UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Instalacje arrow Środowisko dla Joomla!
Środowisko dla Joomla! Drukuj Email
Aby zainstalować Joomla, potrzebujesz odpowiednio oprogramowanego i skonfigurowanego środowiska. Możesz je stworzyć samodzielnie lub wydzierżawić.

Nie tylko w sieci!

Joomla jest programem przeznaczonym do działania w sieci - lokalnej [LAN] lub globalnej - w Internecie [WWW]. Ale można go zainstalować także na komputerze osobistym. Wystarczy zainstalować oprogramowanie wirtualnego serwera WWW.

W praktyce masz więc trzy możliwości:

  • zainstalować oprogramowanie serwera internetowego na swoim komputerze,
  • wydzierżawić miejsce na serwerze u dostawcy usług internetowych,
  • skorzystać z okresu próbnego u dostawcy usług internetowych lub bezpłatnego hostingu

Na swoim komputerze

Warto zainstalować Joomla na swoim osobistym komputerze. Nie tylko do nauki, na czas prób i błędów. Także po to, by przed instalacją dodatkowych składników przetestować je wcześniej.

Jest i argument poważniejszy!

Joomla na własnym komputerze może być przydatną aplikacją do tworzenia, gromadzenia, porządkowania własnych materiałów elektronicznych. Może wspierać Cię w organizacji własnej pracy. Wszak jest systemem zarządzania treścią.

Na serwerze internetowym

Aby umieścić Joomla w Internecie, potrzebujesz miejsca na serwerze internetowym.

Może to być własny serwer. Jeśli dysponujesz odpowiednią wiedzą i doświadczeniem - czemu by nie? W przeciwnym przypadku skorzystaj z hostingu, czyli usługi dostawcy internetowego.

Oprogramowanie komputera - serwera

Joomla 1.0.x potrzebuje komputera, na którym uruchomiono następujące programy:

Logo Apache Apache jest obecnie najbardziej popularnym serwerem stron WWW. Obsługuje ponad połowę witryn internetowych w świecie. Dostępny jest na warunkach licencji GNU GPL w wersjach przeznaczonych dla Windows, licznych odmian Uniksa i Linuksa, a także kilku innych systemów. Program możesz pobrać na stronie projektu: http://www.apache.org.

Wprawdzie możliwe jest też umieszczenie witryny opartej na Joomla! na innych serwerach stron WWW, np. windowsowym IIS, ale niestandardowymi rozwiązaniami nie będziemy się teraz zajmować.

Logo PHPPHP jest językiem programowania służącym do tworzenia aplikacji internetowych, niezbędnym do uruchomienia na serwerze skryptów napisanych w PHP. A w tym właśnie języku powstało Joomla. PHP również można zainstalować na różnych platformach systemowych. Program udostępniany jest na warunkach licencji GNU GPL. Możesz go pobrać na stronie projektu: http://www.php.net

Logo MySQLMySQL jest bardzo szybkim systemem zarządzania relacyjnymi bazami danych. Wykorzystuje standardowy język zapytań - SQL [Structured Query Language - Strukturalny Język Zapytań]. Umożliwia przechowywanie, przeszukiwanie, sortowanie i odczytywanie danych. W planie rozwoju Joomla! przewidywana jest obsługa kilkunastu innych baz danych. Tymczasem musi to być MySQL. Program możesz pobrać na stronie projektu: http://www.mysql.com. Upowszechniany jest również na warunkach licencji GNU GPL.

Wszystko w jednym

Instalacja i konfiguracja tych programów może Ci sprawić kłopot, jeśli nie masz odpowiedniego przygotowania. Na wszystko wszakże jest jakieś rozwiązanie, a niekiedy doskonałe. Istnieją bardzo dobre pakiety, który stworzą na Twoim komputerze wymagane środowisko.

LAMP, WAMP, XAMPP…

Uruchomienie serwera wirtualnego w komputerze osobistym nie jest trudne. Istnieją specjalne pakiety, które instalację i konfigurację serwera WWW czynią łatwą i przyjemną. Skrótowo nazywane są np. LAMP czy WAMP. Akronimy WAMP, LAMP, XAMPP wskazują na przeznaczenie pakietu i jego zawartość.

Pierwsza z liter sygnalizuje, dla jakiego systemu operacyjnego pakiet jest przeznaczony: W - dla Windows, L - dla Linuksa, F - dla FreeBSD, X - dla różnych systemów operacyjnych.

Każdy z pakietów zawiera m.in. oprogramowanie niezbędne dla działania Joomla: Apache, MySQL i PHP.

Do wyboru

Polecamy szczególnie trzy z nich. Bo przygotowane zostały specjalnie dla użytkowników Joomla!:

  • Logo XJ! pakiet XJ!: oparty na projekcie XAMPP i systematycznie przez autora aktualizowany. Zawiera Apache i jego przyjaciół: PHP, MySQL tudzież innych. A przede wszystkim zawiera zainstalowanego i skonfigurowanego Joomla. Możesz go pobrać z serwisu http://creativecoders.de
  • Logo XJ! pakiet XJ!-USB: XJ! w wersji na USB. Nie wymaga instalacji na komputerze, a zapewnia w pełni funkcjonalny serwer WWW. Również możesz go pobrać z serwisu http://creativecoders.de. Podobnie jak XJ! instaluje również Joomla, zwykle w najnowszej wersji.
  • Logo JSAS pakiet JSAS: podobnie jak XJ! zapewni Ci dobre warunki pracy. Możesz go pobrać ze strony projektu Joomla Stand Alone Server: http://jsas.joomlasolutions.com. Instalację JSAS objaśnił Marek Dylewicz w artykule Joomla na własnym komputerze.

Warto również polecić pakiet, który stanowił fundament XJ!:

  • Logo XAMPP pakiet XAMPP: Zawiera wszystkie potrzebne do uruchomienia serwera WWW aplikacje. Dostępny jest w wersjach na różne platformy systemowe. Jest łatwy w obsłudze. Instalacja sprowadza się do uruchomienia pliku setup.exe i udzielenia kilku niezbędnych informacji. Pobierzesz go z witryny projektu www.apachefriends.org. Dobierz pakiet odpowiedni dla Twojego systemu operacyjnego!

Podczas instalacji możesz skorzystać z bardzo przystępnego poradnika.

Logo Krasnal Serv Popularny jeszcze niedawno polski pakiet Krasnal Serv nie jest od wersji 2.7 aktualizowany, stąd - jeśli nie pojawi się nowa, aktualna wersja, lepiej korzystać z rozwiązań wymienionych wcześniej.

Zmieniony ( 28.06.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »