UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Instalacje arrow Ustaw prawa dostępu - FTP
Ustaw prawa dostępu - FTP Drukuj Email

Świeża instalacja Joomla! ma zwykle odpowiednio ustawione prawa do katalogów i plików. Może się wszakże zdarzyć, że ze względu na konfigurację serwera, że prawa do plików i katalogów wymagają zmian. Objaśniamy, jak dokonać ich za pomocą FTP.

Zmian praw dostępu do plików i katalogów można dokonać na kilka sposobów, zależnie od tego, jaki mamy dostęp do serwera i jakimi w związku z tym dysponujemy narzędziami. Jeśli operator serwera udostępnia nam panel zarządzania kontem, to z pewnością jednym z jego elementów jest menedżer plików, jak np. w Panelu DirectAdmin:

Odnośnik do Menedżera plików w DirectAdmin

Naciśnięcie odnośnika przenosi nas na stronę, na której można wykonać wszystkie działania na plikach i katalogach, w tym dokonać zmiany praw własności, co już ilustrowaliśmy, jak i zmiany praw dostepu. Skoro zarządzasz witryną i ponosisz koszty związane z udostępnianiem konta, znajdź czas, by poznać dokładnie możliwości i sposoby obsługi swojego konta dostępne w panelu administracyjnym.

Ustaw prawa dostępu - FTP

Najczęściej spotykaną możliwością wykonywania różnych operacji na katalogach i plikach na serwerze jest posługiwanie się klientem FTP.

Aby na przykład zmienić prawa dostępu do pliku konfiguracyjnego configuration.php i udostępnić plik właścicielowi (czyli w naszym przypadku programowi Joomla!) do zapisu:

Otwórz swój program FTP i połącz się z serwerem.

 • Na przykład w programie TotalCommander, zaznacz plik configuration.php i wybierz z menu Plik opcję Zmień atrybuty.

  Wybierz atrybuty

  W programie WinSCP natomiast ustaw wskaźnik myszki nad nazwą pliku configuration.php, kliknij prawy przycisk myszki i wybierz opcję Właściwości.

  Wybierz atrybuty w programie WINSCP

  Podobnie w przypadku wtyczki FireFTP instalowanej w Firefoksie - zaznaczamy plik i z podręcznego menu wybieramy opcję Właściwości:

  Wybierz atrybuty w programie WINSCP
 • W oknie dialogowym Total Commander zaznacz wszystkie pola wyboru w grupie Właściciel. i wszystkie pola wyboru w grupie Inni. Zauważ, że w polu tekstowym pojawi się poniżej liczba 707.

  Ustaw prawa dostępu
 • Kliknij OK, aby zatwierdzić wprowadzone zmiany albo Anuluj, aby zrezygnować z wprowadzania zmian. Wygląd i opcje okno dialogowego zależą od używanego programu FTP. Dla porównania zobacz fragment okna dialogowego wywołanego w programie WinSCP:

  Ustaw prawa dostępu w WinSCP

  Zwróć uwagę na fragment ujęty w czerwoną ramkę. W przypadku katalogów program umożliwia Ci ustawienie praw dostępu rekursywnie, to znaczy łącznie ze wszystkimi podkatalogami, a więc całą zawartością katalogu, dla którego ustawiasz prawa dostępu. To przydatna oszczędzająca czas opcja. Jeśli Twój program FTP jej nie posiada, musisz wówczas ręcznie ustawiać prawa własności także dla wszystkich podkatalogów, do których potrzebny jest dostęp.
  W FireFTP okno ustawiania praw do plików wygląda podobnie, ale oprócz opcji znanych już z poprzednich dwu przykładów mamy tu jeszcze trzy możliwości - ustawienia UID, czyli praw własności User ID, GID, czyli praw własności Group ID oraz opcji Przyklejanie.

  Wybierz atrybuty w programie WINSCP

  Prawo User ID pozwala, by program należał do jego prawdziwego właściciela nawet wtedy, gdy ten program uruchamia inny użytkownik. Prawo Group ID z kolei powala, by programy należące do grupy zachowywały właściciela nawet podczas uruchamiania ich przez użytkowników z innych grup.
  Zaznacz te opcje, gdy masz do czynienia z konfliktem praw własności. Na marginesie, to jeszcze jeden z dowodów potwierdzających wartość wolnego oprogramowania. Opcji Przyklejenie, nakazującej zachowanie programu w pamięci mimo zakończenia jego działania, nie zaznaczamy.
Zmieniony ( 24.03.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »