UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Administracja arrow Ogólne arrow Użytkownicy: Logowanie
Użytkownicy: Logowanie Drukuj Email
Publiczny dostęp do witryny może być anonimowy i rejestrowany. Dostęp rejestrowany wymaga uwierzytelnienia – zalogowania się.

Logowanie

Uwierzytelnienie albo inaczej autoryzacja czy też autentykacja polega na sprawdzeniu, czy użytkownik jest tym, za którego się podaje. Po wywołaniu adresu witryny zarejestrowany w niej wcześniej użytkownik może się zalogować, czyli podać swój identyfikator (nazwę użytkownika, login) oraz hasło dostępu. System porównuje je z informacjami przechowywanymi w bazie danych. Gdy użytkownik poda login i hasło, które znajdują się w bazie danych, system otwiera sesję użytkownika, umożliwiając mu wykonywanie wszystkich operacji, do których ma prawo.

Uwaga: Zarejestrowany użytkownik nie musi rejestrować swojej wizyty, czyli nie musi się logować. Może pozostać anonimowym gościem. Często jednak internauci korzystają z opcji Nie pamiętam hasła. Jej zaznaczenie podczas logowania powoduje, że począwszy od następnej wizyty system automatycznie rozpoznaje użytkownika dzięki ciasteczkom.

Pozycja w menu czy moduł Logowanie

Włączenie na stronę opcji logowania użytkowników jest w Joomla! bardzo proste. Masz do wyboru dwie możliwości:

 • standardowy moduł Logowanie [Login],
 • komponent Rejestracja [Registered].

Moduł Logowanie możesz umieścić w dowolnym obszarze strony, na wszystkich bądź na wybranych stronach lub tylko stronie startowej. Możesz również skorzystać z proponowanych w sieci rozwiązań alternatywnych (np. modułu XLogin).

Różne wersje modułu Logowanie

Zamiast modułu zajmującego, jak widać na ilustracji nieco miejsca, możesz umieścić w menu głównym lub w menu użytkownika odnośnik do opcji Logowanie udostępnianej przez komponent Rejestracja.

Za tym rozwiązaniem zdaje się przemawiać oszczędność miejsca i tym samym łatwiejsza decyzja, by udostępnić opcję logowania na każdej stronie witryny.

Moduł ma ponadto tę zaletę, że udostępnia w sposób widoczny dla niezarejestrowanych użytkowników odnośnik do formularza rejestracyjnego. Ale i temu można zaradzić, umieszczając taki odnośnik w menu użytkownika.

Umieszczenie modułu logowania-wylogowania

Aby umieścić na witrynie moduł Logowanie:

 1. W menu panelu administracyjnego wybierz opcję Moduły ⇒ Moduły witryny [Modules ⇒ Site Modules].
 2. Ukaże się menedżer modułów. Odszukaj moduł Logowanie [Zaloguj się, >LoginForm] i kliknij jego nazwę.
 3. Otworzy się okno właściwości modułu. Określ je, a po ustawieniu wszystkich, kliknij przycisk Zapisz [Save] w pasku narzędzi.

Odośnik w menu serwisu

Aby w menu witryny umieścić odośnik do strony logowania:

 1. W menu panelu administracyjnego wybierz opcję Menu ⇒ Menu witryny [Menu ⇒ Main Menu].
 2. W drugiej grupie opcji menu wskaż pozycję Komponent [Component].
 3. Wybór pozycji menu typu Komponent

 4. Ukaże się okno edycji właściwości nowej pozycji menu. Określ właściwości.
 5. Edytor pozycji menu typu Komponent - Logowanie

 6. Zapisz nową pozycję, a następnie – w oknie menedżera menu, do którego powrócisz, kliknij nazwę nowo utworzonej pozycji, by określić parametry menu i strony.
 7. Określ ogólne parametry menu i strony.
 8. Parametry ogólne

 9. Określ parametry strony logowania i wylogowania.
 10. Parametry strony logowania i wylogowania

 11. Zapisz nowe ustawienia pozycji menu.

Rozszerzenie możliwości

Aktualnie system kontroli dostępu i praw użytkowników – jak zaznaczyliśmy we wprowadzeniu – nie oferuje zaawansowanych możliwości.

Jeśli potrzebujesz wyodrębnić inne grupy użytkowników, np. po to, aby tylko im udostępnić pewne obszary serwisu, poszukaj dodatkowych komponentów. Jednym z nich jest projekt JACLplus, udostępniany w serwisie www.byostech.com, innym – opracowanym jeszcze dla Mambo – Group Access (Menu ACL) udostępniany w serwisie www.shadowrain.co.za.

Zaawansowane możliwości zarządzania uprawnienia administratorów udostępnia komercyjny komponent JBAM: Joomla Backend Access Manager, oferowany na stronie projektu jbam.joomlasolutions.com.

Tematy pokrewne

Z zarządzaniem kontami użytkowników powiązane są ponadto następujące artykuły::


Uwagi, źródła

Jeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki

Dziękujemy!

Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ

Zmieniony ( 23.02.2007. )
 
« poprzedni artykuł