


Instalator: Moduły |
![]() |
![]() |
Moc Joomla! objawia się w całej pełni dopiero wówczas, gdy skorzystamy z bogatej oferty komponentów i innych rozszerzeń. Instalacja modułów jest prosta, przebiega w kilku prostych krokach. Instalacja i usuwanie modułówModuły można instalować z poziomu panelu administracyjnego. Instalację i usuwanie wszystkich modułów umożliwia komponent zaplecza administracyjnego Instalatory [Installers]. Możliwości wykorzystania instalatora zależą od oprogramowania i ustawień serwera, na którym zainstalowano Joomla! Wykorzystaniu wszystkich możliwości Instalatora sprzyja:
Instalator pozwala po części wybrnąć z problemu braku bliblioteki zlib, oferując dwie opcje instalacji:
Spełnienie obu warunków można łatwo sprawdzić, korzystając z menu System ⇒ Informacje systemowe ⇒ [System ⇒ System Info] na karcie System: Istotne ustawienia PHP [System: Relevant PHP Settings]. Jeśli na serwerze zainstalowano bibliotekę zlib, można instalować moduły automatycznie - z pakietu instalacyjnego. Jeśli biblioteka zlib jest niezainstalowana, korzystamy z drugiej metody - instalacji z katalogu na serwerze. To nieco kłopotliwsza metoda, bowiem trzeba wcześniej rozpakować na dysku lokalnym pakiet instalacyjny i - korzystając z klienta FTP - przesłać na serwer wszystkie pliki instalowanego modułu, zachowując strukturę folderów rozpakowanego archiwum. W przypadku, gdy serwer internetowy działa w restrykcyjnym trybie bezpiecznym (ustawienie Wiele komponentów archiwzowanych jest w pakietach instalacyjnych włącznie z dodatkowymi składnikami - modułami, botami, a także z dokumentacją. Przed przystąpieniem do instalacji jakiegokolwiek składnika warto sprawdzić, co się w pobranym pakiecie znajduje, aby oddzielić elementy pakietu. Jeśli wewnątrz znajdują się archiwa nazwane np. Wielu projektantów komponentów wzbogaca ich funkcje dodatkowymi składnikami - modułami, botami. Pobierając nowy komponent, warto sprawdzić, czy nie powstały również takie dodatkowe składniki. Moduły i boty instaluje się najczęściej z oddzielnych pakietów instalacyjnych. Zwróć przy tym uwagę, na ich przeznaczenie - mogą być wydane dla Joomla! 1.0.x albo Joomla! 1.5.x. O instalatorzePrawo instalowania i usuwania modułów przysługuje administratorom i głównym administratorom. Operatorzy nie mogą ani instalować, ani usuwać modułów. Dostęp do instalatora modułów umożliwia menu [Installers ⇒ Modules]. Pasek narzedziW pasku narzedzi znajdują się dwa przyciski:
Trwałe usunięcie oznacza, że wszystkie skrypty i założone podczas instalacji katalogi zostaną usunięte z serwera. Lista zainstalowanych modułówW obszarze roboczym instalatora znajduje się wykaz zainstalowanych modułów. Znaczenie informacji w kolumnach jest następujące:
Projektanci nie zawsze umieszczają wszystkie dane w nagłówku pliku instalacyjnego, może się więc zdarzyć, że nie wszystkie z wymienionych informacji będą umieszczone w wykazie zainstalowanych modułów. Instalacja z pakietu instalacyjnegoAby zainstalować moduł z pakietu instalacyjnego:
Instalacja z katalogu na serwerze![]() Aby zainstalować moduł z plików przesłanych na serwer:
OdinstalowanieNiepotrzebne moduły można odinstalować. Decyzję taką należy jednak podejmować z rozwagą, zwłaszcza w odniesieniu do modułów należacych do rdzenia Joomla! Miedzy innymi należy sprawdzić, czy w oparciu o skrypty modułu nie działa inaczej nazwana kopia modułu. Odinstalowanie modułu spowoduje, że kopia modułu przestanie działać. Aby odinstalować moduł:
Uwagi, źródłaJeżeli masz sugestie odnośnie treści lub chcesz zgłosić poprawki do tego rozdziału, skomentuj go albo umieść wiadomość na forum: Dokumentacja - Propozycje, zmiany, poprawki Dziękujemy! Stefan Wajda, Zespół Dokumentacji PCJ Na podstawie: help.joomla.org: Install/Uninstall Components, Modules and Joomla!ts |
« poprzedni artykuł | następny artykuł » |
---|