UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Zaczynamy arrow Mapa witryny i szablony stron
Mapa witryny i szablony stron Drukuj Email
T.Sachs i G.R.McClain zatytułowali jeden ze swoich rozdziałów swej książki: Nawigacja. Gdy użytkownicy szukają mapy witryny, to znaczy, że masz kłopoty.

Sens projektowania mapy witryny

Pomyśl. Dlaczego użytkownik może szukać mapy witryny? No właśnie. Dlatego, że nie może znaleźć tego, czego szuka. Dlatego, że system nawigacji w serwisie jest nieczytelny, nieprzyjazny.

Nie chodzi jednak o to, czy w Twoim serwisie mapa będzie dostępna. Możesz nie wyświetlać Mapy witryny , ale w projektowaniu witryny IV kroku pominąć nie możesz.

Opracowanie mapy witryny i jej przetestowanie to najpewniejsza droga do zaprojektowania systemu nawigacji przyjaznego użytkownikowi, doprowadzającego go najkrótszymi drogami do każdego miejsca w serwisie, wszędzie tam, gdzie chce dotrzeć. Na pewno unikniesz sytuacji, która mnie przydarzyła się swego czasu: przez kilkanaście minut nie umiałem znaleźć jednego z ważniejszych materiałów w zaprojektowanym przez siebie serwisie.

Co to jest mapa witryny?

Mapa wskazuje miejsca i drogi, którymi do tych miejsc można dotrzeć. Wśród miejsc są ważne orientacyjne punkty terenowe i takie, do których dotrzeć można, kierując się tymi punktami.

Podobnie mapa witryny. To obraz struktury. Ilustruje organizację poszczególnych stron i informuje o nazwach głównych elementów - punktów orientacyjnych.

Dzięki dobrej mapie terenowej do tego samego punktu dotrzesz wieloma drogami. Dobrze przemyślana mapa witryny również prowadzi do tych samych punktów wieloma drogami.

Punktem wyjścia dla mapy witryny jest spis zawartości oraz scenariusze postępowania użytkowników.

Tworzenie mapy

Możesz posłużyć się karteczkami i np. korkową tablicą. Ja wolę korzystać z programu graficznego. Najpierw na podstawie projektu spisu treści w niewielkich prostokątach wypisuję nazwy sekcji i kategorii. Bywa, że od razu nieco je modyfikuję - zamieniając na proste, czytelne sygnały zawartości

Gdy wszystkie prostokąciki są gotowe, układam z nich obraz planowanej struktury, aż znajdę satysfakcjonujące mnie rozwiązanie.

Mapa witryny

Na schemacie powyżej możesz podpatrzeć wstępny projekt mapy witryny opracowany na podstawie spisu treści, który stworzyliśmy w poprzednim rozdziale. żółte prostokąty z nazwami sygnalizują główne, orientacyjne punkty - strony, dla których w kolejnym etapie zostaną zaprojektowane szablony. Białe grupki prostokątów oznaczają pewną zmienną ilość pozycji. Różowe prostokąty z zaokrąglonymi narożnikami to materiały statyczne. Niebieskie romby to komponenty.

Schemat nie jest kompletny. Brakuje jednej sekcji: Aktualności. Dlaczego?

Aktualności a Strona startowa

W Joomla! dysponujesz specjalnym komponentem, który generuje zawartość strony startowej, właśnie komponentem Strona startowa [ang. FrontPage]. W oknie zarządzania komponentem niewiele możesz zrobić. Bo ten komponent nie służy do tworzenia strony startowej przez administratora! Spełnia trzy funkcje:

  • tworzy w głównym obszarze strony blog artykułów z wybranych sekcji i kategorii
  • dostarcza Kolporterowi RSS informacji o umieszczonych na stronie startowej pozycjach,
  • umożliwia zmianę kolejności pozycji umieszczonych na stronie startowej.

Bardzo ważna uwaga: To jednak, czy na stronie startowej Twojego serwisu ukaże się zawartość generowana przez komponent Strona startowa, zależy wyłącznie od Ciebie! Aby tak się stało, trzeba na pierwszym miejscu w menu głównym witryny umieścić łącze do komponentu Strona startowa [ang. FrontPage].

Jeśli tak uczynisz, trafisz w "dziesiątkę". Bo zapewnisz w ten sposób, że na stronie startowej Twojego serwisu zawsze będą publikowane sygnały najbardziej aktualnych, nowych, ostatnio umieszczonych w serwisie artykułów. Wystarczy tylko, że:

  • dokonasz odpowiadających Ci ustawień parametrów tej pozycji menu,
  • będziesz zaznaczać przy niektórych lub wszystkich nowych artykułach opcję Strona startowa.

Blog w Joomla! to forma zwięzłej prezentacji wielu wiadomości, naśladująca format gazety, dziennika. Zawiera pewną ilość krótkich porcji informacji:

  • wprowadzenia do artykułów: zapowiedzi, skróty lub wstępy,
  • odnośniki do pozostałych artykułów umieszczonych w blogu.

Pozycje bloga (wprowadzenia do artykułów i odnośniki) układane są w kolejności chronologicznej - od najnowszej do najstarszej. Obszar prezentacji można podzielić na szpalty. Jedno wprowadzenie lub więcej można rozmieścić na całej szerokości centralnej kolumny serwisu.

Porada: W parametrach komponentu możesz m.in. zdecydować, czy na stronach z pełną zawartością artykułu mają być publikowane dwie części: wstęp (skrót) i część główna, czy tylko część główna. To bardzo przydatna opcja. Pozwala Ci bowiem na ustalenie - generalnie dla całego serwisu, jaką funkcję mają spełniać skróty-wstępy artykułów dynamicznych. Jeśli będzie to wstęp, niezbędny do rozumienia artykułu, to musi być wyświetlony razem z częścią główną. Ale jeśli będzie to skrót lub zapowiedź, np. W dziale Poradniki umieściliśmy kolejny rozdział poświęcony…, to na stronie z pełnym tekstem nie ma potrzeby go umieszczać. A na stronie startowej bloga spełni wyśmienicie swą rolę informacyjną.

W naszym projekcie przyjmujemy, że komponent Strona startowa będzie pierwszą pozycją w menu głównym. Wszystkie nowe artykuły będziemy oznaczać do publikacji na stronie startowej. Przyjmiemy, że wyświetlana będzie jedna zapowiedź artykułu na całą szerokość, 6 zapowiedzi w dwóch kolumnach oraz 10 odsyłaczy. Na stronach z pełnym tekstem będzie publikowana tylko główna część artykułu. Wprowadzenia do artykułów będą zawsze zwięzłymi informacjami o dodaniu nowego artykułu i jego zawartości.

Do mapy witryny dodamy jeszcze zaplanowane w spisie treści kategorie Aktualności. Stronę startową nazwiemy Start - Nowiny.

A skoro projekt mapy witryny jest gotowy, możemy stworzyć szablony pierwszych stron wszystkich punktów orientacyjnych.

Zmieniony ( 05.08.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »