UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Instalacje arrow Joomla w Windows
Joomla w Windows Drukuj Email
Wiesz już sporo o Joomla. Na pewno chcesz je wypróbować, zanim zdecydujesz się na umieszczenie witryny opartej na Joomla w Internecie. Ten artykuł przeprowadzi Cię kolejno przez wszystkie etapy instalacji Joomla w systemie Windows.

Oprogramowanie

Aby uruchomić Joomla na komputerze lokalnym z systemem Windows, będzie Ci potrzebne wymienione poniżej oprogramowanie. Wszystkie te aplikacje udostępniane sa na warunkach licencji GNU/GPL. Możesz je więc spokojnie pobrać z Sieci i legalnie zainstalować na swoim komputerze.

Pobierz więc, korzystając z poniższych odnośników, pakiety instalacyjne i umieść je wszystkie w folderze tymczasowym.

Do samodzielnego stworzenia środowiska Joomla 1.0.x w systemie Windows potrzebne będą następujące pakiety:

Instalacja oprogramowania

Apache

Przejdź do folderu, w którym umieściłeś pakiet instalacyjny Apache 2. Kliknij dwukrotnie w ikonę lub nazwę pliku, aby go uruchomić. Jeśli skorzystałeś z łącza powyżej, pobrany pakiet nazywa się: apache_2.0.59-win32-x86-no_ssl.msi.

(Ze względu na aktualizację linków, poniższe ekrany mogą różnić się od Waszych. Idea pozostaje ta sama.)Po uruchomieniu zobaczysz następujący ekran:

Instalacja Apache2

Możesz tutaj zmienić adres e-mail, ale nie jest to konieczne. Kliknij przycisk Next [Dalej], aby dokończyć proces instalacji.

MySQL

Kolejny krok to zainstalowanie oprogramowania bazy danych. Joomla korzysta z MySQL, jednego z najczęściej używanych programów. Począwszy od Joomla 1.5.x możliwe będzie również korzystanie z innych baz danych. Niemniej, proponuję Ci także i wówczas rozpoczynanie przygody z Joomla od MySQL - łatwego w obsłudze, dysponującego wszystkimi niezbędnymi dla działania Joomla funkcjami.

Przejdź do folderu, w którym umieściłeś pakiet instalacyjny MySQL. Kliknij dwukrotnie w ikonę lub nazwę pliku, aby go uruchomić. Jeśli skorzystałeś z łącza powyżej, pobrany pakiet nazywa się: mysql-essential-4.1.12a-win32.msi. Na ekranie pojawi się okienko kreatora instalacji:

Instalacja MySQL - krok 1

Kliknij przycisk Next [Dalej], aby kontynuować. Zostaniesz zapytany o typ instalacji: Typowa [Typical], Kompletna [Complete] bądź Dowolna [Custom]. Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem komputera, możesz skorzystać z trzeciego rodzaju. Ja korzystam standardowo z typowej instalacji.

Instalacja MySQL - krok 2

Na kolejnym ekranie zobaczysz zapowiedź kreatora konfiguracji. Kliknij przycisk Next

Instalacja MySQL - krok 3

Zaznacz opcję Detailed Configuration [Konfiguracja szczegółów]. Ta opcja umożliwi Ci dokonanie optymalnych ustawień MySQL na Twoim komputerze.

Instalacja MySQL - krok 4

Zaznacz - jak na ilustracji - opcję Developer Machine i kliknij przycisk Next.

Instalacja MySQL - krok 5

Zaznacz opcję Multifunctional Database i znowu kliknij przycisk Next.

Instalacja MySQL - krok 6

Na ostatnim z ekranów wpisz dwukrotnie hasło użytkownika. Zwróć uwagę, czy wyłączony jest klawisz CapsLoock - hasła są wrażliwe na małe i wielkie litery. Zapamiętaj to hasło - zapisz i ukryj w bezpiecznym miejscu. Będzie Ci nieraz potrzebne, aby zalogowac się do bazy danych czy aby udostępnić ją Twojemu Joomla.

Instalacja MySQL - krok 7

Dysponujesz już w tej chwili w pełni funkcjonalnym serwerem baz danych MySQL. Przejdź do następnego etapu.

PHP

Instalacja PHP jest bardzo prosta. Rozpakuj pakiet instalacyjny i umieść go w głównym katalogu swojego komputera, na przykład: C:/php. Oczywiście, możesz je umieścić także na innym dysku czy w innym katalogu - to Twoja decyzja, ponieważ ustawień konfiguracyjnych PHP dokonuje się ręcznie, edytując plik konfiguracyjny.

Skopiuj plik php.ini-dist do katalogu Windows i zmień jego nazwę na php.ini.

Przejdź do katalogu Windows/System32. Sprawdź, czy jest w nim plik msvcrt.dll. Jeśli go nie ma, przekopiuj go tutaj z katalogu PHP. Skopiuj również plik php4ts.dll.

Konfiguracja serwera Apache do współpracy z PHP

Aby PHP funkcjonowało w środowisku Apache, trzeba dokonać kilku drobnych modyfikacji w pliku konfiguracyjnym Apache. Odszukaj ten plik. Powinien on znajdować się w katalogu C:/Program files/Apache Group/Apache2/conf. Plik nazywa się httpd. Otwórz go do edycji np. w Notatniku lub innym programie, który nie zmienia po zapisaniu formatu pliku.

Na końcu pliku dodaj następujące linie:

 
ScriptAlias /php/ "c:/php-4.4.0-Win32/"
AddType application/x-httpd-php .php
Action application/x-httpd-php "/php/php.exe"

Jeśli umieściłeś PHP w innym katalogu, to - oczywiście wpisz w wierszu ScriptAlias jego nazwę. Zamknij i zapisz plik. Dokonana modyfikacja informuje Apache, że za każdym razem, gdy przeglądarka zażąda pliku *.php, to przed wysłaniem jakichkolwiek danych wyjściowych do przeglądarki, Apache winien przepuścić ten plik przez parser PHP.

Aby przetestować działanie PHP, stwórz plik phpinfo.php. Skrypt może wyglądać następująco:

<?php
 
// Pokaz wszystkie domyślne ustawienia PHP z INFO_ALL
phpinfo();
 
// Pokaz informacje o zainstalowanych modułach
phpinfo(INFO_MODULES);
?>

Umieść ten plik w katalogu głównym dokumentów na Twoim nowym serwerze WWW, czyli np. w katalogu: C:/Program files/Apache Group/Apache2/htdocs.

Uruchom powtórnie Apache. Otwórz menu Apache Web Server z menu Startsystemu Windows, wybierz najpierw opcję Stop Apache, a następnie Start Apache.

Otwórz przeglądarkę i wpisz w pasku adresu: http://localhost/phpinfo.php. Naciśnij [Enter]. Powinien się pokazać ekran z informacjami o PHP. Jeśli się ukaże, to znaczy że wszystko przebiegło pomyślnie.

Aby dokończyć konfigurację PHP, konieczne jest jeszcze umożliwienie korzystania z bibliotek MySQL. W tym celu przejdź do panelu kontrolnego Windows, kliknij dwukrotnie ikonę System, wybierz zakładkę Zaawansowane.

Instalacja PHP - krok 1

Kliknij przycisk Zmienne środowiskowe

Instalacja PHP - krok 2

W dolnym oknie odszukaj zmienną Path, kliknij na nią dwukrotnie i dopisz w dolnym polu na końcu następujący ciąg:

Instalacja PHP - krok 3

 
;c:php-4.4.0-Win32extensions

Podobnie, jak poprzednio, jeśli trzeba zmień nazwę katalogu C:\ na właściwą.

Przejdź do następnego kroku, jeśli chcesz zainstalować także klienta bazy danych.

PHPMyAdmin

Instalacja klienta phpMyAdmin jest również prosta. Rozpakuj pliki wraz podkatalogami do katalogu C:/Program files/Apache Group/Apache2/htdocs/phpMyAdmin/. Możesz też nazwać katalog inaczej, krócej, by łatwiej było później wywoływać program w przeglądarce.

W przypadku, gdyby pojawiła się strona z komunikatem błędu:

C:Program FilesMySQLMySQL Server 4.1binmysql -uroot -hlocalhost -p<twoje hasło>,

wpisz:

 
grant all on *.* to root@'localhost' identified by '' with grant option;

Następnie ponownie wywołaj w przeglądarce adres: localhost/phpMyAdmin{/localhost}

Możesz też umieścić hasło na stale w pliku konfiguracyjnym: config.inc.php - to zdaje się najlepsze rozwiązanie.

Instalacja Joomla

Jesteś w pełni przygotowany do zainstalowania Joomla. Przejdź do sekcji:

Typowa instalacja Joomla

 

Zmieniony ( 28.06.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »