UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Administracja arrow Ogólne arrow Język interfejsu: edytor
Język interfejsu: edytor Drukuj Email
Edytor języka [Language Editor] umożliwia głównemu administratorowi swobodne modyfikowanie etykiet, tytułów, komunikatów językowych i instrukcji do potrzeb witryny. Dostarcza prostego sposobu dostosowania witryny do wymagań regionu, środowiska użytkowników, nadnia jej indywidualnego charakteru.

O edytorze

Edytor języka jest typowym, prostym edytorem tekstu, który pozwala edytować kod PHP zastosowany w pliku etykiet i komunikatów językowych.

Pliki językowe przechowywane są w podkatalogu language w głównym katalogu Joomla!.

Dostęp i uprawnienia administratorów

Pliki języka może redagować jedynie główny administrator.

Dostęp do edytora języków możliwy jest z menedżera języków.

Pasek narzędzi

W pasku narzędzi w prawym górnym rogu okna znajdują się 2 przyciski:

Przycisk: Zapisz Zapisz [Save]: Zapisuje wprowadzone zmiany. Kończy edycję pliku języka. Kliknij przycisk, gdy zakończysz pracę, jeśli chcesz zapisać zmiany.

Przycisk: Anuluj Anuluj [Cancel]: Umożliwia rezygnację z wprowadzonych zmian i opuszczenie edytora. Przenosi do menedżera języków.

Edytor plików językowych

Aby wprowadzić zmiany w pliku w pliku języka zaznacz pole wyboru obok nazwy języka, który chcesz poddać edycji i kliknij przycisk Edytuj w pasku narzędzi. Przed rozpoczęciem pracy zwróć uwagę na komunikat w górnej części edytora. Jeśli plik będzie w trybie uniemożliwiającym zapisanie zmian, zmień prawa dostępu, by zachować zmiany, które wprowadzisz.

Zapewne bez trudu zorientujesz się w konstrukcji definicji stałych. Stosowane są dwa sposoby ich definiowania:

  • Sposób pierwszy: Definicja rozpoczyna się od słowa DEFINE, po czym w nawiasie i w apostrofach znajduje się nazwa definiowanej stałej językowej, a następnie - po przecinku i w apostrofach tekst wyświetlany na ekranie. Całą linię kończy nawias i średnik:
    DEFINE('_CMN_ACCESS',"Prawa dostępu");
  • Sposób drugi: Definicja rozpoczyna się od słowa var, po czym znajduje się poprzedzona znakiem dolara ($) nazwa definiowanej stałej językowej, a następnie - po znaku równości i w apostrofach tekst wyświetlany na ekranie. Całą linię kończy średnik:
    var $A_INSTALL_MAMB_MAMBOTS = 'Wykaz dodatków';

Po wprowadzeniu zmian, kliknij przycisk Zapisz. Możesz zrezygnować z wprowadzonych zmian. W tym celu kliknij przycisk Anuluj.

Tematy pokrewne

Zarządzaniu pakietami językowymi poświęcone są ponadto następujące artykuły:


Uwagi, źródła

Jeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki

Dziękujemy!

Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ

Na podstawie:help.joomla.org: Language Editor

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »