UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Zaczynamy arrow Siedem etapów tworzenia serwisu
Siedem etapów tworzenia serwisu Drukuj Email

Tworzenie witryny z wykorzystaniem Joomla! uwalnia Cię od żmudnego programowania w HTML, w PHP czy ASP. Możesz się skupić na jej treści i wyglądzie, na jakości, użyteczności i dostępności.

Użytkownik w centrum projektu

Tworzysz witrynę dla odbiorców - nie dla siebie, nie dla zleceniodawcy. Twoim klientem jest użytkownik. Od pierwszego momentu projektuj zgodnie z zasadą wyrażoną angielskim User Center Design - użytkownik w centrum projektu.

To pierwszy, drugi, trzeci… - w gruncie rzeczy jedyny warunek sukcesu.

Witrynę skupioną na użytkowniku cechują trzy właściwości:

  • zgodność ze standardami projektowania dla WWW,
  • użyteczność [ang. usability, web-usability],
  • dostępność [ang.accessibility]

Każdy pracuje wedle swoich przyzwyczajeń. Jedynej słusznej metody postępowania nie ma.

Ale istnieją sprawdzone ogólne zasady, którymi warto się kierować, procedury metodycznego działania, które gwarantują osiągnięcie dobrych wyników. Proces tworzenia efektywnej witryny skupionej na użytkowniku obejmuje siedem etapów

7 etapów tworzenia serwisu

Etapy projektowania serwisu
Projektowanie przyjaznego i efektywnego serwisu WWW obejmuje siedem etapów
Łatwość tworzenia witryny w Joomla! zachęca, by przystąpić od razu do wypełniania jej treścią. A przecież wiadomo, że pośpiech jest złym doradcą. Śpiesz się powoli - mówi przysłowie. Owo powoli znaczy w nim postępuj metodycznie, zgodnie z pewnym planem. Oto ogólny plan pracy nad witryną siedem kroków do sukcesu:

Ustalenie wymagań stawianych witrynie

Określ oczekiwania zleceniodawcy i oczekiwania, jakie mogą żywić wobec witryny jej użytkownicy. Ustal na tej podstawie zestaw konkretnych wymagań, w tym kilka, raczej nie więcej niż 5 głównych celów, które ma spełniać witryna.

Opracowanie scenariuszy postępowania użytkowników

Określ adresatów witryny. Podziel ich na kilka grup. Wyobraź sobie konkretnego reprezentanta każdej z tych grup. Wypisz jego oczekiwania. Zapisz, jakie czynności będzie wykonywać, aby jak najszybciej, bez zbędnego zakłopotania, znaleźć to, czego szuka, uzyskać to, czego potrzebuje.

Zaprojektowanie zawartości serwisu i jej struktury

Wiedząc, co chcesz i możesz zaoferować użytkownikom, rozważ, jakiej zawartości oczekiwać będą użytkownicy i jaka powinna być struktura zawartości, by zapewniała łatwą obsługę. Wypisz planowane treści, pogrupuj je w kategorie, a następnie stwórz projekt spisu zawartości.

Opracowanie mapy serwisu i schematów układu stron

Na podstawie spisu treści rozważ rozmieszczenie zawartości w serwisie - najkrótsze drogi, jakimi użytkownik dotrze ze strony otwierającej serwis do interesujących go miejsc. Ustal, które strony na mapie będą zbudowane wg szablonów, a które będą nietypowe.

Stworzenie schematu nawigacji i menu witryny

Rozpatrz każdy zaprojektowany w poprzednim etapie schemat strony. Umieść na nim elementy nawigacji: globalnej, lokalnej, administracyjnej, tytuł strony, wyszukiwarkę, logo i stopkę.

Testowanie prototypu

Wprowadź typowe elementy zawartości. Opracuj scenariusz testów. Zależnie od posiadanego budżetu - sprawdź z z testującymi użyteczność projektu, poproś ich o wykonanie określonych zadań, które są możliwe do wykonania w wersji prototypowej, prześledź, na jakie napotyka problemy w nawigacji, przeprowadź na ile to możliwe, rozmowę (rozmowy), z których dowiesz się, czy testowani dobrze przewidują, co się stanie, gdy klikną określone elementy, czy jasne i zrozumiale są dla nich etykiety w menu, odnośniki, itd.

Wprowadzenie poprawek. Realizacja projektu

Po przeanalizowaniu wyników testów ustal listę koniecznych zmian i wprowadź je do projektu informacji i schematów stron. Zrealizuj projekt.

Nasz plan

W poradniku zastosujemy się do tych wytycznych. Przejdziemy krok po kroku do momentu, w którym będziesz gotów stworzyć swą własną witrynę według dobrych wzorów projektowania dla Sieci.

Poznaj szczegóły projektowania dla WWW

Jeśli chcesz zgłębić poruszone tutaj kwestie, zapoznaj się z wybranymi artykułami dostępnymi w Sieci:

W serwisie pomocy Polskiego Centrum Joomla!:

W serwisie www.uzytecznosc.pl:

W serwisie www.exploder.pl:

Znający język angielski wiele skorzystają z elektronicznego podręcznika:

Krótka bibliografia książek dla projektantów WWW

Polskie wydawnictwa udostępniły wiele doskonałych opracowań wybitnych projektantów WWW. Oto niektóre z książek naprawdę wartych przeczytania:

Zmieniony ( 05.08.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »