UWAGA: Strona zawiera materiały archiwalne. Większość artykułów dotyczy Joomla! 1.0
Start arrow Zaczynamy arrow W jeden dzień?
W jeden dzień? Drukuj Email
Ten wstępny artykuł ma jeden cel: objaśnić, czy rzeczywiście można stworzyć z Joomla! serwis w jeden dzień, czy to tylko chwyt promocyjny.

Czy rzeczywiście można stworzyć profesjonalny serwis WWW w jeden dzień?

Tak. Przy pomocy CMS Joomla! jest to możliwe. Powiem nawet więcej - nie trzeba całego dnia. Wystarczy kilka godzin. Wystarczy, aby:

  • zainstalować Joomlę!
  • ustalić wygląd graficzny,
  • zaprojektować strukturę treści,
  • założyć menu witryny,
  • umieścić minimum niezbędnych materiałów,
  • opublikować witrynę w Internecie.

Oczywiście, że nie będzie to jeszcze serwis szokujący bogactwem informacji. Ale może być wystarczająco bogaty, by zainteresować swych pierwszych gości.

Pewno nie odważysz się na tak ostry start. Rozumiem.

I nie zachęcam, by tak uczynić. Mówię jedynie, że to możliwe.

Każdy start to ważki moment. Trzeba go dobrze przygotować. Trzeba przemyśleć sporo kwestii.

Firma zajmująca się projektowaniem dla Internetu przygotowuje nowy serwis czasem w 2 tygodnie, a czasem kilka miesięcy. Zależy to od stawianych przed witryną zadań, od wymagań, jakie wydawca chce spełnić.

Podobnie i w Twoim przypadku. Może wystarczy Ci jeden dzień. Może tydzień lub dwa. Może więcej. Wiedz jednak, że bez wyraźnego powodu nie ma co zwlekać z oddaniem serwisu do użytku, bo…

Kiedy witryna może być… skończona?

Mówiąc pół żartem, pół serio - gdy nikt jej nie będzie chciał odwiedzać.

Witryna internetowa jest zawsze w trakcie tworzenia - in statu nascendi [w stanie powstawania, dokładnie rodzenia], jak mawiali starożytni Rzymianie, choć o Internecie nie mieli żadnego pojęcia.

Twoja również nie będzie dziełem skończonym. Chyba, że chcesz stworzyć niewielką stronę-wizytówkę z niezmienną treścią. To również możesz uczynić za pomocą Joomla!

W każdym bądź razie: aby opublikować serwis w Internecie, wystarczy stworzyć to, co niezbędne, co konieczne. Bo jeśli zechcesz nadać swej stronie ostateczny kształt, może się zdarzyć, że Twoja praca nigdy nie spotka się z internautami.

Nie jestem informatykiem. Używam komputera tylko w pracy. Czy sobie poradzę?

Z pewnością. Jeśli tylko potrafisz korzystać z przeglądarki internetowej i edytora tekstu takiego jak Word czy Open Office na pewno sobie poradzisz.

Joomla! to system prosty i zrozumiały dla każdego, choć bogaty w możliwości i wielorakie opcje.

Zawartość witryny - teksty, obrazy umieścisz w niej, posługując się tylko przeglądarką internetową. Nie musisz znać zaawansowanych technik tworzenia stron WWW, by uzyskać atrakcyjne efekty, wykorzystujące nowoczesne technologie, takie jak XHTML, XML, DHTML. Nawet nie musisz wiedzieć, jak się te technologie nazywają.

Ile trzeba czasu, aby zapoznać się z Joomlą! i nauczyć obsługi systemu?

Podchwytliwe pytanie! Jeśli powiem, że niewiele, nie uwierzysz - i słusznie - bo nie będzie to cała prawda.

Ale w odpowiedź, że dużo, również nie należy wierzyć. Bo w ciągu jednego dnia poznasz Joomlę! na tyle, żeby stworzyć i prowadzić witrynę internetową. A różne tajniki warsztatu "webmajstra" - jeśli zechcesz - możesz zgłębiać tak długo, jak będzie Ci to sprawiać przyjemność.

Joomla! jest programem rozbudowanym, o ogromnych możliwościach, oferującym mnóstwo funkcji. Nie musisz jednak wszystkich znać na początku, bo nie wszystkie Ci będą potrzebne. W miarę, jak Twój serwis będzie się rozwijać, i Ty będziesz rozwijać swoją znajomość Joomla!. Potrzeby i oczekiwania gości witryny pokierują Twoimi poszukiwaniami i odkryciami, a praktyka uczyni Cię z czasem mistrzem.

Co mi da skorzystanie z tego poradnika?

Ten poradnik pomoże Ci skupić się na tym, co najważniejsze i niezbędne, aby dobrze wystartować. Pozwoli Ci oswoić się z Joomlą!, zorientować się w możliwościach, opanować podstawowe umiejętności. Pomoże stworzyć taki serwis WWW, aby można go opublikować w Internecie.

W efekcie poznasz na tyle podstawy CMS Joomla!, że później potrafisz samodzielnie pogłębiać swoje umiejętności korzystania z tego niewątpliwie profesjonalnego systemu… dla amatorów i dla… zawodowców

Przedruk tylko za zgodą autora

Zmieniony ( 21.02.2007. )
 
następny artykuł »