


R. 16. Instalatory |
![]() |
![]() |
Joomla ma wbudowany kompletny system zarządzania pakietami instalacyjnymi - Package Management System. PMS pozwala administratorom instalować zarówno komponenty, jak i moduły, boty, szablony, pakiety językowe w kilku prostych krokach.Metody instalacjiProcedura instalacji wszystkich rozszerzeń Joomla! jest podobna, choć między metodami instalacji poszczególnych składników występują pewne, raczej drobne, ale przydatne różnice. Instalowanie rozszerzeń odbywa się z poziomu panelu administracyjnego. Instalacja automatycznaIstnieją dwie podstawowe metody automatycznej instalacji:
Pierwsza metoda jest podstawową, najczęściej stosowaną, przeznaczoną do wykorzystania na serwerach optymalnie skonfigurowanych, nie powodujących żadnych problemów. Druga metoda została zaprojektowana na wypadek okoliczności niesprzyjających instalowaniu rozszerzeń. Do okoliczności tych należą:
Instalacja ręcznaW sytuacji, gdy zawiodą obie metody instalacji automatycznej, nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z procedur ręcznej instalacji. Ręczna instalacja jest ponadto bardzo wygodnym sposobem dodawania szablonów i botów. W przypadku szablonów wystarczy je przekopiować do odpowiedniego katalogu na serwerze. W przypadku botów - po ich przekopiowaniu na serwer trzeba w menedżerze botów utworzyć nowy dodatek, a następnie podać w jego właściwościach nazwę, typ oraz nazwę pliku zawierającego podstawowy skrypt bota. Biblioteka zlibBiblioteka zlib wyposaża serwer w procedury kompresji plików i katalogów oraz dekompresji spakowanych archiwów. Zrozumiałe więc, że bez tej biblioteki nie można zainstalować żadnego składnika pierwszą metodą. Brak biblioteki zlib na serwerze raczej się nie zdarza. Używana jest bowiem przez wiele aplikacji uniksowych i linuksowych. O braku biblioteki zlib można się dowiedzieć z testu środowiska podczas instalacji Joomla!. W działającym Joomla! informację te można uzyskać na pierwszej karcie w przeglądarce Informacje o systemie, dostępnej w menu System. Prośbę o doinstalowanie brakującej biblioteki należy skierować do administratora serwera. Tryb bezpiecznyWłączony bezpieczny tryb działania PHP na serwerze - Typowymi komunikatami sygnalizującymi problemy związane z trybem bezpiecznym są: Warning: SAFE MODE Restriction in effect. The script whose uid is 500 is not allowed to access... Warning: open_basedir restriction in effect. File is in wrong directory in... Warning: readfile() has been disabled for security reasons in... Rozwiązaniem problemu może być zainstalowanie specjalnej łatki rozwiązującej problem Safe Mode ON, dostępnej w centralnym repozytorium pakietów instalacyjnych. Musi to być poprawka zgodna z zainstalowaną wersją Joomla!. Pakiety instalacyjnePakiety instalacyjne są skompresowanymi plikami w formacie Do tworzenia pakietów dla Windows używany jest program typu WinZip, co sygnalizuje rozszerzenie nazwy Pakiety instalacyjne zawierają archiwum, w którym powinny znajdować się:
Ponadto w pakiecie mogą się znajdować
Wiele komponentów archiwizowanych jest w pakietach instalacyjnych włącznie z dodatkowymi składnikami - modułami, botami, a także z dokumentacją. Przed przystąpieniem do instalacji jakiegokolwiek składnika warto sprawdzić, co się w pobranym pakiecie znajduje, aby oddzielić elementy pakietu. Jeśli wewnątrz znajdują się archiwa nazwane np. Wielu projektantów komponentów wzbogaca ich funkcje dodatkowymi składnikami - modułami, botami. Pobierając nowy komponent, warto sprawdzić, czy nie powstały również takie dodatkowe składniki. Moduły i boty instaluje się najczęściej z oddzielnych pakietów instalacyjnych. Zwróć przy tym uwagę, na ich przeznaczenie - mogą być wydane dla Joomla! 1.0.x albo Joomla! 1.5.x. Skrypt instalacyjnyW pakiecie instalacyjnym musi znajdować się specjalny skrypt zapisany w formacie XML, określający instrukcje dla instalatora. W skrypcie tym wyszczególnione są wszystkie elementy składowe instalowanego rozszerzenia. Jeśli konieczna będzie ręczna instalacja rozszerzenia, instrukcje w pliku instalacyjnym XML dostarczą wszystkich informacji niezbędnych do ręcznej instalacji. Treść i struktura plików instalacyjnych XML zostały scharakteryzowane w artykule 7. Pakiety instalacyjne Podręcznika projektanta. Uwagi, źródłaJeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki Dziękujemy! Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ |
|
Zmieniony ( 23.02.2007. ) |
« poprzedni artykuł | następny artykuł » |
---|