UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Zaczynamy arrow Dodawanie grafiki
Dodawanie grafiki Drukuj Email
Internet uwielbia obrazy. No, może nie Internet - bo gdyby Sieć mogła sobie czegoś życzyć, to zapewne życzyłaby sobie jak najmniej obrazów. Obrazów oczekują internauci. Czasy, gdy wystarczał im tekst, często nawet niesformatowany, dawno już minęły. Z tego rozdziału dowiesz się, gdzie i jak gromadzić grafiki do wykorzystania w ilustrowaniu tekstów oraz jak dodawać obrazy do artykułów.

Skąd wziąć grafiki do umieszczenia na witrynie?

Ogólne, ale bardzo dobre pytanie. Bo dotyka ważnej kwestii - pochodzenia grafiki publikowanej w serwisach. Najpierw jednak odpowiedź na pytanie "bez podtekstów".

Wszelkiego typu materiały graficzne, które chcesz wykorzystać w swojej witrynie, musisz przesłać najpierw na serwer. Jest to równie prosta czynność, jak każda inna w zarządzaniu witryną opartą na Joomla!. Przygotowane wcześniej grafiki przesyłasz na serwer za pomocą przeglądarki internetowej do specjalnego obszaru zasobów, który nazywamy Biblioteką mediów [ang. Media manager].

Po zainstalowaniu Joomla! w Bibliotece mediów znajduje się kilkanaście przykładowych obrazów, które możesz opublikować w swoim serwisie! Są one udostępnione użytkownikom Joomla! na warunkach bezpłatnie na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU GPL.

W ten sposób nawiązaliśmy do drugiej, nieco ukrytej treści pytania: praw własności.

Publikując cokolwiek w Internecie, musisz przestrzegać przepisów prawa, w tym jednego z podstawowych praw człowieka - praw własności. Dostępność różnorodnych materiałów w Internecie i łatwość kopiowania powoduje, niestety, że bardzo częste są sytuacje naruszania autorskich praw własności.

Zanim więc zaczniesz publikować cokolwiek w Internecie, zapoznaj się np. z krótkim artykułem Michała Paluchowskiego: Prawo autorskie opublikowanym w serwisie NetHut.PL.

Tak więc druga odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: możesz stworzyć obrazki, wykonać zdjęcia, otrzymać je od kogoś, kupić z prawem do publikacji. Nie możesz natomiast np. pobrać obrazu z innej witryny i opublikować go u siebie, jeśli nie uzyskasz na to zgody właściciela.

Jakie grafiki można umieszczać na witrynie?

Ilustracje przeznaczone do umieszczenia na stronie internetowej różnią się nieco od tworzonych w innych celach. Kilka właściwości ma znaczenie w przypadku ilustracji przeznaczonych do publikacji w Internecie. Poszukaj informacji na ten temat w Sieci lub w podręcznikach. Na początek wystarczy Ci wiedzieć, że jedną z tych właściwości jest format graficzny.

Najpowszechniej stosowanymi współcześnie formatami obrazów są: JPG, PNG i GIF, a w przypadku animacji SWF.

W Bibliotece mediów możesz przechowywać pliki w 9 standardowych formatach, nie tylko graficznych:

 • .jpg - plik obrazu.
 • .png - plik obrazu.
 • .gif - plik obrazu
 • .bmp - plik obrazu.
 • .swf - plik animacji Flash.
 • .doc - dokument Microsoft Word.
 • .xls - arkusz Microsoft Excel.
 • .ppt - prezentacja Power Point.
 • .pdf - dokument Adobe Acrobat.

Raz wczytany do Biblioteki mediów dokument może być wykorzystany wielokrotnie. Może być wstawiony do dowolnego artykułu, a także udostępniony do pobrania np. w katalogu linków.

Jak przesłać pliki z grafikami na serwer do Biblioteki mediów?

Aby przesłać pliki z grafikami lub jakiekolwiek inne do Biblioteki mediów:

 • W panelu administracyjnym wybierz w menu opcję Witryna ⇒ Biblioteka mediów [Site ⇒ Media Manager]. Otworzy się okno zarządzania plikami.
 • Z listy rozwijanej wybierz katalog, do którego chcesz wczytać nowy plik.
 • Kliknij przycisk Przeglądaj [Browse] obok pola Wczytaj [Upload]. Znajdziesz się w standardowym oknie przeszukiwania dysku swojego komputera.
 • Przejdź do katalogu, w którym znajduje się obraz lub inny plik, który chcesz przesłać. Zaznacz go wskaźnikiem myszki. Kliknij przycisk OK lub Otwórz.
 • Powrócisz do okna Biblioteki mediów. Kliknij przycisk Wczytaj [ang. Upload] znajdujący się pod belką górnego menu. Wybrany obraz lub dokument zostanie wczytany i od tego momentu będzie dostępny w bibliotece w katalogu, do którego został wczytany.

Jak umieścić obraz lub zdjęcie w artykule?

Do umieszczania obrazków w tekście służy przycisk: Wstaw obraz [ang. Insert Image], umieszczony poniżej każdego pola tekstowego w edytorze tekstów.

Ważna uwaga: W pasku narzędzi edytora tekstu również znajdziesz przycisk Wstaw/Edytuj obraz. Choć możesz z niego także skorzystać, raczej wystrzegaj się tej "pokusy". To nie jest standardowy sposób wstawiania obrazów do artykułów!

Właściwy, standardowy sposób wstawiania obrazu do tekstu polega na:

 • oznaczeniu miejsca, w którym ma być umieszczony obrazek, specjalnym znacznikiem - możesz go wpisać ręcznie albo skorzystać z przycisku Wstaw obraz
 • określeniu w zakładce Grafika właściwości obrazka, który ma być wstawiony w oznaczone miejsce.

Aby wstawić obraz w artykule:

 1. Ustaw kursor myszki w tym miejscu tekstu, w którym chcesz umieścić obraz,
 2. Kliknij przycisk Wstaw obraz lub wpisz kod znacznika: {mosimage} - słowo mosimage w nawiasach klamrowych, bez żadnych spacji.
 3. Przejdź po prawej stronie ekranu do zakładki Grafiki [Image]
 4. Na liście rozwijanej Podkatalog [Sub-folder] zaznacz katalog, w którym znajduje się potrzebny Ci obraz. W polu listy powyżej ukaże się wykaz dostępnych obrazów.
 5. Zaznacz ten, który chcesz wstawić do artykułu. Na dole pojawi się jego miniatura.
 6. Kliknij przycisk Dodaj [Insert]. Nazwa obrazu zostanie wstawiona do wykazu Grafiki w artykule [Content Images].
 7. Kliknij nazwę dodanego obrazu. Do pola tekstowego Źródło [Source] zostanie wpisana nazwa i położenie pliku z obrazem.
 8. W kolejnych polach sprecyzuj właściwości wyświetlania obrazu:
  • Określ Wyrównanie [Align] względem tekstu. Pierwsza opcja - brak [none] spowoduje umieszczenie obrazu między blokami (akapitami) tekstu. Druga opcja - lewa [Left] umieszcza obraz po lewej stronie tekstu, trzecia - środek [Center] - umieszcza obraz w tekście, w miejscu wstawienia znacznika {mosimage}, a czwarta - prawa [Right] - umieszcza obraz po prawej stronie akapitu.
  • Wpisz Tekst zastępczy [Alt Text]: np. tytuł ilustracji. Tekst alternatywny jest wyświetlany, gdy kursor myszki znajdzie się nad obrazem oraz w przypadku, gdy użytkownik wyłączy w swoje przeglądarce wyświetlanie obrazów albo gdy z jakichś powodów obraz nie zostanie prawidłowo odczytany. Tekst zastępczy jest również odczytywany przez mechanizmy wyszukiwarek internetowych.
  • W polu Obramowanie [Border] określ w pikselach grubość ramki wokół obrazu.
 9. Możesz także:
  • wypełnić pole Podpis [Caption] tekstem objaśniającym, który ukaże się na przy ilustracji,
  • określić w polu Położenie [Position] umiejscowienie podpisu.
  • określić Wyrównanie [Caption Align] podpisu.
Zmieniony ( 21.02.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »