UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Instalacje arrow Zarejestruj domenę
Zarejestruj domenę Drukuj Email

Aby umieścić w Internecie witrynę, jest Ci potrzebna domena. Tutaj dowiesz się co to jest domena, kto zarządza domenami, jak ustalić nazwę swojej domeny, jak zarejestrować domenę. Jeśli nie zamierzasz na razie umieszczać swej witryny w Internecie, możesz opuścić tę sekcję. Wrócisz do niej w odpowiedniej chwili.

Co to jest domena?

Domena to niepowtarzalny adres internetowy, który umożliwia opublikowanie w Internecie strony WWW oraz korzystanie z adresów e-mail.

Adres internetowy - URL [od ang. Uniwersalny Lokalizator Zasobów] - to miejsce, w którym jakaś informacja znajduje się w Internecie.

Jak przeglądarka rozpoznaje adres internetowy?

Każdy komputer i urządzenie w Internecie ma przypisany unikatowy identyfikator - adres IP wyrażony czterema cyframi z zakresu 0-255, oddzielonymi kropkami. Posługiwanie się IP w praktyce byłoby trudne. Zamiast IP wpisujesz w przeglądarce adres internetowy złożony z jednego lub więcej słów i rozszerzenia. Gdy naciśniesz klawisz [Enter], Twój komputer łączy się z komputerem zwanym serwerem DNS (serwerem nazw domen), który zamienia wpisany adres internetowy na IP. Ta zamiana (konwersja) nazywa się tłumaczeniem nazw [name resolution].

Więcej o serwerach nazw przeczytasz w serwisie NASK

Łatwy URL

Łatwy adres internetowy składa się co najmniej z dwóch członów identyfikujących domenę: nazwy oraz rozszerzenia, wskazującego, do jakiej grupy domena należy, np.

 • witryna.com
 • firma.pl
 • przedszkole.miejscowosc.gov

Zamiast słów ’witryna’, ’firma’ czy ’miejscowosc’ w rzeczywistości byłyby konkretne nazwy. Część adresu za nazwą: ’com’, ’pl’, ’gov’ oznacza strefę [ang. zone], do jakiej należy dana domena.

Twoja domena może należeć do jednej ze stref:

 • strefy geograficznej, wyróżnionej dwuliterowym symbolem kraju,
 • strefy zastosowań komercyjnych, wyróżnionej skrótem trzyliterowym.

Przykładowo wyróżnienie com.pl oznacza domenę organizacji komercyjnej zlokalizowanej w Polsce. Nazwa domenowa nie zawsze kończy się strefą geograficzną. Firmy i organizacje o charakterze międzynarodowym, a także np. komputery z USA posiadają nazwy zakończone strefą zastosowań.

Inaczej mówimy, że domena może należeć do następujacych stref:

 • globalnych: .com (firmy komercyjne), .net (firmy związane z działalnością sieciową), .org (organizacje), .edu (placówki edukacyjne), .mil (wojsko USA), .gov (instytucje rządowe i samorządowe), .info (serwisy ogólne), .biz (biznes), .name (serwisy prywatne).
 • narodowych (domeny z końcówkami .pl - Polska, .uk - Wielka Brytania, .de - Niemcy)
 • domeny drugiego poziomu:
  • funkcjonalnej - np. .com.pl, .edu.pl, .org.pl
  • regionalnej - np. .katowice.pl, warszawa.pl

Wymyśl nazwę swej domeny

Nazwy domen wymyślają ich właściciele. Musi ona różnić się od innych nazw należących do danej domeny najwyższego poziomu. Może pochodzić od dziedziny działalności ludzkiej, nazwiska, nazwy przedsiębiorstwa. W zasadzie poza wymogami netykiety nie ma żadnych ograniczeń dla inwencji w tej mierze. Każdy wyraz czy nawet zestaw nic nieznaczących liter może stać się nazwą domeny. Możesz użyć słowa znanego, zrozumiałego. Możesz też użyć zupełnie nowego zestawienia liter. Masz wtedy wielką szansę, że Twoja nazwa będzie niepowtarzalna.

Gdy ustalisz projekt nazwy, trzeba sprawdzić, czy przypadkiem taka domena już nie istnieje, czy nazwa nie jest zajęta.

Rejestracja domeny

Domenę trzeba zarejestrować. W Internecie bez trudu znajdziesz adresy rejestratorów domen. Rejestrator to firma, która pośredniczy pomiędzy rejestrującym domenę a administratorem rejestru. Rejestrator zbierze od Ciebie niezbędne do rejestracji informacje i przekaże je administratorowi rejestru.

Logo ICANNAdministrator Rejestru to firma lub organizacja, która zarządza domenami. Administrator (koordynator) utrzymuje bazę domen internetowych i umożliwia ich rejestrację. Każdy rodzaj domeny ma jednego administratora rejestru.

Nadzorem nad systemem rejestracji domen, zatwierdzaniem nowych nazw i rozwojem tej części Internetu zajmuje się ICAAN - Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów. Jest to organizacja działająca na zasadach non-profit.

Logo NASKW Polsce nazwami domen krajowych oraz domen funkcjonalnych i regionalnych w obrębie domeny .pl zarządza firma NASK. NASK nie rejestruje jednak domen globalnych (typu .com, .org, .net). Zarządza nimi amerykańska firma InterNIC, zarejestrowana przez ICANN. Oczywiście, nie oznacza to, że rejestracji domeny globalnej możesz dokonać tylko w Ameryce. Większość polskich rejestratorów umożliwia wykupienie własnej domeny fukcjonalnej.

Jeśli chcesz zarejestrować domenę w którejś z domen regionalnych, czyli domenę trzeciego poziomu, musisz się najczęściej z wnioskiem do jednostki samorządu terytorialnego (urzędu gminy), niekiedy do uczelni, której powierzono zarządzanie domenami - informację uzyskasz w urzędzie gminy.

Wniosek o rejestrację

Wniosek o rejestrację domeny możesz zatem złożyć:

 • bezpośrednio w firmie rejestrującej domeny najwyższego poziomu - w NASK albo w InterNIC.
 • w jednej z firm partnerskich NASK,
 • do urzędu gminy lub uczelni, której NASK powierzył zarządzanie domenami drugiego poziomu,
 • u dostawcy usług internetowych, który wystąpi w Twoim imieniu do rejestratora domen,
 • w dowolnej firmie na świecie; w serwisie InterNIC także znajdziesz wykaz firm rejestrujących domeny.

Rejestrator zbierze od Ciebie niezbędne do rejestracji informacje i przekaże je administratorowi rejestru.

Czym się kierować?

Nie tylko ceną! Choć cena jest, oczywiście również ważna, a czasem zaskakująca. Ciekawostka np. jest, że więcej zapłacisz bezpośrednio u koordynatora rejestracji, np. w NASK, niż w firmie partnerskiej.

Sprawdź wiarygodność rejestratora - czy na jego stronie podane sa istotne dane firmy (adres, telefon stacjonarny). Może warto skorzystać z comiesięcznych zestawień w serwisie Statystyki Domen.PL?

Dowiedz się, czy firma umożliwia bezpłatne umieszczenie adresu domeny na swoich serwerach DNS. Dowiedz się, jakie są warunki transferu domeny, czyli zmiany rejestratora, na wypadek, gdy zechcesz to uczynić. Zorientuj się, w jaki sposób będziesz zarządzać swoją domeną - modyfikować adresy DNS, opłacać abonament, zmieniać swoje dane.

Zapoznaj się dokladnie z regulaminem świadczenia uslugi, zwróć uwagę na różnice między możliwościami, jakimi będziesz dysponować, gdy skorzystasz z tańszej usługi promocyjnej czy usługi w wersji podstawowej a uslugą pełną, z dostępem do wszystkich opcji zarządzania domeną.

Rejestrujemy!

Rejestracji domeny dokonujemy zwykle przez Internet. Przebiega ona w różnych firmach rejestrujących w zbliżony sposób. Różnice sprowadzją się do wyglądu formularzy, zakresu oferty, sposobu płatności.

Krok pierwszy - wybór rejestratora

Jeśli nie masz wybranego rejestratora, przejdź n.p na stronę Statystyki Domen.PL i wybierz firmę z pierwszej dziesiątki rejestrujących najwięcej domen. Masz wtedy gwarancję, że trafiasz do rejestratora często obdarzanego zaufaniem:

Image

Kliknij w drugiej kolumnie odnośnik do strony wybranego rejestratora, np. www.home.pl. Przejdziesz na stronę rejestratora. Z łatwością odszukasz moduł rejestracji lub sprawdzania nazwy domeny. W Home.PL jest tuż pod belką menu:

Image

Krok drugi - sprawdzenie nazwy

1a: wpisz swoją nazwę domeny (bez WWW!).
1a: kliknij przycisk Zarejestruj.

U wielu rejestratorów znajdziesz najpierw formularz umożliwiający sprawdzenie, czy istnieje domena, jaką masz zamiar zarejestrować, podobny do tego, jaki pojawi się również u wybranego przez nas rejestratora na kolejnym ekranie:

Image

Jeśli wybrana przez Ciebie nazwa jest już zajęta, możesz wpisać inną i ponownie sprawdzić, czy istnieją wolne domeny.

Na liście dostępnych domen zaznacz te, które chcesz wykupić. Jak widać na ilustracji, wygodnie jest zamawiać domeny u pośrednika, który oferuje rejestrację zarówno domen globalnych, jak i funkcjonalnych. Otrzymujemy bowiem pełną listę możliwości, niekiedy z zaznaczonymi sugestywnie wybranymi wyborami. Oczywiście, można ten wybór zmienić.

Po podjęciu decyzji kliknij przycisk Dalej.

Image

Przejdziesz do kolejnego ekranu. Może się na nim - jak tutaj - pojawić wykaz zamawianych domen i regulamin korzystania z usług. Przeczytaj dokladnie regulamin i zaakceptuj go.

W dalszej części formularza podaj niezbędne informacje.

Image

Możesz tutaj, m.in. zaparkować domenę lub wydelegować ją na określone adresy serwerów DNS. Jeśli nie znasz adresów DNS od swojego dostawcy usług internetowych, wybierz opcję Zaparkuj domenę. Zwykle jest to bezpłatna usługa.

Niekiedy - jak w naszym przypadku - spotkasz się z ofertą wykupienia usługi hostingowej. Możesz z niej, oczywiście, skorzystać. Warto wcześniej rozważyć tę kwestię, bowiem niekiedy takie połączenie usług daje prawo do dodatkowych zniżek.

Image

Na kolejnym ekranie podajesz niezbędne dane kontaktowe, adresowe, dane do faktury pro forma. Wpisz je dokładnie. Zaznacz, czy faktura ma być wystawiona na firmę, czy też osobę prywatną. I kliknij przycisk dalej.

Image

Finałem rejestracji będzie ustalenie sposobu płatności lub jej dokonanie. Na podany adres e-mail otrzymasz informacje o zawartej transakcji. Nie zwlekaj z dokonaniem zapłaty za rejestrację. Dalsze czynności rejestracyjne podejmowane są bowiem dopiero po uiszczeniu opłaty.

Twój pośrednik w zakupie domeny ma być tylko rejestratorem. Zadbaj o to! Może się bowiem zdarzyć, że zostanie zarejestrowana na dane pośrednika. Gdy domena stanie się popularna, a Ty zechcesz przedłużyć jej ważność, może się okazać, że rejestrator przejmie Twoją domenę i najprawdopodobniej już jej nie odzyskasz.

Zagospodarowanie domeny

Aby korzystać z domeny, trzeba ją zagospodarować, tzn.:

 • przekierować domenę na Twoje strony WWW (wskazać położenie stron WWW, które mają być otwierane w przeglądarce po wpisaniu adresu domeny (lub subdomeny - subdomena to poddomena w domenie głównej, np. w twojadomena.pl możesz mieć subdomeny: druga.twojadomena.pl, trzecia.twojadomena.pl),
 • określić, jakie skrzynki pocztowe będą powiązane z aliasami w wybranej domenie (alias pocztowy: adres skrzynki pocztowej wskazujący faktycznie inną skrzynkę pocztową i przekazujący tam wszystkie e-maile, np. pocztę zaadresowaną Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć skieruje na Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Jeśli korzystasz z hostingu u dostawcy usług internetowych, to oczywiście zadanie to należy do dostawcy. Dowiedz się, ile subdomen możesz uruchomić w swojej domenie (uruchomienie każdej wymaga porozumienia się z administratorem serwera, aby wprowadził odpowiednie wpisy do skryptów konfiguracyjnych serwera. Ustal również adresy skrzynek pocztowych.

Zapytaj dostawcy usługi o następujące informacje i zanotuj je:

 • parametry serwera WWW:
  • nazwa serwera WWW (hosta) - zwykle localhost,
  • nazwa bazy danych MySQL,
  • nazwa konta użytkownika bazy danych MySQL,
  • hasło użytkownika bazy danych,
 • parametry serwera poczty:
  • obsługa poczty (funkcja phpmail, program typu sendmail, serwer SMPT)
  • nazwa serwera SMPT
  • nazwa konta SMPT
  • hasło konta SMPT
 • parametry dla klienta ftp:
  • adres serwera FTP,
  • Twoje hasło dostępu

Jeśli sam zarządzasz serwerem, zapewne wiesz już, jak zagospodarować domenę albo poszukaj informacji w podręcznikach administratora serwera WWW. Temat ten wykracza poza ramy naszego opracowania

Zmieniony ( 08.08.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »