UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Zaczynamy arrow Dodajemy materiał statyczny
Dodajemy materiał statyczny Drukuj Email
Z tego rozdziału dowiesz się, w jaki sposób umieścić na witrynie materiał statyczny. Materiał statyczny to specyficzny rodzaj zawartości. To samodzielny element struktury serwisu. Jego charakterystyczną właściwością jest brak powiązań wpływających na inne elementy zawartości. Nie należy do żadnej kategorii ani sekcji. Aby udostępnić materiał statyczny, trzeba umieścić odnośnik do niego w menu lub w innym artykule. Dowiesz się tutaj, jak dodać materiał statyczny oraz jak w menu serwisu utworzyć odnośnik do artykułu.

Kto może tworzyć materiały statyczne?

Materiały statyczne mogą tworzyć tylko redaktorzy i administratorzy witryny. Inni użytkownicy nie mają takiej możliwości. Artykuł można utworzyć tylko w panelu administracyjnym.

Do czego są przeznaczone materiały statyczne?

Materiał statyczny jest wykorzystywany zwykle do umieszczania w serwisie stałej, rzadko zmienianej zawartości, np. informacji o firmie, warunków korzystania z witryny, polityki bezpieczeństwa, itp. Ani materiał statyczny nie jest zależny w żaden sposób od innych elementów zawartości. Ani inne elementy nie są zależne od zawartości materiału statycznego.

Nazwa statyczny nie oznacza jednak stałej zawartości tego typu artykułu. Oznacza ona "zachowanie" się artykułu na witrynie. Mianowicie - jego opublikowanie i przeglądanie nie zmienia w żaden sposób "zachowania się" innych elementów struktury serwisu. Inaczej niż to jest w przypadku artykułów umieszczonych w kategoriach i sekcjach. Gdy dodasz "zwykły" artykuł, to automatycznie zmieni się np. zawartość stron z wykazem artykułów w kategorii, z wykazami zawartości sekcji, odnośnik do artykułu może pojawić się w modułach, np. "Popularne", "Tematy pokrewne". W przypadku materiału statycznego nic takiego się nie dzieje.

Jak utworzyć nowy materiał statyczny?

Aby utworzyć nowy materiał statyczny:

 1. Wybierz w menu panelu administracyjnego pozycję: ArtykułyMateriały statyczne

  Wybierz w menu pozycję Materiał statyczny
 2. Otworzy się okno Materiały statyczne: Wykaz pozycji. Kliknij odnośnik lub ikonę Nowy w pasku narzędzi w prawej górnej części ekranu

  Wybierz w pasku narzedzi: Nowy
 3. Przejdziesz do formularza zatytułowanego: Materiał statyczny: Nowy

  Tworzenie materiału statycznego
 4. W polu Tytuł wpisz np. Dołącz do nas!
 5. W polu Krótki tytuł wpisz np. Dołącz
 6. W polu Tekst (wymagany) wpisz treść artykułu. Korzystając z paska narzędzi edytora tekstu, możesz nadać odpowiedni format nagłówkom, wyróżnić dowolne słowa czy większe fragmenty, umieścić w artykule odnośniki, itp.
 7. Możesz zmienić niektóre właściwości artykułu pokazane po prawej stronie w zakładce Publikacja. Pozostaw jednak standardowe ustawienia. Można je w każdym momencie zmienić. Zwróć jedynie uwagę, że w pole Opublikowany jest domyślnie zaznaczone.
 8. Kliknij z lewej strony zakładkę Metadane, aby opisać dodany artykuł. Umieszczone tutaj informacje są wykorzystywane przez przeglądarki internetowe i wyszukiwarki:
  • W polu Opis wpisz np. Zaproszenie do zarejestrowania się w serwisie TwojaWitryna.com,
  • W polu Słowa kluczowe wpisz np. rejestracja, użytkownik, uprawnienia, a więc kilka słów charakteryzujących treść artykułu.
 9. Kliknij w pasku narzędzi przycisk Zapisz. Powrócisz na stronę z wykazem artykułów. System wyświetli komunikat informujący o utworzeniu nowego materiału statycznego, a artykuł pojawi się w wykazie.

Jak widzisz, utworzenie nowego materiału statycznego jest bardzo łatwe. Bo w ogóle umieszczanie zawartości nie jest skomplikowaną czynnością!

Mimo, że artykuł jest już oznaczony jako opublikowany, to nie można go będzie jeszcze zobaczyć na witrynie. Najpierw trzeba umieścić w menu witryny odnośnik do artykułu.

Jak umieścić w menu odnośnik do materiału statycznego?

Są dwa sposoby. Jeden to utworzenie nowej pozycji menu. Drugi - utworzenie odnośnika w wybranym menu podczas tworzenia artykułu lub edycji jego właściwości. Jak to zrobić?

 1. Kliknij w tabeli z wykazem artykułów statycznych tytuł artykułu. Przejdziesz do okna edycji.
 2. Kliknij zakładkę Link w menu po prawej stronie ekranu.
  Tworzenie odnośnika do materiału statycznego

 3. Wskaż, w którym menu chcesz umieścić odnośnik. My utworzymy odnośnik w menu głównym, więc kliknij nazwę mainmenu
 4. Wpisz nazwę odnośnika, która ma być wyświetlona w menu, np. Dołącz do nas!.
 5. Kliknij przycisk: Utwórz odsyłacz.
 6. Kliknij w pasku narzędzi w prawym górnym roku przycisk Zapisz.

To wszystko. Gdy przejdziesz na stronę frontową witryny i klikniesz w menu głównym odnośnik Dołącz do nas, artykuł zostanie wyświetlony w głównym obszarze zawartości.

Czy w artykule statycznym można umieścić ilustrację?

Oczywiście! Jak w każdym, tak i w artykule statycznym możesz umieścić m.in.:

 • obrazki, zdjęcia, animacje
 • tabele
 • odnośniki do innych stron i artykułów,
 • odnośniki do pobrania dokumentów,
 • itp.

Jak to zrobić, dowiesz się z następnych rozdziałów poradnika.

Co dalej?

W projekcie witryny zaplanowaliśmy menu lokalne Dołącz do nas!, w którym będzie umieszczonych kilka artykułów statycznych: O nas, Zasady i warunki korzystania z witryny, Polityka prywatności i bezpieczeństwa. Utwórz te artykuły. Możesz je również od razu dodać do menu lokalnego wspolnota. Użyj zwięzłych nazw jako pozycji menu, np. O nas, Regulamin serwisu, Polityka prywatności.

Przedruk tylko za zgodą autora

Zmieniony ( 21.02.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »