
  1. Słownik terminów (komponent Glosariusz)
  2. Instalacje (kategoria artykułów)
  3. Pierwsze kroki (kategoria artykułów)
  4. Dla zaawansowanych (kategoria artykułów)
 3. PYTANIE-ODPOWIEDŹ
  1. Gdzie to ustawić? (kategoria artykułów)
  2. Jak to zrobić? (kategoria artykułów)
  3. Czy wolno? (stosowanie licencji) (kategoria artykułów)
 4. PROMOCJA
  1. W skrócie (kategoria artykułów)
  2. Walory Joomla! (kategoria artykułów)
  3. Opinie (kategoria artykułów)
  4. Zastosowania (komponent: Linki)
 5. WSPÓLNOTA
  1. Kontakty (komponent Kontakty)

Przeanalizujmy ten wstępny projekt. Czy umieściliśmy w nim wszystko, co powinno się znaleźć w serwisie?

Porównajmy najpierw nasz spis z celami serwisu. Zakładaliśmy, że chcemy stworzyć i rozwijać skupioną wokół serwisu wspólnotę użytkowników, pozyskiwać z niej z czasem autorów i współpracowników. W naszym spisie treści nie ma żadnego elementu, który pozwoliłby na budowanie wspólnoty. Skorzystamy ze standardowych komponentów Rejestracja [Registration] i Użytkownicy [Users]. Gdy zechcemy w przyszłości posłużyć się bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem, nie będzie problemu - komponentu Community Builder] czy prostszy PeopleBook Można zsynchronizować z komponentami Rejestracja i Użytkownicy. Niezbędny będzie też moduł Logowanie [Login]. Dodamy te składniki w naszym spisie do działu Wspólnota.

Realizacja celów serwisu zdaje się być już zapewniona. Czy jeszcze czegoś nie brakuje?

Oczywiście! Nie ma Zasad korzystania z serwisu. Nie ma Polityki prywatności. Przydałaby się choć krótka informacja O nas. Dodajmy je również do działu Wspólnota

W dziale tym nie planowaliśmy artykułów. Czy dodamy tam sekcję i kategorie? Nie ma takiej potrzeby. Zawartość tych trzech artykułów będzie zmieniana bardzo rzadko. Wykorzystamy więc materiały statyczne. Po poprawkach ostatnia część naszego spisu treści przybierze więc taki kształt:

 1. WSPÓLNOTA
  1. Kontakty (komponent Kontakty)
  2. Rejestracja użytkowników (komponent Rejestracja)
  3. Logowanie (moduł Logowanie)
  4. O nas (materiał statyczny)
  5. Zasady korzystania z serwisu (materiał statyczny)
  6. Polityka prywatności (materiał statyczny)

Tworzenie sekcji i kategorii

Z założeniem sekcji i kategorii moglibyśmy się wstrzymać, aż cały nasz projekt będzie gotowy. Ale…

Po pierwsze: już właściwie wiemy, jakie sekcje i kategorie będą nam potrzebne.

Po drugie: wykonujemy ćwiczenie, którego celem jest poznać Joomla!, a moment na praktykę jest odpowiedni.

I po trzecie: W projektach, w których trzeba na podstawie projektu opracować kod programu, zaplanowanie i przetestowania projektu papierowego jest konieczne. Natomiast w przypadku Joomla! - nie! Projektowane rozwiązania najlepiej testować etapami.

Sekcja artykułów

Aby utworzyć sekcję artykułów:

 1. Przejdź w menu administratora do pozycji Mateiały ⇒ Sekcje artykułów
  Wybór menu Sekcje
 2. Gdy otworzy się okno menedżera sekcji, kliknij przycisk Nowy. Przejdziesz do edytora, w którym możesz zdefiniować szczegóły nowej sekcji.
  Tworzenie sekcji - Szczegóły
 3. Określ szczegóły sekcji:
  • W polu Tytuł wpisz Aktualności.
  • W polu Nazwa również wpisz Aktualności. Tytuł mógłby być dłuższy. Będzie wyświetlany na stronach serwisu, jeśli tak postanowisz. Nazwa natomiast jest używana w wykazach, a także wykorzystywana przez wyszukiwarki internetowe (dlatego winna być krótka, ale i czytelna).
  • Z listy rozwijanej możesz wybrać ilustrującą opis sekcji grafikę. Na razie dysponujesz tylko standardowymi obrazkami, więc nic nie wybieraj.
  • Pomiń także następne opcje: Wyrównanie, bo nie ma obrazka, Kolejność, bo to pierwsza dopiero sekcja, Uprawnienia, bo zapewne zechcesz ją udostępnić wszystkim odwiedzającym, Opublikowany, bo zaznaczona jest już opcja Tak
  • W polu Opis wpisz informację adresowaną do użytkowników, informującą, jakiego typu informacje znajdą w tej sekcji. Wprawdzie najprawdopodobniej nie będziesz tej informacji akurat w przypadku sekcji Aktualności publikować, ale to nie tylko dobre ćwiczenie. Po pierwsze, pozwoli Ci uzmysłowić sobie dokładniej, jaką zawartość chcesz oferować w tej sekcji. Po drugie, proponowane ujęcie (informacja dla użytkowników) zmusi Cię do myślenia ich kategoriami. A po trzecie, nawet jeśli nie będziesz pokazywać tego opisu, to spełni on ważną funkcję dokumentacyjną - gdy dołączy do Ciebie kilku, kilkunastu redaktorów, wystarczy, ze zapoznają się z opisami sekcji i kategorii, a będą wiedzieć, sporo o założeniach serwisu.

Jak widzisz, założenie sekcji jest niezwykle proste. Zwróć jeszcze uwagę, że nie namawiam Cię do planowania i opisywania sekcji najpierw na papierze. Nie dlatego, że lekceważę walory takiego planowania. Wręcz przeciwnie. Ale nie przygotowujemy serwisu na zlecenie, do którego papierowa dokumentacja jest konieczna. To jedno. A nadto i ważniejsze, to spostrzeżenie, że Joomla! wręcz wspiera Cię także i w dokumentowaniu pracy.

Powtórz powyższą procedurę, by utworzyć pozostałe sekcje, np.:

 • Poradniki i instrukcje
 • Pytania i odpowiedzi (czyli angielskie FAQ)
 • Promocja

Oto nasz aktualny wykaz sekcji w panelu administratora.

Wykaz sekcji

Zauważ, że nie wymyślamy tutaj niczego szczególnego. Po prostu dla każdego z zaprojektowanych celów i rodzajów informacji zakładamy sekcję. Nazwy sekcji będzie można, oczywiście, w każdym momencie zmienić.

Kategorie artykułów

Tworzenie nowej kategorii jest równie proste jak sekcji. Jedyną różnicą jest konieczność przypisania kategorii do konkretnej sekcji.

 1. Przejdź w menu administratora do pozycji Mateiały ⇒ Kategorie artykułów
  Image
 2. Gdy otworzy się okno wykazu kategorii, kliknij przycisk Nowy w pasku narzędzi. Przejdziesz do formularza, w którym możesz zdefiniować szczegóły nowej kategorii.
  Image
 3. W polu Tytuł wpisz np. Pierwsze kroki.
 4. W polu Nazwa również wpisz Pierwsze kroki. Tytuł mógłby być dłuższy. Będzie wyświetlany na stronach serwisu, jeśli tak postanowisz. Nazwa natomiast jest używana w wykazach, a także wykorzystywana przez wyszukiwarki internetowe (dlatego winna być krótka, ale i czytelna).
 5. Z listy rozwijanej wybierz sekcję Poradniki i instrukcje, bo w niej właśnie umieścimy tę kategorię.
 6. Z kolejnej listy rozwijanej możesz wybrać grafikę ilustrującą opis kategorię. Na razie dysponujesz tylko standardowymi obrazkami, więc nic nie wybieraj.
 7. Pomiń także, jak podczas tworzenia nowej sekcji, następne opcje: Wyrównanie, Kolejność, Uprawnienia, Opublikowany.
 8. W polu Opis wpisz informację adresowaną do użytkowników, przedstawiającą, jakiego typu zawartość znajdą w tej kategorii, np.
  Jak stworzyć swój serwis WWW? Jak wykorzystać do tego celu Joomlę? Jak ustalić strukturę zawartości? Jak opracować szablony stron i mapę witryny? Jak zaprojektować nawigację i menu? Jak dodawać zawartość: teksty, obrazy, animacje? Skąd wziąć i jak zainstalować dodatkowe składniki? Jak zapewnić estetyczny wygląd serwisu? W poradniku Pierwsze kroki znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Powtórz tę procedurę, by utworzyć wszystkie planowane kategorie. Nawet jeśli coś trzeba będzie później zmienić - nazwę, opis, a nawet przenieść kategorię do innej sekcji, to niewielki kłopot. Kategorię możesz przenieść do innej sekcji nawet wówczas, gdy będzie pełna artykułów.

W wyniku dodania kategorii możesz mieć np. taką wstępną strukturę sekcji i kategorii artykułów:

 1. sekcja: Aktualności
  1. kategoria: Joomla! w Polsce
  2. kategoria: Joomla! w świecie
  3. kategoria: Nowości w zasobach
  4. kategoria: Nowości w serwisie
 2. PORADNIKI I INSTRUKCJE
  1. kategoria: Instalacje
  2. kategoria: Pierwsze kroki
  3. kategoria: Dla zaawansowanych
 3. PYTANIE-ODPOWIEDŹ
  1. kategoria: Gdzie to ustawić?
  2. kategoria: Jak to zrobić?
  3. kategoria: Czy wolno?
 4. PROMOCJA
  1. kategoria: W skrócie
  2. kategoria: Walory Joomla!
  3. kategoria: Opinie

Kategorie w komponentach

Kategorii utworzonych dla artykułów nie da się, niestety, zastosować dla komponentów. A tutaj również podział na kategorie będzie przydatny.

Tworzenie kategorii zawartości w komponentach niewiele różni się od sposobu tworzenia kategorii artykułów (nie przypisujesz kategorii do sekcji). Przejdź więc w menu administratora np. do pozycji Komponenty ⇒ Spinacz RSS ⇒ Kategorie

Image

Utwórz dwie kategorie wieści RSS:

 1. komponent: Spinacz RSS
  1. kategoria wieści RSS: W serwisach Joomla! - świat
  2. kategoria wieści RSS: W serwisach Joomla! - Polska

Przejdź w menu administratora np. do pozycji Komponenty ⇒ Katalog WWW ⇒ Kategorie i utwórz np. następujące kategorie:

 1. komponent: Katalog WWW
  1. kategoria linków: Strony projektu Joomla!
  2. kategoria linków: Zastosowania - serwisy prywatne
  3. kategoria linków: Zastosowania - serwisy firm
  4. kategoria linków: Zastosowania - portale miejskie
  5. kategoria linków: Zastosowania - serwisy stowarzyszeń
  6. kategoria linków: Zastosowania - serwisy klanów i klubów
  7. kategoria linków: Zastosowania - strony hobbistów

Po utworzeniu i zachowaniu nowej kategorii zawsze powracasz do menedżera kategorii. Możesz tutaj m.in.:

 • opublikować bądź zakończyć publikację kategorii,
 • zmienić kolejność kategorii w wykazie
 • usunąć istniejącą kategorię

Image

Zmieniony ( 22.02.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »