

Joomla w Windows |
![]() |
![]() |
Wiesz już sporo o Joomla. Na pewno chcesz je wypróbować, zanim zdecydujesz się na umieszczenie witryny opartej na Joomla w Internecie. Ten artykuł przeprowadzi Cię kolejno przez wszystkie etapy instalacji Joomla w systemie Windows.
OprogramowanieAby uruchomić Joomla na komputerze lokalnym z systemem Windows, będzie Ci potrzebne wymienione poniżej oprogramowanie. Wszystkie te aplikacje udostępniane sa na warunkach licencji GNU/GPL. Możesz je więc spokojnie pobrać z Sieci i legalnie zainstalować na swoim komputerze. Pobierz więc, korzystając z poniższych odnośników, pakiety instalacyjne i umieść je wszystkie w folderze tymczasowym. Do samodzielnego stworzenia środowiska Joomla 1.0.x w systemie Windows potrzebne będą następujące pakiety:
Instalacja oprogramowaniaApachePrzejdź do folderu, w którym umieściłeś pakiet instalacyjny Apache 2. Kliknij dwukrotnie w ikonę lub nazwę pliku, aby go uruchomić. Jeśli skorzystałeś z łącza powyżej, pobrany pakiet nazywa się: (Ze względu na aktualizację linków, poniższe ekrany mogą różnić się od Waszych. Idea pozostaje ta sama.)Po uruchomieniu zobaczysz następujący ekran: Możesz tutaj zmienić adres e-mail, ale nie jest to konieczne. Kliknij przycisk Next [Dalej], aby dokończyć proces instalacji. MySQLKolejny krok to zainstalowanie oprogramowania bazy danych. Joomla korzysta z MySQL, jednego z najczęściej używanych programów. Począwszy od Joomla 1.5.x możliwe będzie również korzystanie z innych baz danych. Niemniej, proponuję Ci także i wówczas rozpoczynanie przygody z Joomla od MySQL - łatwego w obsłudze, dysponującego wszystkimi niezbędnymi dla działania Joomla funkcjami. Przejdź do folderu, w którym umieściłeś pakiet instalacyjny MySQL. Kliknij dwukrotnie w ikonę lub nazwę pliku, aby go uruchomić. Jeśli skorzystałeś z łącza powyżej, pobrany pakiet nazywa się: Kliknij przycisk Next [Dalej], aby kontynuować. Zostaniesz zapytany o typ instalacji: Typowa [Typical], Kompletna [Complete] bądź Dowolna [Custom]. Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem komputera, możesz skorzystać z trzeciego rodzaju. Ja korzystam standardowo z typowej instalacji. Na kolejnym ekranie zobaczysz zapowiedź kreatora konfiguracji. Kliknij przycisk Next Zaznacz opcję Detailed Configuration [Konfiguracja szczegółów]. Ta opcja umożliwi Ci dokonanie optymalnych ustawień MySQL na Twoim komputerze. Zaznacz - jak na ilustracji - opcję Developer Machine i kliknij przycisk Next.
Zaznacz opcję Multifunctional Database i znowu kliknij przycisk Next. Na ostatnim z ekranów wpisz dwukrotnie hasło użytkownika. Zwróć uwagę, czy wyłączony jest klawisz CapsLoock - hasła są wrażliwe na małe i wielkie litery. Zapamiętaj to hasło - zapisz i ukryj w bezpiecznym miejscu. Będzie Ci nieraz potrzebne, aby zalogowac się do bazy danych czy aby udostępnić ją Twojemu Joomla. Dysponujesz już w tej chwili w pełni funkcjonalnym serwerem baz danych MySQL. Przejdź do następnego etapu.
PHPInstalacja PHP jest bardzo prosta. Rozpakuj pakiet instalacyjny i umieść go w głównym katalogu swojego komputera, na przykład: Skopiuj plik Przejdź do katalogu Konfiguracja serwera Apache do współpracy z PHPAby PHP funkcjonowało w środowisku Apache, trzeba dokonać kilku drobnych modyfikacji w pliku konfiguracyjnym Apache. Odszukaj ten plik. Powinien on znajdować się w katalogu Na końcu pliku dodaj następujące linie: ScriptAlias /php/ "c:/php-4.4.0-Win32/" AddType application/x-httpd-php .php Action application/x-httpd-php "/php/php.exe" Jeśli umieściłeś PHP w innym katalogu, to - oczywiście wpisz w wierszu ScriptAlias jego nazwę. Zamknij i zapisz plik. Dokonana modyfikacja informuje Apache, że za każdym razem, gdy przeglądarka zażąda pliku Aby przetestować działanie PHP, stwórz plik <?php // Pokaz wszystkie domyślne ustawienia PHP z INFO_ALL phpinfo(); // Pokaz informacje o zainstalowanych modułach phpinfo(INFO_MODULES); ?> Umieść ten plik w katalogu głównym dokumentów na Twoim nowym serwerze WWW, czyli np. w katalogu: Uruchom powtórnie Apache. Otwórz menu Apache Web Server z menu Startsystemu Windows, wybierz najpierw opcję Stop Apache, a następnie Start Apache. Otwórz przeglądarkę i wpisz w pasku adresu: Aby dokończyć konfigurację PHP, konieczne jest jeszcze umożliwienie korzystania z bibliotek MySQL. W tym celu przejdź do panelu kontrolnego Windows, kliknij dwukrotnie ikonę System, wybierz zakładkę Zaawansowane. Kliknij przycisk Zmienne środowiskowe W dolnym oknie odszukaj zmienną ;c:php-4.4.0-Win32extensions Podobnie, jak poprzednio, jeśli trzeba zmień nazwę katalogu Przejdź do następnego kroku, jeśli chcesz zainstalować także klienta bazy danych. PHPMyAdminInstalacja klienta phpMyAdmin jest również prosta. Rozpakuj pliki wraz podkatalogami do katalogu W przypadku, gdyby pojawiła się strona z komunikatem błędu: C:Program FilesMySQLMySQL Server 4.1binmysql -uroot -hlocalhost -p<twoje hasło>, wpisz: grant all on *.* to root@'localhost' identified by '' with grant option; Następnie ponownie wywołaj w przeglądarce adres: Możesz też umieścić hasło na stale w pliku konfiguracyjnym:
Instalacja JoomlaJesteś w pełni przygotowany do zainstalowania Joomla. Przejdź do sekcji:
|
|
Zmieniony ( 28.06.2007. ) |
« poprzedni artykuł | następny artykuł » |
---|