UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Instalacje arrow Szybka instalacja Joomla! na IIS Windows
Szybka instalacja Joomla! na IIS Windows Drukuj Email
Do celów produkcyjnych i testowych używamy często lokalnego komputera, a wielu z nas używa Windows (XP, W2K, NT), który w pakiecie instalacyjnym posiada całkiem sensowny serwer www: Internet Information Server (IIS) w wersji 5 lub wyższej.

Dla zainstalowania lokalnej wersji Joomla! możemy oczywiście użyć dodatkowego oprogramowania (np. pakietów zawierających serwer Apache, PHP, mySQL) typu Krasnal, Xampp, itp. lub np. pakietu JSAS (zawiera jak wyżej plus Joomla!). Ale możemy też z powodzeniem użyć IIS.

Poniżej w kilku krokach wyjaśniam sposób na szybkie zainstalowanie Joomla! na IIS.

1. Na początek musimy zgromadzić sobie trochę oprogramowania:

  • PHP w wersji 4.3.x (ponieważ to „szybka” instalacja – proponuję wersję z instalatorem dla Windows)
  • MySQL w wersji 4.3.x dla Windows
  • przyda się dowolny administrator MySQL (chyba, że ktoś się woli męczyć z komendami z konsoli), może to być np. MySQL Administrator

Wszystkie wymienione pakiety można pobrać bezpośrednio ze stron ich projektów:

2. Upewniamy się, że mamy zainstalowany i uruchomiony IIS

Najprościej w przeglądarce wpisać adres http://localhost/ . Jeśli pojawi się domyślna strona – mamy jeden kłopot z głowy. Jeśli nie – w Panelu Sterowania ⇒ Narzędzia Administracyjne ⇒ Usługi sprawdzamy czy jest na liście pozycja o nazwie Publikowanie w sieci Word Wide Web. Jeśli nie to musimy doinstalować tą usługę z płytki instalacyjnej Windows, a jeśli jest to zapewne trzeba ją po prostu uruchomić. Na koniec warto sobie otworzyć konsolę Internetowe Usługi Informacyjne (jest w Narzędziach Administracyjnych), przyda się za chwilę. Szczegółowe objaśnienia dotyczące instalacji i konfiguracji IIS są w Pomocy Windows, na stronach Microsoft i jeszcze w wielu innych miejscach, które łatwo znaleźć. Świeżo zainstalowany IIS w zasadzie jest gotowy od razu do pracy, jego dokumentacja znajduje się pod adresem http://localhost/IISHelp/

3. Instalujemy MySQL oraz MySQL Administrator (w tej kolejności).

Szczegóły dotyczące instalacji obu programów znajdziemy w paczkach instalacyjnych. Instalacja jest prosta i raczej nie nastręcza problemów.

Po zainstalowaniu MySQL Administrator warto założyć sobie dodatkowe konto w bazie MySQL – użyjemy go później w trakcie instalacji Joomla! Konto powinno mieć prawo do zakładania nowych baz MySQL.

4. Instalujemy obsługę PHP

Zastosowanie instalatora PHP dla Windows w zasadzie wyręcza nas od ręcznego kopiowania plików i konfigurowania serwera. Także domyślne ustawienia pliku php.ini (znajdziemy go po instalacji w folderze C:\Windows\ ) są odpowiednie dla Joomla!. Proces instalacji jest dokładnie wyjaśniony w pliku Readme.txt paczki instalacyjnej, najlepiej postępować zgodnie z zawartą tam instrukcją. W konsoli Internetowe Usługi Informacyjne warto jednak upewnić się czy instalator poprawnie skonfigurował obsługę plików *.php przez IIS. W tym celu otwieramy właściwości „Domyślnej witryny sieci Web” i w zakładce „Katalog macierzysty” sprawdzamy Konfigurację w ustawieniach Aplikacji – na liście Rozszerzeń powinniśmy mieć wpis „.php”. Jeśli go tam nie ma – dodajemy wskazując C:\PHP\php.exe w polu Wykonywalny.

Na koniec należy zmienić uprawnienia folderów dla C:\PHP i C:\PHP\sessiondata – jest to też wyjaśnione w instrukcji.

Po instalacji obsługi PHP należy zrestartować usługę Publikowanie w sieci Word Wide Web lub komputer.

5. Instalujemy Joomla!

W konsoli Internetowe Usługi Informacyjne upewniamy się że usługa IIS jest uruchomiona, a następnie zakładamy Nowy ⇒ Katalog wirtualny. Domyślne ustawienia proponowane przez Kreatora są odpowiednie. We właściwościach tak utworzonego katalogu należy w zakładce Dokumenty dopisać index.php do listy domyślnych dokumentów dla witryny.

Rozpakowujemy paczkę Joomla! i kopiujemy wszystkie pliki i foldery do wskazanego wcześniej (przy zakładaniu Katalogu wirtualnego) folderu na dysku.

Teraz mały kruczek, bez którego Joomla! nam nie będzie chciała poprawnie działać:

Każdy z poniższych folderów na dysku musi mieć ustawione prawo do modyfikacji dla użytkownika o nazwie IUSR_NazwaTwojegoKomputera:

administrator/backups/
administrator/components/
administrator/modules/
administrator/templates/
cache/
components/
images/
images/banners/
images/stories/
language/
mambots/
mambots/content/
mambots/editors/
mambots/editors-xtd/
mambots/search/
media/
modules/
templates/

W tym celu dla każdego z podanych wyżej folderów (np. C:\Inetpub\wwwroot\joomla\administrator\backups ), we właściwościach folderu (zakładka Zabezpieczenia) dodajemy użytkownika KontoInternetGuest (IUSR_ NazwaTwojegoKomputera) i zaznaczamy dla niego uprawnienie Modyfikacja w kolumnie Zezwalaj. Dla uproszczenia można też to zrobić hurtowo dla głównego folderu z Joomla! zaznaczając w Zaawansowanych uprawnieniach, aby zmiana uprawnień dotyczyła również wszystkich podrzędnych folderów i plików (to nieco mniej bezpieczne rozwiązanie).

Teraz jeszcze przy pomocy MySQL Administrator zakładamy nową, pustą bazę danych (Catalog) i jesteśmy gotowi do instalacji Joomla!

W polu adres przeglądarki wpisujemy http://localhost/nazwa_katalogu/ i instalujemy nasz CMS tak jak na każdym innym serwerze.

Powyższy opis jest mocno uproszczony, ale przecież jak w temacie: Szybka instalacja Joomla! na IIS ;)

W razie problemów wszelkie niezbędne informacje łatwo (no, poza tym kruczkiem opisanym wyżej) można znaleźć w plikach readme i pomocy instalowanego oprogramowania oraz w Pomocy Windows.

Przyjemnej zabawy.
Zmieniony ( 16.01.2006. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »